ב"ה יום שני, י"ד תמוז תשפ" | 06.07.20
קידוש השם: ענקית המשקאות האמריקאית 'מנהטן ביר' מכרה את החמץ

שנה תמימה מאז הסכים לראשונה מר שמעון ברגסון, הבעלים של ענקית הבירה והמשקאות בארצות הברית 'מנהטן ביר', למכור את חמצו כדת וכדין, אמש נערכה במשרדו מכירת חמץ כדת וכדין, לא לפני שהניח תפילין כהלכה ● לדיווח המלא ותמונות נוספות >>>
מערכת שטורעם
שנה תמימה עברה מאז הקידוש השם הגדול, עת אשר הסכים לראשונה מר שמעון ברגסון, הבעלים של ענקית הבירה והמשקאות בארצות הברית 'מנהטן ביר' למכור את חמצו כדת וכדין, זאת לאחר שנים רבות של הפצרות מרבנים וארגונים שונים שנענו בדלת סגורה. הרב קלמן ויינפלד, ראש מחלקת מסעדות, קייטרינג ובתי מלון במערכת הכשרות העולמית 'או קיי', הצליח בסייעתא דשמייא לשכנע את מר ברגסון לעשות את מכירת החמץ לטובת היהודים תושבי מדינת ניו-יורק.

סיפור השתלשלות הדברים פורסם בקובצים הלכתיים היוצאים לאור ברחבי עולם התורה וההלכה, כאשר דיו רב נשפך והקולמוסין כתבו מאות דפים של פלפולים ותשובות בנושא מכירת החמץ של 'מנהטן ביר'.

במהלך מכירת החמץ בשנה שעברה הניח מר ברגסון תפילין, בפעם השנייה בחייו, חמישים ושבע שנים לאחר בר המצווה שלו, והוא התרגש מאד מהמעמד.

בשנה זו התכונן הרב ויינפלד שבועות רבים לפני המכירה שהתקיימה אתמול (יום שלישי), כאשר הוא פונה לרבנים מומחים בתחום השטרות ומכירת חמץ, ובראשם הגאון הרב וייסמנדל, אב"ד נייטרא, שטרח להכין השטרות באופן המתאים על פי כל הדיעות והשיטות.

באסיפה שהתקיימה במשרדי מנהטן ביר, השתתפו: ראש מערכת הכשרות או קיי הרב דן-יואל ליווי, הרב קלמן ויינפלד, הרב נתן שטרנברג, מעסקני היהדות החרדית בברוקלין, ושותפו של הרב ויינפלד בעשייתו הציבורית וההתנדבותית, הרב יעקב טייכמן מלייקווד, סגנו ויד ימינו של הרב ויינפלד בעבודת הכשרות, מר שמעון בערגסון הבעלים של מנהטן ביר ומר אד מייקבריין האינו יהודי שקונה את החמץ.

יצויין כי כדאשתקד, המכירה נעשתה על החמץ בחברה על כל סניפיה ומקומותיה ועל העסק כולו. כמו כן נערך שטר ערב קבלן כדת וכדין. במהלך המכירה נתקיימו קניינים שונים וחתימות הצדדים על השטרות.

מר ברגסון הודיע לרבנים כי החליט עם בני משפחתו לצאת לחופשה למשך כל ימי חג הפסח, על מנת שהמכירה תהיה תקפה על פי דרישת ההלכה. הרבנים שיבחו את מר ברגסון על כך.

גם בשנה זו הניח מר ברגסון תפילין במהלך הפגישה מתוך התרגשות, ואף הביע את שמחתו על התקרבותו לעולם חדש של יהדות מקרבת.

בלילה שלפני המכירה פקד הרב ויינפלד את ציונו של כ"ק אדמו"ר זי"ע לתפילה להצלחה, וניצל את שהותו ב'בית החיים' ע"ש 'מונטיפיורי', לומר פרקי תהילים על קברם של הוריי מר ברגסון הקבורים בסמוך ל'אוהל' הקדוש.

בפגישת הכנה שהתקיימה בין מר ברגסון להרב ויינפלד כשבוע לפני המכירה, הזכיר מר ברגסון את ה'קוקאש קייק' (עוגת השמרים) שהכין הרב ויינפלד בעצמו בשנה שעברה במיוחד בעבוד הזוג ברגסון, בעקבות מכתב שהתגלגל בהשגחה פרטית לידו של הרב ויינפלד בו הרבי מפרט את הדרך הנכונה בקירוב יהודים לאביהם שבשמים, מתוך אהבת ישראל ובאופן של משלוח מנות איש לרעהו בגשמיות וברוחניות. כשהוא משתמש במתכון שקיבל מאמו הרבנית ויינפלד ע"ה, שהלכה לעולמה בט"ו טבת שנה זו. ובקשתו של מר ברגסון היתה לזכות שוב בשנה זו בטעימה מהעוגה הנזכרת, וכמובן שבפגישה הגיע הרב ויינפלד עם מצויד ב'קוקאש קייק' המדובר, ופניו של מר ברגסון צהלו ושמחו.

לאחר המכירה הגיעו הרבנים ויינפלד ושטרנברג ללשכתו של הפוסק הרב דוד פיינשטיין, בנו של הפוסק הנודע הרב משה פיינשטיין ע"ה, שתמך במכירה בשנה שעברה, והנחה את הרב ויינפלד בהפנייתו למומחים בתחום הכנת השטרות בשנה זו, וגם בשנה זו צירף את חתימתו והוסיף בכתב ידו: "יש לסמוך על המכירה לכל הדעות שנעשית על פי מומחים בסידור מכירת חמץ".

בתמונות המצורפות נראים:
הרב וייסמנדל בעת הכנת השטרות בלשכתו שבמונסי ניו-יורק יחד עם הרב ויינפלד.
הרבנים המשתתפים בפגישה יחד עם מר שמעון ברגסון ומר אד מייקבריין.
הרב ויינפלד בעת אמירת פרקי תהילים באישון לילה על קברם של הוריי מר ברגסון.
עוגות ה'קוקאש קייק' שהוכנו במיוחד לקראת המכירה.
הרב דוד פיינשטיין בעת החתימה על אישור המכירה.
הרב נתן שטרנברג בעת החתימה על שטר ערב קבלן.
מר שמעון ברגסון בעת הנחת התפילין.
תמונות שונות מהקניינים וחתימת השטרות.
הרב ויינפלד ומר ברגסון ברגע של קורת רוח ושמחה והודיה לה' יתברך על קיום המכירה כדת וכדין.

צפו בתיעוד:
כ' באדר ב' תשע"ט