ב"ה יום שני, י"ז ניסן תשע"ט | 22.04.19
מראות ה'מלווה מלכה' במוסקבה
מראות ה'מלווה מלכה' במוסקבה צילום: לוי נזארוב
בפעם ה-17: ה'מלווה מלכה' השנתית של מוסקבה לטובת הגמ"ח המרכזי

ידידי הקהילה היהודית הגדולה במוסקבה, לצד גדולי התומכים של עולם החסד היהודי ברוסיה, שלוחים וידידים רבים, נקבצו יחד לחגיגת ה'מלווה מלכה' השנתית של קרן 'חיה מושקא', על-שם בתו של רבה של רוסיה השליח הרב בערל לאזאר ● אורח הכבוד: סגן שר הביטחון של רוסיה ● לכתבה המלאה, גלריית תמונות ענקית וקליפ וידאו מסכם >>>
מערכת שטורעם
בשבת אחים גם יחד, זה לצד זה, התכנסו ידידי הקהילה היהודית הגדולה במוסקבה, עם גדולי התומכים של עולם החסד היהודי ברוסיה, לצד שלוחים וידידים רבים, לחגיגת ה'מלווה מלכה' השנתית שנערכה בפעם ה-17, כשהפעם הוא מלווה בפסוק 'אך 'טו"ב' וחסד ירדפוני כל ימי חיי', המבטא את פעילותו רבת ההיקף והמעש של "קופת גמילות חסדים המרכזית במדינות חבר העמים" - 'קרן חיה מושקא', שבמסגרתו הוקמו במהלך השנים מספר מכובד של תוכניות עזר שונות ומגוונות, כאשר המטרה היא אחת: להיות לעזר ואחיסמך לכל יהודי באשר הוא ברחבי רוסיה.

קרן גדולה וחשובה זו, הוקמה לפני 17 שנים, לזכרה הטהורה של הילדה השליחה חיה מושקא ע"ה, בתם הבכורה של יבלחט"א רבה של רוסיה השליח בערל לאזאר ורעייתו הרבנית שיחיו, ומני אז, זכה וסייע למאות ואלפים, כשחוד החנית של הפעילות היא קרן ההלוואות ליהודי רוסיה, ללא ריביות וללא בירוקרטיה רוסית מקובלת. דבר שהיווה חידוש גדול בתחיית יהדות רוסיה המפוארת, לצד קרנות רבות של הכנסת כלה, תמיכה כספית בהולדת צאצאים, קמחא דפסחא, מתן בסתר ועוד רבות.

בשעה היעודה במוצש"ק פרשת כי-תשא, התאספו יחד מאות איש באולם האירועים המפואר והגדול במלון 'רדיסון' שעל גדות נהר מוסקבה, והתיישבו לסעודה מפוארת לכבודו של דוד מלכא משיחא, בשילוב תוכנית מרתקת ועשירה שריתקה את הקהל מהחל ועד כלה, בהנחיית מנהל הערוץ הראשון של הטלוויזיה הרוסית מר אלכסנדר פייפמן, שמזה כמה שנים התקרב לשמירת תומ"צ ולימוד תורה וחסידות.

את המשא המרכזי, נשא הרב לאזאר, העומד בראש הקרן הגדולה מיום היווסדה, כשהוא מדרבן ומעודד בכל עת את ראשי הגמ"ח להגביר חסד לאלפים, ובעצמו גם פונה לידידים שונים שיתמכו ויהיו שותפים בהגדלת הפעילות, שב"ה הולכת וגדלה משנה לשנה, בזכות צוות חברים מסורים העושים מלאכתם מלאכת מחשבת, מתוך כבוד ומסירות לכל פונה באשר הוא.

במהלך המשא, הביא הרב את ביאורו של הרבי מליובאוויטש במהות הסיבה כי הצדקה בפורים נקראת "מתנות לאביונים" ולא 'צדקה' כמו כל השנה כולה, כאשר בפועל עבודת הקודש של הקרן בכל יום, היא ממש עניין של מתנות לאביונים במשך כל השנה כולה!

אורח הכבוד היו סגן שר הביטחון של רוסיה מר רוסלאן צאליקוב, ידיד אישי של הרב הראשי. ובשם נציגי תומכי הקרן, נשא דברים הנגיד מר אדוארד שיפרין.

כמו כן נשאו דברים נשיא איגוד הקהילות ברוסיה הרב אלכסנדר ברדה, ושגריר ישראל ברוסיה מר גרי קורן.

בין הפרקים, הנעימה תזמורת מיוחדת של כלי זמר בשירים חסידים משובבי לב, ובעיצומה של הערב, נערכה הצגה מקצועית ומרגשת על צדקה וחסד, שריתקה את הציבור כולו, עד למסר הגדול של חשיבות התמיכה ולקיחת נטל בהגדלת מעשי החסד ע"י 'קרן חיה מושקא'.

לאחר חלוקת פרסי הוקרה והערכה לתומכים בשנה זו, כובד מנכ"ל המרכז היהודי 'מארינה רושצ'ה' השליח הרב מרדכי ויסברג בברכת המזון.

כ"א באדר תשע"ח