ב"ה יום ראשון, י"ב חשוון תשע"ט | 21.10.18
צילום: מתוך עיתון בקהילה
כתבת שער ב"בקהילה": תורה במינוס עשר

הסופר הרב יעקב ב. פרידמן והכתב ר' אהרן קליגר יצאו למסע בעקבות עטרת התורה שחזרה לרוסיה וביקרו ב-4 ישיבות חב"ד שהקים במוסקבה רבה של רוסיה השליח הרב בערל לאזאר ● לקריאת הכתבה>>>
כתב שטורעם ברוסיה
"משב קפוא עולה מנהר מוסקבה, מעלות-הקור נוחתות בבת אחת למינוס 20, והופכות את הכפור שעטף הבוקר את מוסקבה מקשה לבלתי נסבל. הכפור העז יוצר א?ד ערפילי העולה ומסתחרר מכביש 190A. חוק פיסיקאלי כלשהו גורם לכפור להשהות על הקרקע את עשן המכוניות, כשהוא מתפזר מתכסה הכביש בעשן ואו?ב?ך קפוא טרי של מכוניות נוספות; כל זה גורם למסע בעומסי התנועה הכבדים בכבישי מוסקבה, לנוע בתוך ערפל".

"שלג פלומתי דק ועיקש מרחף ללא הפוגה בשעתיים האחרונות. פנסי הרנו החבוטה שלנו צובעים את האובך בזוהר כתמם. יחד עם רדידי השלג המרחף בערפל הכתום, הם יוצרים מחזה הזוי. ממראות הדמדומים שרק רוסיה, ארץ שהתכרבלה לנצח בין ערפילי-עבר מסוגלת לספק. לצידי יושב כל הדרך המיוסרת רבי זושא, מנווט את הטרנטה שלו - שחסד אלוקי נופח בה חיים על כל נשימה – זו השעה השלישית בין סופות השלג של מוסקבה. אבל נפשו שרויה הרחק ממוסקבה - ערפיליה גוייה ושלגיה"

"...אבל העניין המרכזי שלנו בישיבת סופרינה", הוא ממשיך בדבקות, "שהתלמידים יהפכו לבחינה של 'נרות להאיר'. הרבי הפנה להלכות שבת, ששם מבואר שניתן להדליק רק בנר העשוי להאיר. לא די שהנר עצמו יהיה דלוק".

כך נפתחת הכתבה הארוכה והמרכזית, השבוע בעיתון "בקהילה" שכתב הסופר הרב יעקב ב. פרידמן, לאחר מסע מיוחד שערך במוסקבה יחד עם ר' אהרן קליגר מעורכי בקהילה, והעלה בכתב מרגש וסוחף את הצלחתם של 4 ישיבות חב"ד שהקים רבה של רוסיה השליח הרב בערל לאזאר: ישיבה גדולה, שתי ישבות קטנות ומתיבתא.

ו' בטבת תשע"ח