ב"ה יום ראשון, י"ט מנחם-אב תשפ" | 09.08.20
מבצע תפילין
מבצע תפילין צילום: מאיר אלפסי
המהפך שחוללה הילדה מכפר חב"ד ● מרגש

הילדה הקטנה אמרה לו 'זה בשבילך, שתניח תפילין'. 'את לא יודעת על איזה אתיאיסט נפלת' - אמר לה רוכב האופנוע. הילדה, שכנראה זו הפעם הראשונה שהיא שומעת את המילה 'אתיאיסט', השיבה לו: 'מה זה משנה? העיקר שתניח תפילין!' האיש התרגש מאוד ואמר: 'רק בגלל התמימות שלך אני אניח תפילין הפעם!'"... ● השבוע, במוסף משפחה חסידית של שבועון 'כפר חב"ד', שלושה סיפורים קצרים על תעמולה שעשתה פירות
ע' מגור

"חזקה על תעמולה שאינה חוזרת ריקם" - כך מלמד אותנו הרבי (היום-יום י"ב תשרי). לא תמיד זוכים לראות את הפירות שפועלת תעמולה לחיזוק היהדות והחסידות. בשלושת הסיפורים הקצרים שלפניכם ניתן לראות את כוחה של תעמולה, ובמיוחד על-ידי ילדים - "והשיב לב אבות על ידי בנים". הסיפורים אמיתיים, ושמעתי אותם ממקור ראשון.

"שמעתי את הילדים – והשתכנעתי..."

מוצאי שבת. צלצול טלפון בביתו של הרב משה אייזנברגר, מנהל ת"ת חב"ד במגדל העמק. על הקו אחד מבוגרי הת"ת, הת' יוסף-יצחק ד', שלומד באחת הישיבות הקטנות במרכז הארץ, ובפיו סיפור:

"בכל יום שישי אנו יוצאים ל'מבצע תפילין' באזור גבעתיים. בין בתי העסק שאליהם אני נכנס להציע להניח תפילין יש מספרה. באופן קבוע הספר אינו מסכים בשום אופן להניח תפילין. כדרכם של חסידים לא התייאשתי ונכנסתי לחנותו מדי יום שישי, אך ללא תוצאות.

"ביום שישי האחרון, לא זו בלבד שהוא הסכים להניח תפילין, אלא אף ביקש לרכוש זוג תפילין לעצמו. 'מה קרה? מה שינה את דעתך?' שאלתי אותו, והוא סיפר: 'לפני מספר ימים הייתי ב'סוף-שבוע' באילת, וברחוב פגשתי קבוצת ילדים בני 12-13 ממגדל העמק ששהו שם לרגל בר-מצווה של חבר. מתוך סקרנות פתחתי איתם בשיחה. שאלתי מדוע צריך להתפלל ומה זה תפילין, והם הסבירו לי בארוכה. הדברים שדיברו הילדים ותמימותם נגעו לליבי, והשתכנעתי! החלטתי שאני מניח תפילין ואני גם רוצה זוג תפילין מהודר'.

"כנראה, תלמידים אלו הם מתלמוד התורה שלנו!" סיים ה'תמים' את סיפורו. התברר שאכן כיתה ח' של תלמוד התורה יצאה לאילת לרגל שמחת בר-מצווה של חבר הכיתה, הת' ישראל העכט, בנו של רב העיר. הרב אייזנברגר מיהר למחרת לכיתה וסיפר לילדים את הסיפור. התלמידים אכן נזכרו ביהודי ששאל אותם שאלות והם ענו לו בסבלנות. "אתם רואים? לכם הייתה הזדמנות לראות את הפירות של מעשיכם! כל מילה שאומרים ליהודי בענייני יהדות - פועלת. לא תמיד ניתן לראות מיידית כמה זה פועל! מי יודע כמה סיפורים נוספים כאלה יש, כשאנשים כלל לא מודעים לפעולות שנעשו על-ידי דיבורים ומעשים בענייני יהדות", מסכם הרב אייזנברגר.

"לא מתלהבות"?!

מספרת אחת ממורות בית-ספר חב"ד בצפון:

"בשנה האחרונה עבדתי כמורה ממלאת-מקום בכיתה ו' בבית הספר. בכל שבוע הוצאתי עלון מושקע, ובו שיחה של הרבי, סיפור חסידי, דברים על הפרשה וכו' - דבר שהיה 'גוזל' ממני לא מעט זמן, מה גם שהרמה הרוחנית של התלמידות ושל משפחותיהן לא הייתה גבוהה ולא ממש חסידית. בעצמי לא ידעתי כמה תועלת יש בזה, אך חיזקתי את עצמי שאולי אי-מי מהתלמידות או מבני משפחותיהן קוראים את העלון ורוכשים קצת יהדות וחסידות.

"באחד הימים הלא-קלים ישבנו בערב אני ובעלי ודיברנו שאולי כדאי להפסיק את הוצאת העלון הכיתתי, כי ממילא הבנות לא מתלהבות, ואולי הדבר לא מצדיק את ההשקעה הגדולה. עוד אנו מדברים, והטלפון מצלצל; על הקו אימה של אחת מהתלמידות (מבית לא שומר מצוות לעת-עתה): 'רציתי להודות לך על ההשקעה בבתי, ובמיוחד על העלון השבועי! אנו קוראים וממש נהנים...'"

הסיפור השלישי המדהים השבוע במוסף 'משפחה חסידית' של שבועון 'כפר חב"ד'.

י' באלול תש"ע