ב"ה יום חמישי, י"ז כסלו תשפ"א | 03.12.20
על כוס קפה ■ "הנושא החם", מי החליט?

סיכומה של שנת 2015 ● העורך החליט שזה יהיה הנושא החם שעליו כולם ידברו ● פלאפון חכם, הוא כאן והוא קיים בכיס של כולנו ● מה התכתבתי עם שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' ומה עשה הרב בלינוב שהארוחת ערב לא הספיקה לבחורים?
ארי טננבוים
הנושא החם:

לסיכומה של שנה

אז מה היה לנו בשנת 2015?

כן, זה לא טעות. בכוונה ציינתי את שנת 2015. קצת דפדוף במקומות הנכונים והינה לנו תזכורת:
גל טרור ברחבי העולם (פיגוע בהיפר כשר בפריז, דוגמה מיני רבות)
רעידת אדמה בנפאל
הרמטכ"ל בני גנץ סיים את תפקידו (מעניין איפה הוא כיום..)
בחירות לכנסת ("הערבים נוהרים לקלפיות")
ועוד רבות ומגוונות.

למה חזרנו בזמן?

לתת דוגמה מה נקרא "סיכום שנה", מה נקרא "הנושא החם" שעליו כולם דיברו. אבל רגע, אם נשים לב, זה לא מה הנושא החם שכולם דיברו, זה מה הנושא החם שעליו כולם ידברו. עמדו כמה עיתונאים והכתיבו לנו על מה נדבר. בין כל האסונות שהיו, הבחירות לרמטכ"לים (ומפכ"ל), פטירות של אישים חשובים. היה לנו גם בחירות לכנסת. בבחירות אומנם ראש הממשלה זרק משפט על מנת לעורר את הציבור, אבל היה מי שהחליט שזה יהיה השיח במהדורות החדשות. שעל זה ידברו כולם. באותו בוקר הוא קם, אותו עורך חדשות, לגם את הקפה, והחליט שכולם ירקדו לצלילי החליל שלו. גילו ושישו בזו ההחלטה. הוא, אותו עורך, יחליט על מה מדינה שלימה תעצור מכל עיסוקה וטרדותיה, ותדבר על מה שהוא החליט. למה? כי ככה הוא החליט. כוח ההשפעה נמצא בידיים שלו ולכן יעשו כולם לפי איך שיצא לו הקפה של הבוקר..

פעם אחרי פעם, וראינו זאת השבוע בעקבות ביטול הופעה של עמותה העוזרת לחולים בגלל מנכ"ל חרדי, יש מי שמעלה את הנושאים על סדר היום והוא זה שיקבע על מה כולם ידברו. זה יהיה נושא השבוע – כי ככה הוא החליט.

הרי ברגע שקורה להיפך. 'להם' – אותו עורך עם הכוס קפה הנכבד – לא מסתדר שידברו על הנושא המטריד, זה פשוט לא יעלה על סדר היום. לדוגמה: מותר להדליף, אבל ברגע שזה לא נוח 'לו' - יוצא מיד צו איסור פרסום בעקבות הדלפות. עצוב וכואב. יש מי שקובע לנו על מה נדבר לפי אינטרס שלו. כי ברצונו להפיל משהו שהוא לא אוהב. כי לא היה נראה לו שיש אחרים שנוהגים בדרך שלהם. לפי חוקים משלהם, חלילה וחס, הס מלהזכיר.

אנחנו כאן השבוע בשביל לדבר על הנושא החם. לא כזה שמישהו החליט לפי אינטרסים:

להפיץ - זה אינטרס שלנו

בהתחלה זה היה לי קשה. עד לא מזמן התנתקתי מכל זה במודע וכעת, עת נכנסתי לעניינים, חזרתי לזה בכפל כפליים. זה לא היה פשוט, אבל אז עלתה בי תובנה:

זה כאן וזה קיים. (כמעט) לכל אחד מאתנו יש אותו. לא נכנס כעת (לנושא החם) האם צריך למגן את המכשיר, אלא נדון לגופו של עניין. אי אפשר להתכחש לו. הוא כאן וצריך לתת את מלוא תשומת הלב, לפלאפון החכם.

אם הוא כבר מילא כאן. הבה נשתמש בו לצורך הפצת המעיינות כפשוטה.

רק שלשום העלנו כאן כתבה על יוזמה לשליחת מסר יומי בענייני גאולה ומשיח בווטסאפ. בכלל, גילוי נאות, רוב הכתבות עולות מאנשים ששולחים מהפלאפון החכם או/ו מהרשתות החברתיות.

מי שאין לו – מצוין ושימשיך כך. אפשר גם לפתוח דיון האם לבחורי ישיבות יש צורך בפלאפון שכזה (לא). אפשר גם, כאמור, לבדוק ולדרוש למגן את המכשיר. ואיך נכון ומתי להשתמש בו. אפשר.

אבל אפשר גם לדעת שזה כאן. בכיס של כולנו. וקדימה, להשתמש בו רק לדברים טובים. הן תפילות ולימוד תורה, הן ווידיאו ומכתב של הרבי. הן בשליחת תמונות (redmail@shturem.net) להפצת המעיינות – להרחבת הפעילות של הבתי חב"ד ועוד רבות ומגוונות.

יהיה מי שיענה, בסדר, אז אתה לוקח משהו שאינו טהור, מצטדק וכביכול הופך אותו לטהור. ואני יענה: צודק. אל לנו להעלים עין. אם כבר יש לנו אותו – בואו נראה איך מנצלים אותו יותר ויותר למבצעים של הרבי.

שזה יהיה הנושא החם.

מתוך העם

לפעמים דווקא הכי 'מרגיזים' הם שהכי מצליחים. במה דברים אמורים?

א.
בשר התחבורה שלנו. הוא לא הרבה זמן בתפקיד ואולי לכן נראה כי הוא רוצה להספיק כמה שיותר. לא עברו אלא כמה ימים מהבחירות והתחלנו לראות פעילות שוטפת. התנועה במשרד התחבורה - התחילה לזרום.

נראה כי מי שיודע לעצבן, במודע או בשוגג, אי מי מאותם עורכי הבוקר כדלעיל, דווקא מצליח לחולל שינויים של ממש בתחבורה הארצית.

השר סמוטריץ' לקח את האמור לעיל' והתחיל לתקשר עם העם. היכן שמענו ששר התחבורה בכבודו ובעצמו יחזור אלי לווטסאפ וידון איתי איך אפשר לצמצם את הפקקים ב'כביש המנהרות' המחבר בין ביתר לירושלים כל בוקר בין השעות שבע לתשע?!

אפשר להיות 'למעלה' ולהגיד אני עסוק בענייני. לי לא יהיה פלאפון חכם. אני לא ידבר עם העם. אפשר גם לרדת לעולם. לחיות את השטח ולפעול משם. השר סמוטריץ' הוא דוגמה מצוינת לעבודה מלמטה, מתוך ועם העולם.

ב.
בראש ישיבת "תומכי תמימים" המרכזית בכפר חב"ד, הרב יוסף יצחק בלינוב שליט"א. דווקא אחרי שסיימתי את הישיבה הגיע מי שהתחיל להשגיח כראוי. מצד אחד, אף אחד לא אוהב 'משגיח' על הראש. מצד שני, אתמול בלילה (חמישי) הארוחת ערב לא הספיקה לבחורים והרב בלינוב נרתם למשימה וקנה לכולם חמין, קוגל וחזה עוף, לרווחתם. מי שדואג לבחורים, דואג להם עד הסוף. לטוב ולמוטב.

אלו הם הנושאים החמים באמת.

שנתבשר בשורות חמות טובות

גוט שבת לך-לך!ganisrael5777@gmail.com
ט' בחשוון תש"פ