ב"ה מוצאי ש"ק, י"ד סיון תשפ" | 06.06.20
הרב לאזאר מתרומם לביצוע ה'קולע'. בתמונה הקטנה: כותב השורות הרב זקלס עם הרב לאזאר בחתונה.
הרב לאזאר מתרומם לביצוע ה'קולע'. בתמונה הקטנה: כותב השורות הרב זקלס עם הרב לאזאר בחתונה.
ההבטחה המפתיעה של הרב לאזאר בעיצומה של חתונת בתו

השליח בנובוסיבירסק שברוסיה, הרב שניאור-זלמן זקלס, השתתף בסוף השבוע האחרון בחתונת בתו של הרב הראשי לרוסיה השליח הרב בערל לאזאר במוסקבה, יחד עם ניקול ואמה שהגיעו מהעיר שלו, לאחר שהוזמנו ע"י הרב לאזאר בעת שפגש אותן בטיסה ● בטור מרגש הוא משחזר את המפגש המיוחד במהלך החתונה ואת ההבטחה המדהימה של הרב לאזאר ● לטור המלא >>>
הרב שניאור-זלמן זקלס, נובוסיבירסק, רוסיה
על הבמה הענקית והמרשימה, שהוקמה לכל רוחב האנגר הענק במרכז מוסקבה, שעוצב והפך להיות אולם חתונות מפואר, עומד הזמר בני פרידמן ושר את השיר הפופולארי 'חארושו חארושו'. מלווים אותו תזמורת של כעשרה נגנים וזמרים, שמקפצים ומנגנים, יחד עם אלפי האורחים, שהגיעו להשתתף בחתונת בתו של הרב והשליח הראשי לרוסיה הרב בערל לאזאר.

על הבמה המפוארת, רוקד הרב לאזאר עם החתן התמים ר' מנחם מענדל ווילענסקי ונכדו של השליח הדגול למרוקו, הרב יהודה לייב רסקין ע"ה. יחד איתם על הבמה, רוקדים ילדים מהחיידר של מוסקבה, יחד עם המחותנים ובני המשפחה. השמחה מרקיעה שחקים ומלווה באפקטים של אורות לייזר מרשימים.

אי אפשר היה, שלא להתמוגג מה'קולע' של הרב לאזאר, בו הוא השתטח על הבמה ונמעך כובעו, ומיד המשיך בריקודים במלוא העוז.

הקולע החסידי של הרב לאזאר, והחתונה הענקית והמפוארת, שבקלות יכולה להתחרות על התואר 'החתונה החסידית הגדולה בעולם' (חוץ מהאדמו"רים), ביטאו והמחישו, את ה'לכתחילה אריבער' ו'הברייטקייט' של הרב לאזאר, שאחראי למהפכה היהודית האדירה החסרת תקדים, שמתרחשת כבר שלושה עשורים ברוסיה בכלל ומוסקבה בפרט. זו מהפכה שאין לה אח ורע. מוסקבה הפכה להיות הקהילה היהודית הכי מתפתחת בעולם היהודי, עם מוסדות תורניים מרשימים ביותר שיצאו להם שם ותהילה וקידוש ה', אשר הביאו לגל אדיר, של התקרבות לתורה ומצוות, של עשרות אלפי יהודים מכל רחבי רוסיה, שהיו רדומים בכפור הרוסי.

מספיק היה להביט ביעף, בנוף האנושי המגוון והרחב של אלפי האורחים שהגיעו לחתונה מכל רחבי רוסיה, שכלל את כמות השלוחים, בעלי התשובה, המקורבים והספונסרים, ולהבין את גודל המהפכה שמתרחשת מול עינינו.

ניקול, היא אחת מאלפי האורחים שהשתתפו בחתונה. לפני כחודש כאשר הרב לאזאר חזר מכינוס השלוחים, הוא פגש בטיסה בהשגחה פרטית את ההורים של ניקול, מיכאל ורחל טודר מנובוסיבירסק. הם ישבו שורה מאחוריו במחלקת עסקים. כאשר הרב הציע למיכאל להניח תפילין, הם סיפרו לו שלפני מספר שעות בהשגחה פרטית מופלאה, הם ביקרו יחד איתי לראשונה באוהל של הרבי, והדבר היחיד שהם ביקשו מהרבי, שביתם ניקול, תמצא חתן יהודי.

על המרקעים והמסכים הענקים שמקיפים את האולם במפנים ומבחוץ, הוקרנו כל זמן החתונה, סרטי וידיאו של הרבי, שהזכירו לאורחים מי המשלח, שאחראי לכל המהפכה הענקית שמתרחשת במדינה הזו ובעולם כולו. כמו כן זה הזכיר לכולם, שביום הבהיר הזה, י"ד כסלו תרפ"ט, לפני91 שנה בדיוק, התקיימה בוורשא החתונה של הרבי והרבנית.

אי אפשר שלא לצייר במחשבה, מה הרגיש הרבי מתחת לחופה שלו, כאשר הוריו היקרים והאהובים הרב לוי יצחק ואמו הרבנית חנה, לא השתתפו ועמדו לצידו בנישואיו עם בת הרבי, רק בגלל סירוב השלטון הקומניסטי, לתת להם אישור זמני לצאת ממסך הברזל.

מי אז האמין, שכעבור 91 שנה, במרכז העיר הבירה מוסקבה, בה ישב אז סטלין וחבר מרעיו הקומוניסטים שגם שלחו את אביו של הרבי לגלות בקזחסטאן שם הוא נפטר, תתקיים ביום הזה י"ד כסלו, החתונה החסידית הגדולה בתבל, של בתו של השליח הראשי.

בעיצומו של החתונה, כאשר הרב לאזאר היה עסוק עם האורחים הרבים, שכללו את 'סלתה ושמנה' של האליטה האוליגרכית המוסקבאית. ניגשתי לרב והודעתי לו, שניקול יחד עם אמא שלה, הגיעו במיוחד מנובוסיבירסק להשתתף בחתונה. נדהמתי, איך הרב נדרך והתפנה מיד מכל עיסוקיו ואמר שהוא חייב לשוחח איתם.

הרב לאזאר יצא ללובי של האולם ואמר לניקול ולאמא שלה, דברי הודאה ושבח על שהגיעו להשתתף בחתונה. ואז הוא פנה לניקול והסביר לה את החשיבות והיוקר של חתונה יהודית והבטיח לסייע לה למצוא חתן יהודי.
 
התפעלתי מהסבלנות והמתינות של הרב לאזאר, כאילו אין כעת אלפי אורחים שהגיעו לחתונת בתו. ואז הוא הדהים את כולנו, כשאמר לה את משפט המחץ: בעז"ה כשתעשי חופה יהודית, אני יבוא להשתתף בחתונה שלך, גם אם זאת תתקיים בנובוסיבירסק. ניקול ואמא שלה התרגשו עד דמעות, מהמחווה וההבטחה של הרב.

הבטתי בעיניו של הרב כאשר דיבר עם ניקול, התחושה באוויר הייתה, שמבחינתו, כל ההשקעה האדירה של החתונה הענקית והמפוארת של בתו הייתה שווה רק בשביל לגרום ולוודא שיהודייה מנובוסיבירסק תתחתן עם יהודי. הרגשתי באותן רגעים, שבהבנתו של הרב לאזאר, כל מהותו ועניינו של י"ד כסלו הנו - להציל עוד נשמה יהודית מהתבוללות.
י"ז בכסלו תש"פ