ב"ה יום שני, ט' טבת תשע"ט | 17.12.18
בעקבות הכינוס ■ אנרגיה מחדרה

"בעקבות כינוס השלוחים הארצי השבוע נזכרתי בסיפור שאחי ישראל'יק ז"ל השליח בנהריה אהב לספר" ● השליח בחדרה הרב יוחנן בוטמן בטור שבועי חסידי עם מבט אקטואלי במגזין 'עונג חב"ד' ב'שטורעם' ● לטור המלא >>>
השליח הרב יוחנן בוטמן, חדרה
שוב נפגשנו השבוע בכינוס השלוחים השנתי בישראל. הפעם בצפת. שלושה ימים גדושים בתכנים; התוועדות עם הרבי, בה צפינו וחזרנו לימי האור, מושב מליאה של הוראות והדרכות שניתנו מהרבי ועוד, לצד אירוח מושקע.

נזכרתי בסיפור שאחי ישראל'יק ז"ל השליח בנהריה אהב לספר על המגיד מדובנא, שעורר את הקהל בדרשותיו בדרך משל, כדלהלן.

קרה שהמגיד נסע רחוק מביתו והזדמן לאיזה בית כנסת כאורח בלתי צפוי, והופתע לגלות שיש מתחזה בקהל בשם ה'מגיד מדובנא'. הוא המתין במקומו לדרשת ה'מגיד מדובנא' והאזין לכל מילה בלי להוציא הגה. פתאום באמצע הדרשה התפרץ כנגדו וצעק לו 'שקרן!
אתה מתחזה, אני המגיד מדובנא..'

תוך כדי המהומה שנוצרה, תפס ה'מתחזה' את רגליו ועזב חיש מהר את בית הכנסת..
למה המתנת בסבלנות, ולא צעקת מיד בתחילה?.. שאלו אותו.

אענה לכם כדרכי במשל;
היו פעם שני אחים עשיר ועני. החתונה של בן העשיר קרבה, והעני ציפה יום יום בהתרגשות להזמנה לחתונה הגדולה, והיא עדיין בוששה עד לצוהרי היום הגדול והנכסף. אחרי שלושה ימים שלא הכניס אוכל לפה, בציפיה למעדני מלכים, כבר לא יכל להתאפק יותר, ומילא את פיו עם לחם מעופש ובצל ישן..

פתאום דפיקות בדלת. העגלון מזמינו להצטרף לעגלה המלכותית.
העיניים שלו נפתחו למראה מגוון עשיר של בשרים וכל טוב שמעולם לא ראה..

מרוב אוכל הרגיש ברע והלך הצידה להקיא.. אחיו העשיר מיד ניגש אליו וניסה להיטיב את רוחו. לא עבר עשר דקות ושוב הוא הקיא. הפעם העשיר לא התאפק וביקש לפנות אותו מיד החוצה, הביתה..

מה קרה, הפעם, שאתה גוער בו, שאלו אותו ידידיו; 'תראו בהתחלה כשהוא הקיא מה שאכל אצלי, זה בסדר. אחר כך הוא התחיל להקיא את הבצל שלו מהבית, זה כבר לא יכולתי לסבול..'

אתם מבינים סיים המגיד את דבריו;
'בהתחלה כשאמר משלים שלי, ניחא. אחר כך הוא המשיך לומר דברים משלו.. כאילו זה בשמי, זה כבר לא יכולתי לסבול..'

*

הקב"ה מבקש ממשה רבינו בפרשת השבוע "וארא" שידבר אל פרעה. היה זה לאחר שמשה אמר בפרשה קודמת שהוא "כבד פה וכבד לשון", ועדיף שאהרון אחיו הגדול והמלומד ידבר אל פרעה. למרות זאת אומר לו הקב"ה: "אתה תדבר אל פרעה ואהרון אחיך יהיה נביאך". הדברים צריכים להיות שלך, ואהרון רק יטעים ויסביר את הדברים שלך לפרעה.

אהרון יכול רק לתרגם ולהסביר את המסר, אסור היה לו לשנות מאום מתוכן הדברים כמו שהם.

גם את המסרים של הרבי, אמר לנו אחינו ישראל'יק, אנו אמורים להעביר כמו שהם. אפשר וצריך לעיתים 'לתרגם' ולהסביר על מנת שיובן בקהלים השונים, אבל חלילה מלשנות ולגרוע מתוכן הדברים.

מיד עם הגיעי לכינוס פגשתי בשלומי לניאדו, השחקן המפורסם מסדרת ההצגות 'שלומי וסתם', שאמר לי; 'לעולם לא אשכח מה שאחיך הרב ישראל אמר לי כשהופעתי אצלו בנהריה, "יש לך תפקיד - אל תוותר על המסר!".


שבת שלום
הרב יוחנן בוטמן


כ"ה בטבת תשע"ח