ב"ה יום ראשון, ח' סיון תשפ" | 31.05.20
ההלכה היומית: האם ניתן להתעסק בקניית ומכירת דירה בימי הספירה?

האם ניתן להתעסק בקניית ומכירת דירה בימי הספירה? ● אתר חב"ד-'שטורעם' מגיש מדור יומי הלכתי בשיתוף עם אתר ההלכות המקוון 'אורח מנחם' בראשות הרב מנחם-מענדל והבה, רב ומו"צ בכפר חב"ד וראש כולל ומכון הלכה 'אורח מנחם' ● להלכה היומית ליום ז' באייר ה'תשע"ח >>>
הרב מנחם-מענדל והבה
■ המשך הלכות ספירת העומר ■

שאלה:
האם ניתן להתעסק בקניית ומכירת דירה בימי הספירה?

תשובה:
כחלק ממנהגי האבלות בספירת העומר, הובא בפוסקים שלא לחדש דברים, כגון לקנות או ללבוש בגדים חדשים וחשובים שראוי היה לברך עליהם 'שהחיינו', כמו גם שלא לאכול פירות חדשים שיתחייב לברך עליהם 'שהחיינו', כל זאת בשל השמחה היתרה שבדבר, האסורה בימי הספירה.

בהתאם לכך יש לדון אודות קניית ומכירת דירה בימים אלו, האם יש מקום להימנע כשם שהדבר אסור בימי בין המצרים, והלא גם קניית דירה מחויבת מן הדין בברכת 'שהחיינו' וגורמת לאדם שמחה רבה , הגם שלדעת פוסקים רבים אין מברכים כיום בפועל 'שהחיינו' על רכישת דירה מכמה סיבות.

אך להלכה נראה שאין איסור בדבר, בפרט שההתעסקות בקניית ומכירת דירה בדרך כלל נעשית בשל צורך שנוצר ולא להרווחה, אלא רק נהוג שלא להיכנס לדירה חדשה בימי הספירה אף אם נקנתה קודם לכן.

ומכל מקום, כתב הרבי , שהקונה דירה קודם ימי הספירה ומתכוון להיכנס אליה במהלכם, נכון שיכניס את חפציו לדירה החדשה קודם הפסח, כדי שתחילת הכניסה לא תהיה בימי הספירה [מלבד ביום ל"ג בעומר].

======

מדור ההלכה היומית ב'שטורעם' מתפרסם בשיתוף עם 'אורח מנחם' - המכון לחקר ההלכה והנחלתה. לארכיון המלא, להקדשות ולענייני הלכה נוספים היכנסו לאתר 'אורח מנחם'.
ז' באייר תשע"ח