ב"ה מוצאי ש"ק, י"ט תמוז תשפ" | 11.07.20
נפטר אליעזר אופנבאכער שחשף 'יחידות' נדירה עם הרבי משנת תשי"ב

השבוע נפטר בירושלים מר אליעזר אופנבאכער ע"ה, יהודי יליד גרמניה, משכיל ומלומד, כבן 95. לפני כחצי שנה, בחודש מנחם אב תשע"ח, העניק מר אופנבאכער ראיון מאלף לצוות "מפגשים עם הרבי" של JEM על הקשר שלו עם הרבי ● למרות גילו המופלג, מר אופנבאכער ניחן בזיכרון חד ובדעה צלולה, והוא העניק בביתו בשכונת רחביה ראיון מרתק על יחידות שזכה לה בשנת תשי"ב, בשנה הראשונה לנשיאות הרבי ● לסיפור המלא >>>
מערכת שטורעם

השבוע נפטר בירושלים מר אליעזר אופנבאכער ע"ה, יהודי יליד גרמניה, משכיל ומלומד, כבן 95. לפני כחצי שנה, בחודש מנחם אב תשע"ח, העניק מר אופנבאכער ראיון מאלף לצוות "מפגשים עם הרבי" של JEM על הקשר שלו עם הרבי.

למרות גילו המופלג, מר אופנבאכער ניחן בזיכרון חד ובדעה צלולה, והוא העניק בביתו בשכונת רחביה ראיון מרתק על יחידות שזכה לה בשנת תשי"ב, בשנה הראשונה לנשיאות הרבי!

סייעו להצלחת הראיון רשימותיו האותנטיות של מר אופנבכער מתוכן ה'יחידות' שרשם בשעתו, ובראיון הם היו לו לעזר.

הראיון נערך על ידי צוות "מפגשים עם הרבי" בישראל, כאשר את הראיון תיאם הרב זושא וולף, והראיון בפועל נערך בשפה האנגלית על ידי המראיין באנגלית של "מפגשים עם הרבי" בישראל, הרב משה רייכמן.

מר אופנבאכער נולד בגרמניה בשנת 1923, שם התגורר עד שנת 1938, עם סבו וסבתו. אמו נפטרה בגיל צעיר מאוד, ואביו היה מנהל עסקי נפט באוקלהומה. לאחר מכן הגרה משפחתו לארצות הברית.

בצעירותו הוא השתלם בפילוסופיה של הרב שמשון רפאל הירש, ששילבה את גישות התורה והמדע. לאחר שקיבל תואר דוקטורט בפיסיקה, ייסד מר אופנבאכער בשנת תש"ז את ארגון AOJS, "אגודת מדעים יהודיים אורתודוקסים". בחורף תשי"ב הוא הוזמן על ידי מזכירות הרבי ביחד עם שותפו המייסד לארגון  AOJS, לפגישה אישית עם הרבי, כדי לדון בתחומי פעילותם.

לפי עדותו של מר אופנבאכער בראיון, ה'יחידות' התקיימה בכ"ה כסלו תשי"ב. היחידות התחילה בחצות הלילה, וארכה כשעתיים.

שיחתם של שני אנשי המדע הדתיים עם הרבי עסקה סביב כמה נושאים:

בריאת העולם - האם בריאת העולם ארכה ששה ימים של 24 שעות ביממה, או שהבריאה ארכה על פני תקופות ממושכות יותר. עמדת האורחים הייתה שתקופת הבריאה הייתה ארוכה יותר, אולם הרבי עמד על כך שהבריאה הייתה כמתואר בכתוב ששה ימים של 24 שעות;

השילוב שבין תורה ומדע - ר' אליעזר טען שאפשר לכתחילה שהכל יעסקו בסוגיית השילוב שבין תורה ומדע, אולם הרבי טען שהעיסוק בשילוב זה ראוי רק ליחידי סגולה. הרבי טען שיהודי גרמניה התבוללו בגלל העיסוק המוגבר במדעים;

נושא נוסף היה פנייתם של ר' אליעזר ועמיתו שהם פנו לחוגים דתיים רחבים כדי שיהיו חלק מהארגון שלהם. אולם הרבי סבר שלאנשים מתחת גיל שלושים אין דעות מוצקות די הצורך, ולעתים רבות הם רק חוזרים על דברים שהם שמעו מאנשים אחרים. בסופו של דבר הקימו הסטודנטים שלהם ארגון סטודנטים דתיים בשם יבנה.

ר' אליעזר ושותפו שאלו האם הרבי היה מסכים להשתתף ולהופיע באירועים של הארגון שלהם. הרבי הסכים שהם יבואו אליו להתייעץ ולהתברך, אבל הרבי אמר שאין באפשרותו להשתתף באירועים שהם עורכים.

נושא נוסף שעלה ביחידות היה שיתוף פעולה אפשרי בין חב"ד ל- AOJS. הרבי הציע שחב"ד תעזור להם לפרסם חלק מעבודותיהם. לדבריו, ארגונים אורתודוקסים רבים רצו שה- AOJS יפעל תחת חסותם, כמו ארגון OU ואגודת ישראל, אך הם נותרו ללא זהות פוליטית.

ר' אליעזר הדגיש בראיון מספר פעמים אודות הזכות הגדולה שהייתה לו להיפגש עם הרבי באריכות בשנה הראשונה לנשיאותו, והוא אומר שכבר אז הוא חש בחזון הגדול שהיה לרבי לכלל ישראל.

במשך השנים ניהל מר אופנבאכער התכתבות עם הרבי, כאשר הרבי פנה אליו בשנת תשי"ג לסייע לפרופסור יהודי מאוניברסיטת מק'גיל בקנדה שהיה שומר מצוות. הלה קיבל מענק בסך 10 אלף דולר עבור מחקר שערך בנושא המחלה הידועה, אך בגלל היותו דתי, החוגים הליברליים באוניברסיטה הצרו את צעדיו, והרבי ביקש מר' אליעזר שבאמצעות ארגונו יסייע לפרופסור זה.

במהלך הראיון נאות מר ר' אליעזר להעניק לצוות JEM את צרור המכתבים שלו עם הרבי, וכך זכו צוות "מפגשים עם הרבי" לשמר לא רק יחידות מרתקת וחשובה בת כשעתיים בענייני תורה ומדע, אלא גם לחשוף מספר אגרות קודש חדשים מהרבי.
הרב יחיאל קייגען, מנהל "מפגשים עם הרבי" העולמי במטה JEM בניו יורק, אומר כי הראיון שנערך עם מר אופנבאכער הנו הוכחה נוספת לחשיבותה העצומה של מפעל הענק "מפגשים עם הרבי", בראשות הרב אלקנה שמוטקין, כאשר בזכות העבודה הגדולה של צוות המחקר והתיעוד של JEM בישראל הצליחו ממש ברגע האחרון להציל שעתיים של 'יחידות' נדירה מהשנה הראשונה לנשיאות, ובמקביל לחשוף אגרות קודש חדשים ולא ידועים מהרבי.

"פעילות מעין זו שבדרך כלל אינה נחשפת לציבור הרחב, נערכת מסביב לשעון כדי להציל עוד ועוד מתורתו ומהשפעתו של הרבי על העולם היהודי, ובמטה JEM לא נחים עד שיגיעו לכל יגיעו שזכה לקשר עם הרבי", מדגיש הרב קייגען.

כאמור, מספר חודשים לאחר הענקת הראיון, נפטר השבוע בירושלים מר אופנבאכער. יהי זכרו ברוך.

ז' באייר תשע"ט