ב"ה מוצאי ש"ק, י"ח מנחם-אב תשפ" | 08.08.20
ר' מוליק ריבקין ובנו ר' יוסי, מארגן האירוע
ר' מוליק ריבקין ובנו ר' יוסי, מארגן האירוע צילום: חיים טויטו
במלאות יובל לשידור הראשון מהרבי: ערב הוקרה והצדעה מרגש לר' שמואל ריבקין

בני משפחה, עסקנים, אנשי תקשורת, חסידים מוותיקי ה'שידור הראשון' של הרבי, התכנסו למלווה מלכה חגיגי בבית אגודת חסידי חב"ד-770 לערב הוקרה מיוחד לר' שמואל (מוליק) ריבקין, שזכה להפעיל את השידור הראשון בי' שבט תש"ל, ולרגל ההשקה הדיגיטלית לארכיון הנדיר שצילם בחצרות קדשינו ודברי ימי חב"ד בארה"ק ובפרט בכפר חב"ד • האירוע נערך כהפתעה עבור ר' מוליק, אולם במהלכו ציפתה לו הפתעה נוספת • וגם: במהלך הערב נחשפה לראשונה שיחה מיוחדת של בנימין נתניהו לרבי במהלך ימי ה'שבעה' על הרבנית ● לכתבה המלאה וגלריית ענק >>>
מערכת שטורעם
בני משפחה, עסקנים, אנשי תקשורת, רבנים, חסידים מוותיקי ה'שידור הראשון' של הרבי, התכנסו למלווה מלכה חגיגי בבית אגודת חסידי חב"ד 770 לערב הוקרה מיוחד לר' שמואל (מוליק) ריבקין, שזכה להפעיל את השידור הראשון מהתוועדות הרבי בי' שבט תש"ל, ואחריו שידורים חיים בהתוועדויות הרבי לכל קצוות תבל, והשקה דיגטלית לארכיון הנדיר שצילם בחצרות קדשינו ודברי ימי חב"ד בארה"ק ובפרט בכפר חב"ד.

את האירוע כיבדו בנוכחותם: הרב מאיר אשכנזי מרא דאתרא כפר חב"ד, הרב יוחנן גוראריה רבה של חולון, הרב אליעזר ברוד רב היישוב 'כרמי יוסף', יו"ר צעירי אגודת חב"ד הרב יוסף יצחק אהרונוב, עורך 'כפר חב"ד' הרב אהרן דב הלפרין, הרב מנחם ברוד, הרב זושא וולף מנהל חברת המדיה החב"דית JEM בארה"ק, ועוד ועוד.

המד"א הרב מאיר אשכנזי כובד ראשון לשאת דברים ושיתף בזיכרונותיו מהשידורים הישירים מהרבי בכפר חב"ד, כיצד ביטויים של הרבי בהתוועדות נחרטו עמוק בליבם של החסידים. זכה ר' שמואל ריבקין להביא את הקשר הישיר בין הרבי לחסידים ולחזקו בצורה נפלאה. הוא ברך את ר' מוליק באריכות ימים ושנים טובות, ואת בני משפחתו הממשיכים אתו יחד בהפצת המעיינות.

הרב יוחנן גוראריה רבה של חולון שיתף אף הוא בזיכרונות מרגשים מהימים ההם, וכיצד השידורים החיים מהרבי, עליהם זכה ר' מוליק לנצח באופן אישי ברוב תושייה, הביאו את מימד ה'התקשרות' לגבהים חדשים.

ר' לייזר לכטנשטיין הוסיף נופך מיוחד כשסיפר כיצד ר' מוליק היה בחצרות קדשינו עמל על השידור מצד אחד, ובכפר חב"ד עמלו שישה(!) טכנאים של משרד התקשורת ולא כ"כ עלה בידם. רק כשמוליק חזר ארצה, הבעיות נפתרו. "לא הולך מכאן, הוא מנסה בדרך אחרת. הערנו אותו באמצע הלילה והוא תמיד היה זמין", סיפרו עוד כמה מהנוכחים מוותיקי החסידים.

ר' זעליג גופין הוסיף משלו כהנה וכהנה, על אותם ימים ראשונים בכפר חב"ד, האווירה המיוחדת, ומי בדיוק הסתובב ועם איזה רכב להעיר את התושבים בשלוש לפנות בוקר... הוא זכר היטב את השידור הראשון בכפר, ואת אלו הבאים אחריו, והוסיף הערות מרתקות.

הרב מנחם ברוד שעומד עשרות שנים בקשר רציף עם התקשורת הכללית בדברור ענייני חב"ד, הדגיש את החשיבות ההיסטורית של ההקלטות, התמונות והתיעוד ההיסטורי שר' שמואל ריבקין אגר במשך השנים, וציין שגם כיום לא תמיד משכילים להעריך חשיבות של 'רגעים מיוחדים', ועד כמה מה שנראה 'מובן מאליו' לעיתים יש לו חשיבות היסטורית.

בין דברי הברכה, הוקרנו על המסכים קטעי וידאו מיוחדים לרגל האירוע והקמת קו השידור מהרבי, ש'החייה את נפשות החסידים'. בין המברכים מרחוק - הרבנים השלוחים: הרב משה קוטלרסקי, הרב שלמה קונין, הרב דוד הלל קרינסקי, הרב חיים ברוך הלברשטאם, והרב מענדל אזימוב שחתם בדברי ברכה נרגשים על הזכות להעביר את שידורי הרבי ב'לייב' גם לצרפת. את קטעי הוידאו הכין וערך שלמה-חיים ריבקין.

ה'מלווה מלכה' המיוחדת 'סטתה ממסלולה' במהירות ור' דוב הלפרין שניווט את האירוע בטוב טעם וביד רמה, נאלץ 'לעשות סדר'. ובכן, התגלע ויכוח בין ותיקי החסידים, לגבי 'השידור השני' האם צלח או לא. אלו בכה ואלו בכה. 50 שנה לאחור זה משהו של מה בכך. הרב לייזר ליכטנשטיין, שהיה אחראי על 'השידור' מהתוועדות הרבי בירושלים, טען שאכן כן. ואילו ר' דב הלפרין, ר' שמואל ריבקין ואחרים טענו שלא...

בין לבין, סיפר ר' אהרן דב הלפרין כיצד הוא והשליח הרב שבתי סלבטיצקי, שהיו אז בחורי ישיבה ב'קול תורה' בבני ברק, הגיעו לכפר חב"ד לשמוע את השידור. או אז 'תפס' אותם אחד מזקני החסידים, והוכיח אותם: "לשמוע שידור מהרבי בלי ללכת קודם למקווה? הייתכן?"...

על המסכים הוקרנו קטעי וידאו של הימים ההם, ובהם נראה ר' מוליק עמל עם חסידים נוספים, על יד ה'חלון' של חדר השידורים, שמשם שמרו על 'קשר עין' עם הרבי. מי בדיוק עמד שם, מתי הרבי סימן שהוא רוצה לשמוע 'אות חיים' מכפר חב"ד, ומי בדיוק התייצב עם הרבה אומץ לענות 'לחיים' לרבי מכפר חב"ד?....

כאן ר' מוליק התערב, וסיפר על הסיטואציה המורכבת באותם ימים: "השידור היה 'חד צדדי', ופתאום הרבי מסמן שהוא רוצה לשמוע את כפר חב"ד...!" מוליק עם הרבה תושייה, לא התבלבל, חיבר מה שחיבר, עשה מה שעשה ("הייתי צריך 'לקצר' עם החוטים, וככה זה עבד") ובנתיים הרבי הורה לומר 'ויהי נועם'. וראה זה פלא: בדיוק כשהקהל סיים לומר מה שצריך, והשידור מכפר חב"ד החל לעבוד חזרה ל-רמקולים של 770...

קטע נדיר שמעולם כנראה לא פורסם ברבים והושמע לנוכחים, היתה שיחה של בנימין נתניהו לרבי בשנת תשמ"ח, לאר פטירת הרבנית. נתניהו ביקש לנחם, ויצא מעודד מהרבי... מיוחד מאוד.

ר' יוסי אשכנזי, שאמון על הקמת הארכיב הדיגיטלי, סקר בראשי פרקים נקודות חשובות מהפרוייקט האדיר, שכל חסיד חב"ד בלחיצת כפתור יוכל להפעיל, 50 שנה של התקשרות, בלי פשטלא'ך...

כאן ציפתה לר' מוליק הפתעה מאוד מרגשת: בנו ר' יוסי ריבקין, הגיש בשם המשפחה מסגרת מהודרת ובה תמונות של אביו ר' מוליק אצל הרבי, ושטר של 100 דולר (!) שקיבל מהרבי. "עבור על כל מה שעשית עד עתה", אמר לו אז הרבי ב'יחידות' פרטית.

כאן ר' מוליק נאלץ 'לתת הסברים', על המעמד בו קיבל את השטר הנדיר, שמעטים זכו לקבל מהרבי. "מישהו פה היה ב'יחידות' פרטית עם הרבי?", שאל מוליק את הנוכחים. "אי אפשר לספר מה היה שם". הוא יכול רק לציין שהרבי ברך אותו והעניק לו את השטר כהשתתפות על מה שפעל בעניין העברת השידורים הישירים לכל קצווי תבל.

האירוע הדגיש את עניין השידורים הישירים מהרבי שאותם זכה ר' מוליק לפעיל לראשונה, ונושא זה היה גולת הכותרת. גלריית התמונות האיכותית שהנציח ר' מוליק במשך למעלה מיובל שנים, היא אחת מסדרות התיעוד היחידות שיש מבירת חב"ד בארה"ק, והנוכחים ציינו שיש לה חלק נכבד בהנצחת אירועים חשובים בתולדות ימי חב"ד.

בסיום הודו כולם לר' שמואל מוליק ריבקין על פועלו, וברכו אותו בברכת "מוסיף והולך" עד ביאת משיח.

בדברי התודה שלו הודה ר' מוליק לבני משפחתו היקרים ש'בישלו' לו הפתעה כה מיוחדת ומרגשת, ובפרט לרעייתו היקרה שעמלה על התכנית והרעיון מאחורי הקלעים.

תודות נמסרו לחברת "צבעים הפקות" בראשות ישראליק נאבול ומני לרר על ההפקה המושקעת והמיוחדת, לאבי מלכה על הקייטרינג, לשלמה חיים ריבקין על הפקת הוידאו המושקעת ולכל השותפים מאחורי הקלעים.
י"ד בשבט תש"פ
צילום: חיים טויטו