ב"ה יום ראשון, י"ז אדר ב' תשע"ט | 24.03.19
אל תסתכל בצרעת ■ בלוג שליחות

המסר של הרבי הוא שאדם חכם ויהודי מאמין יידע להביט אל מעבר לצרעת שנפלה עליו ולהבין שזו הדרך שהקב"ה בחר כדי לגרום לו לנוע קדימה, להתקדם, לחרוש, לזרוע, לצמוח וגם להצמיח ● השליח בבאזל שבשוויץ הרב זלמן וישצקי מגיש את הבלוג השבועי מיוחד למגזין 'עונג חב"ד' ב'שטורעם' ● לבלוג המלא >>>
השליח הרב זלמן וישצקי, שווייץ
רגע של זריעה הוא רגע של התרגשות, שמחה, תקווה ותפילה שהפעולה תצליח ויבואו אחריה צמיחה ופריחה. זריעה זו בעצם יצירה והתחלה של חיים חדשים. כשהפרשה נקראת 'תזריע', הציפייה היא שתוכנה של הפרשה יהיה בסגנון זריעה והתחלה, אבל למעשה, כשנפתח ונלמד את הפרשה נראה שהיא מדברת כמעט כולה על מצורע וצרעת, על נגע וטומאה. הפרשה עוסקת בדברים שלא מסמלים כלל ועיקר חיים וצמיחה אלא את ההיפך ממש, עד שהגמרא במסכת נדרים אומרת שמצורע חשוב כמת. מדוע, עם כן, פרשה שמדברת על טומאה ומוות נקראת תזריע?

ב'לקוטי שיחות' חלק כ"ב ישנה 'שיחה' ארוכה ועמוקה בה מבאר הרבי את הדברים באופן נפלא ומנחיל בזאת דרך חיים.

אתחיל בציטוט קצר כהקדמה: "בפרשת נגעים ישנה הוראה ממנה לומדים לכל עונשי התורה. עונשי התורה הם פעולה מיוחדת מאת הקב"ה כדי לתקן את היהודי, שיילך בדרך הישר". זאת אומרת, שאין מטרת העונש לשלם לחוטא כגמולו, אלא לגרום לאדם לזוז ממקומו, להבין שעליו לשנות משהו מדרכיו, כדי שיוכל לצמוח.

"זהו בדיוק התוכן של ענין הנגעים המובאים בפרשת תזריע, הן הנגע עצמו והן ההסגר של המצורע מחוץ למחנה הם אינם רק עונש והעדר הטוב עבור המצורע, אלא אלו הם פרטים ואמצעים בתיקונו והבראתו של המצורע, בכדי שיכנס לסדר של חיים חדשים".

ובכן, המטרה של צרעת היא צמיחה ולכן נקראת פרשת המצורע בשם תזריע.

ומכאן חברים יקרים, כשאנו חווים מצב של קושי וירידה, נפילה, כאב או מכה יש בידנו הבחירה איך להתייחס אליה. האדם יכול להתמקד בכאב ובנפילה, בטומאה ואז הוא בהחלט חשוב כמת. כמו שמישהו פעם אמר לי אחרי מכה ונפילה שחווה: אני לא מת, אבל גם לא בדיוק חי.

המסר של הרבי מליובאוויטש הוא שאדם חכם ויהודי מאמין יידע להביט אל מעבר לצרעת שנפלה עליו ולהבין שזו הדרך שהקב"ה בחר כדי לגרום לו לנוע קדימה, להתקדם, לחרוש, לזרוע, לצמוח וגם להצמיח.

שיהיה לנו בהצלחה,

שבת שלום,
הרב זלמן וישצקי
ה' באייר תשע"ח