ב"ה יום שני, ט' טבת תשע"ט | 17.12.18
הציץ ונפגע. ר' ישראל מעטוף
הציץ ונפגע. ר' ישראל מעטוף
מגדלור התורה החב"די / ר' ישראל מעטוף

"חשבתי לעצמי שבעידן האינטרנט ואוצר החכמה, בעידן 'הרב גוגל' ו'הרבנית ויקיפדיה', אין צורך להתאמץ ולהזיע, התורה נמצאת בכל בית ובכל 'קבוצה', אבל כשהגעתי לשם – התבדיתי" ● ר' ישראל מעטוף בטור אישי ● לטור המלא >>>
ר' ישראל מעטוף, רחובות
פעם חשבתי שהרבה דברים השתנו. מי צריך היום לכתת את רגלי הסוס וגלגלי העגלה, להגיע למקום מיושן עם קלפים מגולגלים, כדי לטעום מעט לימוד תורה?

הוי גולה למקום תורה?

בעידן האינטרנט ואוצר החכמה, בעידן 'הרב גוגל' ו'הרבנית ויקיפדיה', אין צורך להתאמץ ולהזיע, התורה נמצאת בכל בית ובכל 'קבוצה' (ל'תמימים' שבינינו, אני לא מתכוון ל"קבוצה" ב-770...).

כשהגעתי לשם – התבדיתי.

כשהגעתי לשם ראיתי את האיכות מול הכמות. ראיתי את הצלילה בים התלמוד, את הליבון המעמיק במרחב האינסופי של ההלכה.

הבנתי שתחליפים יש אולי לחלב-אם, אבל לא ל"דבש וחלב תחת לשונך". אין תחליף לאלו המשקיעים את מיטב שנותיהם הצעירות, לשקידה רצופה ויומיומית על מדוכי התורה.

השאלות החמורות בדיני ממונות, לא נפתרות בהינף מקלדת או החלקה על הצג. נדרשות שנים רבות של לימוד, ניתוח ופיצוח סוגיות, בבבא בתרא ובכתובות, כדי לקבל הסתכלות נכונה ומשפט אמת על פי תורה.

הבטתי סביבי ונוכחתי לגלות – כל תלמידי החכמים הגדולים והרבנים החשובים, המנהלים כיום ביד רמה את קהילות חב"ד ברחבי הארץ, לא צמחו הם כקיקיון ברגע אחד. כולם כולל כולם, השקיעו שנים רבות בלימוד תורה והלכה, הזורעים בדמעה קצרו ברינה.

רבותי, זהו לא סוד.

מגדלור התורה האיכותי ביותר בחב"ד בארץ הקודש, נמצא אי-שם ברחוב מנשה קפרא 30 רחובות.

שם, הרחק מאור הזרקורים, יושבים מיטב מוחותינו והוגים בתורתנו, יום יום שעה שעה. כשבתווך נחפזים הם להשיב לשאלות המגיעות מכל קצווי תבל לבית ההוראה. נקודה זעירה זו על המפה, הצמיחה לנו עשרות רבנים, שלוחים, דיינים, ואברכים רבים ברי-אוריין.

בנימה אישית: זכיתי בחסדי ה' להצטרף למוסד חשוב זה לפני כמה שנים. במבט לאחור, אלו היו השנים הכי מנוצלות שלי. אין כמו המסגרת המאתגרת, אווירת ה"רתחא דאורייתא" וראש הכולל העומד על המשמר, מכוון, דורש, ובעיקר – לא נותן לבטל אפילו רגע...

כעת יש לנו את הזכות ואת הכח להמשיך להצמיח, להשקיע את כספנו בהשקעה הבטוחה ביותר, המניבה תוצאות גם בעתיד וגם בהווה – בחינוך ילדינו.

ובלשונו הזהב של אדמו"ר הריי"ץ (היום יום ט תמוז):

"ההורים בישראל שזקוקים לישועה והצלה מיוחדת לילדיהם – האמצעי הבטוח לכך, תמיכת לומדי תורה".

●●●

כולם שואלים: תכל'ס, מה עם תורה?

אז הנה לכם התשובה: בית המדרש להוראה ומשפט, בראשות הרב הגאון מאיר אהרון.

לכן, אברכים מרחבי הארץ (והעולם) יוצאים וגולים למקום תורה - לרחובות!

כ"ד בטבת תשע"ח