ב"ה יום ראשון, י" מנחם-אב תשע"ח | 22.07.18
הבית בו גדל הרבי ■ אנרגיה מחדרה

אורח בלתי צפוי סוכן הג.פ.אוו שהסתובב ועקב אחרי הרבנים שנאספו באודסה, לא איפשר לרבנים המפוחדים לדבר בחופשיות. היה זה רבי לוי יצחק שנעמד מלוא קומתו וקרא לחבריו בקול - אסור לנו לחתום על מסמך שקר! העולם צריך לדעת את האמת. הוא חזר ואמר על זה שוב ושוב עד שהאסיפה התפזרה בלי לחתום על שום מסמך כוזב ● ● השליח בחדרה הרב יוחנן בוטמן בטור שבועי חסידי עם מבט אקטואלי במגזין 'עונג חב"ד' ב'שטורעם' ● לטור המלא >>>
השליח הרב יוחנן בוטמן, חדרה
הבית בו גדל הרבי

השבת הקרובה מעבירה אצלנו צמרמורת עקב ההילולא של רבי לוי יצחק שניאורסאהן אביו של הרבי, שעונה והושפל קשות ברוסיה ונפטר שם בגלות רחוקה. הכול בגין פעילותו לשמירת גחלת היהדות.

השם שניאורסאהן די היה לממשלה כדי 'להשקיע' בסוכנים שיעקבו אחרי כל תנועה שלו בבית ובחוץ, 24/7.

זה הבית בו גדל הרבי.

אבא תלמיד חכם מופלג, בקי עצום בחכמת התלמוד והקבלה. רב שדאג לקהילתו באהבה ומסירות אין קץ, והיוה דוגמא אישית לעמדה בלתי מתפשרת להלכה ומנהג יהודי.

אחד הסיפורים הבולטים שחושף לנו הרב נפתלי צבי גוטליב ז"ל שנפטר לפני כחודש בספרו תולדות לוי יצחק, מגלה לנו אישיות רמת מעלה שרק טובת הקהילה וההלכה לנגד עיניו.

היה זה כשהקומינזם החל לרדוף את הדת וגזר גזירות קשות למי שישמור מצוות, בעצם למי שיחיה כיהודי, יצא אז האפיפיור במחאה גדולה שעוררה דעת קהל עולמית נגד הממשלה הרוסית.

"לא יתכן לרדת לחיי אנשים חפים מפשע בשל אמונתם ואורח חייהם", טענו מכל העולם.

המעצמה הרוסית החליטה להתמודד עם דעת הקהל באמצעות כרוז הכחשה שיפיצו עם חתימת הרבנים. שם יצהירו ש'אמא' רוסיה דואגת לכל אזרחיה ואף תומכת ברבנים ובקהילות היהודיות.

באסיפה הגדולה שיזמו במינסק חתמו 32 רבנים על ה'הכחשה' שפורסמה, מפחד וחשש לגורלם ולחיי משפחתם.

לאחר ההצלחה שם, החלו לארגן אסיפה דומה באוקראינה אלא שכאן ידעו שיש לגייס את רבי לוי יצחק. הוא אגוז קשה מידי עבורנו. יש לשלוח אליו אישית את מפקד הג.פ.אוו.

אותו מפקד ניסה לשדל אותו ואף העניק לו כרטיס נסיעה במחלקה הראשונה ברכבת שתביא אותו לאסיפה שתתקיים באודסה. אך הוא מיאן לקבל באומרו "אני יכול לממן לעצמי כרטיס נסיעה ברכבת!"

אורח בלתי צפוי סוכן הג.פ.אוו שהסתובב ועקב אחרי הרבנים שנאספו באודסה, לא איפשר לרבנים המפוחדים לדבר בחופשיות. 

היה זה רבי לוי יצחק שנעמד מלוא קומתו וקרא לחבריו בקול - אסור לנו לחתום על מסמך שקר!

העולם צריך לדעת את האמת.

הוא חזר ואמר על זה שוב ושוב עד שהאסיפה התפזרה בלי לחתום על שום מסמך כוזב.

באותם ימים שלחו את הגירסה האמיתית עם נציג אורח מארה"ב, ובעיתונות הכללית התפרסמה קריקטורה; שוטר רוסי עם אקדח בידו מאיים על רב יהודי לחתום על מסמך שלפניו.

*
הפרשה שלנו "עקב" עוסקת בין היתר בנטרול הטענה "כי תאמר בלבבך רבים הגויים האלה ממני איכה אוכל להורישם". על כך אומרת התורה "לא תירא מהם, זכור תזכור את אשר עשה לך ה' אלוקיך לפרעה ולכל מצרים.. כן יעשה ה' אלוקיך לכל העמים אשר אתה ירא מפניהם".

גם בימינו אנו, עשוי יהודי לחשוב שהסביבה שלו גדולה וחזקה ממנו, ולכן עדיף שהוא ייכנע לתכתיבים של הגויים. חלילה מזהירה התורה ואומרת שעליו להתבונן בניסים ונפלאות שעושה הקב"ה גם איתו, ואז יבין שאין שום דבר אמיתי גדול ונורא.

הכול תלוי בעיני המתבונן.

גם ברוסיה כפי שנהג רבי לוי יצחק, בוודאי כיום כשאין שום גורם מאיים ומפריע לחיות על פי האמונה, אל להירתע מהסביבה ולחשוש "מה יאמרו הגויים".

יש ללכת בדרכי הא-ל, מזכירה לנו התורה השבוע, לבטוח בו ולהביא ישועה לעולם.

שבת שלום
הרב יוחנן בוטמן

י"ט במנחם-אב תשע"ז