ב"ה מוצאי ש"ק, י" תמוז תשע"ח | 23.06.18
אתה בטוח שזה אבא שלי?! ■ בלוג שליחות

אתה בטוח שזה אבא שלי?! זו השאלה ששאל הרבי את סבי ר' משה וישצקי, כשזה הגיש לו בשנת תשכ"ו 1966 את התמונה של אביו, רבי לוי יצחק שניאורסון ● השליח בבאזל שבשוויץ הרב זלמן וישצקי מגיש את הבלוג השבועי מיוחד למגזין 'עונג חב"ד' ב'שטורעם' ● בפנים התמונה המדוברת ● לבלוג המלא >>>
מערכת שטורעם
אתה בטוח שזה אבא שלי?! זו השאלה ששאל הרבי את סבי ר' משה וישצקי, כשזה הגיש לו בשנת תשכ"ו 1966 את התמונה של אביו, רבי לוי יצחק שניאורסון.

התמונה הייתה משנותיו האחרונות, בשיא סבלו ממחלת הסרטן עת היה בגלות בקזחסטן, שם גם נפטר. בתמונה הוא נראה חולה וחלש. פניו משקפות את הסבל, שהיה מנת חלקו אצל הקומוניסטים על כך, שכרבה של העיר יקטרינוסלב שבאוקראינה הוא לא ויתר על פסח ולא על שבת ובכלל הוא לא ויתר על הגאון היהודי שלו. ואיך יוותר? הרי הוא לא סתם שניאורסונסקי, הוא שניאורסון בעצמו.

פניו כל כך השתנו בסבלו עד שאפילו בנו לא הכירו.

בשבת הקרובה, כ' באב נציין את יום השנה שלו. לכבוד הוא לי להביא משהו מתורתו.

רבי לוי יצחק היה גדול בתורה בכלל ובתורת הקבלה בפרט. ביאוריו על התורה והתלמוד הם על פי הקבלה ולא תמיד יהיה פשוט למי שאינו בעניין להבין אותם. רבים מדבריו נכתבו בהיותו בגלות בשולי ספר הזוהר שהיה ברשותו או על פיסות נייר שהיו בנמצא. את הדיו, אגב, רקחה עבורו אשתו הרבנית מעשבים.

ללא ספרים לפניו, הצליח להביא בכתביו ציטוטים מדויקים מרחבי התורה כולה.

אמרה מעניינת אמרו חז"ל במסכת גיטין ז א. דרש רב עוירא, אם רואה אדם שמזונותיו מצומצמים יעשה מהם צדקה. פירוש: אם אדם רואה שפרנסתו מצומצמת ומדוייקת לצרכיו ולא יותר והוא רוצה לשפר את מצבו, יעשה מהם צדקה. כלומר, יתן מהם צדקה.

כך ביאר רבי לוי יצחק את האמרה על פי קבלה: בעל המאמר הוא רב עוירא, עוירא מלשון ?עוור?. עיוורון מסמל את החושך, את מידת הדין והגבורה בעולם, לעומת האור והחסד שמסמלת הראיה.

ובכן, שמו של בעל המאמר ?עוירא? מסמל גבורה, כי הוא מדבר על מצב שאצל אדם מסוים שולטת מדת הגבורה בהשפעה מלמעלה.

ומה שקורה זה בעצם כך: מזונותיו של אדם מצומצמים מצד מדת הדין והגבורה, שמונעת ומעכבת לו את השפע.
מה יעשה אם כן האדם כדי לשפר את מצבו?
אומרת הגמרא: יעשה מהם צדקה.
איך זה עובד?
צדקה הפירוש "השפעת חסד ורחמים". כשאדם נותן צדקה, הרי שבזאת "הוא שממתיק (לעצמו) את מזונות דגבורה בחסדים". איך? בכך שהאדם עשה צדקה (השפיע) מהמזונות שלו לאחרים, הוא גורם שיושפע עליו מלמעלה המזון ברבוי ועושר.

בהמשך שולח ר? לוי יצחק את הלומד לעיין בספר התניא במאמר 'זורע צדקות מצמיח ישועות' בו יוסבר באריכות איך שנתינת הצדקה כאן למטה מצמיחה ישועות לאדם, כמו זריעה באדמה שממנה צומחים פירות.

אגב, על אחורי התמונה שסבי נתן לו, רשם הרבי: אאז"ל (אדוני אבי זכרונו לברכה), והוסיף - ?


שבת שלום,

הרב זלמן וישצקי

י"ט במנחם-אב תשע"ז
התמונה שהרבי ציין מאחוריה אאז"ל?
התמונה שהרבי ציין מאחוריה אאז"ל? | צילום: ארכיון שטורעם