ב"ה יום חמישי, י"ז סיון תשע"ט | 20.06.19
הבלוג השבועי של הרב זלמן וישצקי ■ לקריאה

השליח בבאזל שבשוויץ הרב זלמן וישצקי מגיש את הבלוג השבועי מיוחד למגזין 'עונג חב"ד' ב'שטורעם'
מערכת שטורעם
חנוכה לפני כמה שנים, היא חיפשה חנוכיה ונרות. כבר שנים שהיא גרה פה, אבל רק עכשיו, כשהבת שלה בת השמונה ביקשה להכניס הביתה עץ אשוח, היא החליטה שהגיע הזמן ובאה לבקש חנוכיה.

כשנפרדנו לשלום, הנחתי ידי על המזוזה ושאלתי אותה: ?את יודעת מה זה??
והיא ענתה: ?זוהי מזוזה, אבל במשפחתנו לא שמים מזוזה?. ומיד הטעימה: תבין רבי, סבתא שלי היתה במחנות ואחרי שניצלה והקימה את משפחתה אמרה לנו: תעשו הכל כדי להסתיר את הזהות שלכם, כדי שאם הם יבואו שוב, הם לא יזהו אתכם כיהודים.?
?אם כך?, אמרתי, ?שאלה אחת לי אלייך: אילו היטלר ימ?ש היה פוגש עכשיו את שנינו, ממי הוא היה מרוצה? ממני, שגאה ביהדותי ללא מורא, או ממך, שכבר דור רביעי מהסבתא אל בתך עדיין פוחדים ממנו??
בערב קיבלתי אימייל: רבי, יש לי תשעה פתחים, מתי תוכל לבוא?

מצוות מזוזה ניתנת לנו השבוע בפרשת עקב. מצווה קלה לביצוע, אולי מהקלות ביותר. בסך הכל קובעים מזוזה על פתח הבית וזהו, אין בה כמעט התעסקות. בשולחן ערוך מובא, שיש להניח את היד על המזוזה, כשיוצאים או נכנסים. וכידוע, יש הנוהגים לנשק את המזוזה מתוך חיבה. מעבר לזה אין עבודה, אין אפילו ברכה יומית על מזוזה.
לא כמו תפילין, למשל, אותם יש להניח בכל יום, לברך עליהם ולהתפלל עמם. או מצוות ציצית, שבשביל לקיימה על האדם לברך בכל בוקר על מצוות ציצית וכמובן ללבוש טלית קטן, כולל בקיץ כשחם.

יחד עם זאת, יש בה במזוזה כמה אמירות משמעותית ביותר שאין במצוות אחרות.

בית שיש בפתחו מזוזה מכריז באופן ברור ואומר: יושבי בית זה הם יהודים גאים ללא פחד ומורא. על פתח בית זה קבוע קלף ובו כתוב ?שמע ישראל ה? אלוקינו ה? אחד?.

ולא רק זאת. תפילין או ציצית, כמו גם מצוות אחרות הם דברים פנימיים שבין אדם לבורא. מזוזה, לעומת זאת, ייעודה הוא להיות על פתח הבית מבחוץ. היא קיימת כדי להזכיר לאדם את אלוקיו, גם כשהוא יוצא אל העולם החיצון. הרמב?ם כותב שהמזוזה בפתח הבית היא כמו מצפן, שעוזר לנו לא לאבד כיוון, כמובן בתנאי שנבחן ונביט במצפן. כשבכל כניסה ויציאה אנו פוגשים את שמו של הקדוש ברוך הוא, הרי שזה יגרום לאדם ש?יעור משנתו ושגיותיו בהבלי הזמן?.

שבת שלום,
הרב זלמן וישצקי
כ"ב במנחם-אב תשע"ח