ב"ה יום ראשון, י"ט מנחם-אב תשפ" | 09.08.20
אילוסטרציה
אילוסטרציה צילום: י' בלינקו
איך הפכו הבחורים החסידיים לסוג ב' בשידוכים?

היום שתי בנותיי – שהם בנות שעברו את כל המסלול החב"די בהצלחה ובלי גליצ'ים – מחפשות בחור שיהיה לו מקצוע, בחור שלפחות יודיע שיתחיל ללמוד מקצוע לאחר החתונה, והן גם יתפשרו על 'תמים' שיתגייס לאחד מהמסלולים הכשרים בצה"ל ■ הייתם מאמינים שישנן היום בנות רבות, בנות טובות ממשפחות מצויינות שמחפשות מלכתחילה בחור שכן נוגע בזקן, שכן מתלבש בג'ינס וטי שירט? ■ אב כאוב כותב לשטורעם על "ירידת הדורות" - גירסת שנות ה-2000


אני לא מנסה להצטדק, אני אכתוב דברים שיכאיבו לחלק מהקוראים אבל אולי הגיע הזמן שמישהו יציף את הנושא ולא ישאירו מתחת לפני השטח.

אני אב לשתי בנות בגיל השידוכים, ומה שעובר עלי בתקופה האחרונה בלתי ניתן לתיאור במילים. אני עובר סבל נורא ואיום. ולא, אני לא מדבר על הקלישאה ש"קשה זיווגו של אדם כקריעת ים סוף", יודעים מה, בדיעבד הייתי חותם על המשפט הזה – שזה מה שיהיה לי קשה כל החיים ותו לא.

אין זה סוד שקשה מאד לבחורה היום בחב"ד למצוא שידוך, אולם אם בזמני לפני עשרים ושלושים שנה כולם ידעו להצביע על התמימים ב'זאל' ולומר "אלו יהיו הבחורים הכי חמים בשוק" – היום המצב הוא שלא תמצאו את הבחורים "המבוקשים" בזאל כלל וכלל. ולא בגלל שאין חלילה 'חסידישע בוחרים', פשוט כי זה לא מה שהבנות מחפשות.

היום שתי בנותיי – שהם בנות שעברו את כל המסלול החב"די בהצלחה ובלי גליצ'ים – מחפשות בחור שיהיה לו מקצוע, בחור שלפחות יודיע שיתחיל ללמוד מקצוע לאחר החתונה, והן גם יתפשרו על 'תמים' שיתגייס לאחד מהמסלולים הכשרים בצה"ל בלית ברירה.

הייתם מאמינים שבחב"ד, הבחור האולטימטיבי, הנחשק, זה שיקבל כל מה שהוא רק חלם עליו בילדותו – זה אותו בחור שהמשגיח בישיבה בזמננו היה אומר לו שהוא ידאג למי שיגיד עליו קדיש אחריו, כי לא בטוח שימצא שידוך משום שהלך ללמוד מקצוע חול, במקום לשבת בישיבה?

הייתם מאמינים שישנן היום בנות רבות, בנות טובות ממשפחות מצויינות שמחפשות מלכתחילה בחור שכן נוגע בזקן, שכן מתלבש בג'ינס וטי שירט – כן, כן זה אותו בחור שלפני 20 שנה היינו לוקחים אותו כמעט כגוי של שבת – והיום הוא רק צריך לבחור משלל הבנות שעומדות בתור?

מה אני צריך לענות לבני המתבגר שרומז לי די מפורשות כי לשם מה הוא צריך להשקיע שש שנים בישיבה אם אחרי כל ההשקעה וההקרבה הוא ייחשב כסוג ב' אצל הרבה משפחות בחב"ד. לא יותר פשוט וקל לנשור מהישיבה ולעשות "משהו" עם עצמו?

אני, כאב שלמד בתומכי תמימים ולא היה מהשפיצים בישיבה, וידע תמיד שאוי לו אם יעזוב ולו למראית עין את הישיבה או את דרכה כי אחרת אזרק מכל המדרגות בחב"ד, מחפש לבנותיי בחורים "שיש להם עתיד" כפי שבנותיי אומרות לי בכל פעם שעולה איזו הצעה של "בטלן" שישב שנתיים תמימות ב-770 ולמד. אני מתבייש באיך שאנו נראים היום, וחושש מאד מאיך שנכדיי לעתיד יראו בעוד עשרים ושלושים שנה.

אולי אז כבר לא יהיה מקובל ללכת עם כיפה ביום יום כי זה מיושן מידי, ויסבירו לי מביני עניין שזה רק ירידת הדורות, ושאם הרבי היה עכשיו בעיני בשר הוא גם היה מבין את הדור הזה.

ולכל מעקמי האף שקוראים את מכתבי, נכון זה לא כל חב"ד. נכון, ישנן עדיין בנות שכן רוצות בית חסידי ובעל חסידי וירא שמים שישב וילמד לפחות בשנים הראשונות בכולל. אבל בתוך עמי אני חי, ואין אני מנסה להקיש מבנותיי על כל חב"ד אולם זהו הלך הרוחות, וכדאי מאד שנסתכל למציאות בלבן של העיניים ואם אין לנו פתרון או תשובה לפחות נדע אותה.

י"ז במנחם-אב תשס"ט
הגב לכתבה

תגובות
190
1. כמי שמכיר את ה"שוק"...
כמי שמכיר את עולם השידוכים היטב היטב אני בפירוש יכול לומר שכותב המאמר, במכלול השלם, טועה. אינני יודע מיהו והיכן הוא גר (ומה מוצאו), וייתכן שיש פה ושם חריגות.

אולם בהיבט הכולל, בחור שהוא לא מיושבי הזאל, כלומר: מאותה קבוצת בחורים שיושבת ולומדת, הוא בבחינת "בל יראה ובל ימצא", אצל המשפחות החסידיות. נכון, לעיתים משפחות אלו צריכות להתפשר בגלל מיעוט הבחורים הטובים (והם אכן מועטים), אבל בסך הכל זוהי התפשרות.

מרבית הבנות הבאות מבית טוב עם שורשים טובים ירצו בחור חסידי (כאן אכן צריך להודות: הן אינן רוצות בחור "חניוק", אבל בפירוש רוצות בחור חסידי).

הבעיה היא בהחלט לא עם הבנות, אלא עם הבנים.

הרבה מהבחורים - פשוט בטלנים. חלקם אפילו עמי ארצות של ממש. לא לומדים ולא שונים. הרבה מתקלקלים.

לכן, בדלית ברירה בנות נאלצות להתפשר ולהינשא לבנים שהם בפירוש פחותים מערכן.

אבל שוב, אין בליבי ספק שכל בחורה טובה מבית טוב ושורשי, וישנן המון בנות כאלו, רוצות בחור חסידי נורמלי, שישב ולמד, שמונחים אצלו בראש דברי תורה וחסידות.
י"ז במנחם-אב תשס"ט
2. הגיע הזמן להפסיק להתבכיין!
תופעה חדשה פשתה לאחרונה במחננו. התעסקות יומם ולילה ב"ירידת הדורות" ב"נוער הנושר" וכו' וכו'. מביאים 1500 מאנ"ש כדי לצפות בסרט על בחור מסכן מירושלים, שמאן דהוא החליט לעשות "קופה" על גבו. כל אחד נהיה "מבין", ויודע להסביר בדיוק את כל הבעיות והחסרונות שיש היום במוסדות החינוך שלנו.
כן, אותו אב שחינך את בנותיו לחפש בחור עם גי'נס וטישרט, מרגיע את מצפונו בכך שכותב מאמר נוקב(?). כך, ברגע שמאשימים את הסובב אותנו הכל מסתדר. העיקר שאנחנו לא אשמים.
נכון, אצל הליטאים לא מחפשים אברך שיהיה לו מקצוע. נכון, אצל הליטאים הבחורים יושבים ולומדים. והתוצאות פשוט מרשימות.
הצעה לכותב: קח את האליטה הליטאית ("העילויים" שבכוללים) מול האליטה שלנו. קרי, השלוחים הצעירים שיוצאים מדי חודש בחודשו למקום אחר בעולם. האיכויות מדברות בעד עצמן.
קח את אנ"ש שנשארים במחוזות הבטוחים, בשכונות וריכוזי חב"ד. תשווה אותם לליטאים הלא "עילויים" שיושבים בכוללים מתוך בטלנות לשמה. האיכויות מדברות בעד עצמן.
ואפילו אפילו קח את הנוער הנושר החב"די מול הנוער הנושר בכלל הריכוזים החרדיים והאיכויות(...) ידברו בעד עצמן.
לא, אני לא מתכוון שלא צריך לטפל בבעיות שיש אצלנו. צריך גם צריך. אבל התעסקות היתר כל הזמן, רק, ורק בבעיות, מתאימות יותר למתנגדים ולא לחסידים. אנחנו, חסידים ואנשי מעשה, תפקידנו להתעסק עם האור ולהוסיף באור, ומעט אור ידחה הרבה מן החושך. אילו היית קם כל בוקר שעה יותר מוקדם בכדי ללמוד חסידות, אולי אני טועה אבל יש לי הרגשה שזה היה משפיע על הבנות שלך קצך יותר ממאמר בשטורעם.
אבל, ביננו, שאתה תעשה מאמץ? מאמץ עם עצמך בלי שאף אחד יטפוח לך על השכם? מה פתאום? שאתה תאשים את עצמך בבעיות של עצמך? היתכן?


י"ז במנחם-אב תשס"ט
3. מאמר שקרי
י"ז במנחם-אב תשס"ט
4. אל תיצור מגמה שאיננה
המצב ממש לא כך
חבל ליצר לגטימציה לתופעות כאלו
י"ז במנחם-אב תשס"ט
5. תסכימו או לא הבעיה היא אחת ויחידה
אין מחנכים אין דוגמא הלמדנים לומדים כי ככה אמרו להם אין רוח ואין כלום ולכן הבחורים נראים כמו שהם נראים והבנות מחפשות את מה שהנפש הבהמית שלהם רוצה כי אין סיבה אחרת שלא כאמור כי אבדה הרוח ....
לכו לישיבות חב"ד הזן של הדמויות הולך ודועך מתרחקים מימי הזוהר לצערי אלה העובדות ויש לעובדות האלה השלכות....
י"ז במנחם-אב תשס"ט
6. מעקמי האף ולא העף
י"ז במנחם-אב תשס"ט
7. לכבוד הכותב: כמה פעמים בשבוע בימי חו"ל אתה משתתף בשיעור נגלה או חסידות???
תרשה לי לנחש את התשובה.
בקנות אני לא משתתף אין לי זמן.

אז זה בחלט "נורמלי" שבנותיך מחפשים "בחור חסידי" בין זמננו ללא זקן שעובד ושעשה צבא, בחור למופת שמפרנס את ביתו בכבוד כמו אביהם.

חינוך זה דוגמה אישית ! הילדים הם המראה שלנו.
י"ז במנחם-אב תשס"ט
8. מסכימה עם כל מילה של תגובה 1.
ממש כל מילה!!!!
י"ז במנחם-אב תשס"ט
9. כמי שהיה בשוק
אכן אתה צודק שים לב במחזור האחרון או באחד מהמחזורים האחרונים ותראה בבירור שהבחורים הפתוחים יותר מתחתנים ראשונים כשהם מוצפים בהצעות וה"תקועים" מלבד אלה שלא מעונינים מחפשים ומתפשרים על חנוקיות יתר או בעיות אחרות...
י"ז במנחם-אב תשס"ט
10. שטויות
שטויות
י"ז במנחם-אב תשס"ט
11. זה שהבנות שלך גמרו את כל המסלול לא אומר שהם חסידיות .
בחורות שרוצות אברכים שישבו כל היום בבית וילמדו הם חסידיות במיוחד.


מקריאת המכתב עולה ריח של בילבול רב. שב בבקשה עם קאוצ'ר עדיף חסידי (שבאופן פלא למד מקצוע) שינסה להסביר לך את ההבדלים בין סוג א' לסוג ב'
י"ז במנחם-אב תשס"ט
12. סימן טוב
זה סימן טוב, סימן שמשיח בדרך.

ועוד, אני חייב להבהיר לך שדוקא הבחורים (ובחורות) שנתנו להם להתפרץ כשהיו עוד קטנים, ז''א בתחילת התבגרותם, יש להם מספיק זמן להתעלות על עצמם ולחזור למקומותם חזקים יותר ומנוסים מהנסיון שה"ירידה" לימדה אותם. על זה נאמר "ירידה זו לצורך עליה"

ומשא''כ אצל אלה שהסגירו אותם למשך כל חייהם, כשיוצאים החוצה מתפרצים בצורה לא בריאה ולא נכונה וזה מדי מאוחר בשביל לחזור... זה בדרך כלל גורם לנזקים בילתי הפיכים.
ואני אספר לך עוד סוד קטן: אין בזה אשמים, לא ההורים ולא הילד.... חבל לחפש אשמים...

סיכום: ה"התפרצות" הינה משהו טבעי ושכל אחד חייב לעבור באיזה שהוא שלב. הכל תלוי באם ההורים ישתמשו בזה לטובת הילדים וללמדם דברים בחיים או שהם יקחו את זה קשה ויהפכו ל"אויבים" של ילדיהם דוקא בתקופה קשה שכזו שהם צריכים מישהו לצידיהם שיתמוך בהם.


י"ז במנחם-אב תשס"ט
13. וכן להפך
בחורים חסידיים ממשפחות טובות מחפשים בחורות לא חנויקיות
בחורות שיראו טוב...
י"ז במנחם-אב תשס"ט
14. פשוט מאמר יוצא דופן,
כואב לאותו אבא שיש לו כאלו בנות, אך שידעו שהן המיעוט במיעוט.
י"ז במנחם-אב תשס"ט
15. אבא יקר , הורה מחונך = ילד מחונך !
קראתי בכאב את מכתבך וקצת נבהלתי , עד שהגעתי לקטע בו קיבלתי תשובה לתסכולך .
לפי דבריך, שאתה עוד בהיותך בישיבה פחדת לפזול או לסטות, "רק בגלל מבטי החברה" ולא מיראת שמים טהורה.
אם כן, כך שידרת לילדיך וחינכת אותם - "תהיה בישיבה רק בשביל שלא יזרקו אותך מכל המדרגות" !
ומה אתה מתפלא עכשיו ? יש לך ילדים ממושמעים להפליא !

הדור הצעיר הוא לא פחות דתי הוא פחות "צבוע" !

בשורות טובות
מענדי (אבא, ושליח )
י"ז במנחם-אב תשס"ט
16. טובה תורה עם דרך ארץ
אין ספק שיש לשים דגש יתר בחיפוש אחר זיווג הגון על בחור שבילה את רוב ימיו בין כותלי הישיבה אך אסור להתעלם מהמצוקות הכלכליות של כל זוג צעיר לאחר החתונה ,אכן כשהולכים לחפש בחור לשידוכין יש צורך לתת את הדעת גם על מידת נכונותו לצאת ולעבוד ולהביא פרנסה הביתה,לא פחות מאשר מסתכלים על אופן הנהגתו החסידית.

אמא מהשטח
י"ז במנחם-אב תשס"ט
17. הבנות מחפשות את מה שהם רואים בבית
אם בבית הנהגה חסידית היא שולית ועיקר העיסוק הוא איך להביא עוד כסף אז זה מה שהבנות יחפשו בעל שעיקר התעסקותו היא להביא כסף.
אבל כשההנהגה בבית היא חסידית והאבא גם אם הוא עובד לפרנסתו אבל מקפיד על תפילה בציבור והולך בערב לשיעור יומי בנגלה ובחסידות ומשתתף קבוע בהתוועדויות וכד' אז הבנות מבינות שעיקר החיים זה לא הכסף אלא העיקר הוא הנהגה חסידית והם יחפשו רק בעלים חסידיים.
י"ז במנחם-אב תשס"ט
18. ממש לא נכון!!!
היום רוב הבחורות החב"דיות (הטובות) מחפשות בחור שלמד באמת...ונראה שזה בדיוק מה שקשה למצוא...
י"ז במנחם-אב תשס"ט
19. תלוי בצות המכללה
לאחר שהצוות המנוסה והותיק שהחדיר את אורחות החסידות לבנות, נשלח בשקט על ידי החפרפרת הקטנה, כל השינוי בחינוך הבנות היה צפוי. לא בכל התחומים מקבלי הירושוה מתאימים לתפקידם.
י"ז במנחם-אב תשס"ט
20. אדון, אתה החריג!
שהבנות שלך לא יספרו לך סיפורים. ואתה אל תספר לנו אותם.
י"ז במנחם-אב תשס"ט
21. אברך עובד = אברך בלי זקן??
ממתי עבודה ופרנסה הם סתירה לחסידישקייט? ועבור מי נאמרו מאמרי "מים רבים"??

לא כולם יוצאים לשליחות ולאוו דווקא מסיבות כשרות וד"ל, אשרי מי שבניו וחתניו מפרנסים את עצמם ואינם מתבטלים כאחרון הבניברקים.
י"ז במנחם-אב תשס"ט
22. תעשה לי טובה לך תחנך את הבנות שלך, יותר נכון את עצמך
הכותב מסלף את המציאות אך בואו נלמד עליו זכות ש"כל נגעים (ש)אדם רואה (ב)חוץ - מנגעי עצמו...

ראשית הכותב לא הסתיר, או יותר נכון לא השכיל להסתיר את רמת החסידישקייט והדתיות שלו, הנה ציטוטים נבחרים (נבערים) מלשונו שמעידות קצת על הלך רוחו: "הקלישאה" ש"קשה זיווגו של אדם כקריעת ים סוף", שמעתם? "קלישאה", דברי חז"ל הם בס"ה קלישאה... (איך חז"ל לא חשבו על כזה פיתרון גאוני בגמ' ריש סוטה כשהיא מנסה ליישב בין "ארבעים יום קודם יצירת הוולד בת קול יוצאת" וכו' לבין "קשה לזווגן...)

הכותב אף מעיד על עצמו בחכמה שאין כדוגמתה, כי "ידע תמיד שאוי לו אם יעזוב ולו למראית עין את הישיבה או את דרכה כי אחרת יזרק מכל המדרגות בחב"ד"... תודה רבה לך כבודו ששמרת על מראית עין כדי לא להיזרק מהמדרגות... וואלה תודה

וכעת, מה אתם רוצים מבנות של מי שאת דרכו בחיים קובעים מספר המדרגות שמהם חושש האבא לעוף...

חביבי, אני לא יודע איך אתה לא מתבייש לכתבות את המאמר הזה, אתה לא מבין שהבעיה היא בך?! בחינוך שלך ?! בבנות שלך?! באווירה שאתה משרה בביתך? מה פלא שהבנות שלך ירגישו על בחור חסידי שהוא סוג ב'...

כאמור, המצב היום בחב"ד הוא ממש הפוך, בנות רבות "מנפנפות" בחורים שאינם תואמים את רמתן הרוחנית ב"ה.
והוא רחום יכפר עוון וכבר הבטיחה תורה ישראל עושין תשובה בסוף גדלותן ומי"ד הן נגאלין!
י"ז במנחם-אב תשס"ט
23. משום מה נראה שה"אבא" רוצה בחורים כאלה יותר מהבנות...
באיזו ערגה הוא כותב: "בחור שיהיה לו מקצוע, בחור שלפחות יודיע שיתחיל ללמוד מקצוע לאחר החתונה, והן גם יתפשרו על 'תמים' שיתגייס לאחד מהמסלולים הכשרים בצה"ל בלית ברירה".

אפס נראה שהאבא מדבר מתוך גרונן...
י"ז במנחם-אב תשס"ט
24. 1 ו9 כל הכבוד
י"ז במנחם-אב תשס"ט
25. תמשיכו לצעוק שזה לא נכון אבל זה הכי נכון בעולם
וכל מי שכותב פה שזה לא, זה כי הוא לא מוכן לקבל זו המציאות
י"ז במנחם-אב תשס"ט
26. מידי פעם מתגל'צ לכם מאמר כזה טיפשי, לא נורא, סולחים
י"ז במנחם-אב תשס"ט
27. צודק!!!
אני בחור בן 22 וקצת ולא למדתי הרבה בישיבה ואני יכול לומר לכם שיש לי הצעות שלא האמנתי שאני יקבל אותם
י"ז במנחם-אב תשס"ט
28. תפסיקו....
כל אלא שאומרים שטויות אתם פשוט לא מוכנים לקבל את האמת..היום במצב גלובלי שלנו איזה חתן רוצה בחור שאתחתן עם בתו ולא אתפרנס בכבוד..נכון שהבחור "התמים" הוא ממש לא סוג ב' אבל שהוא יצא מהזאל ואם הוא לא ילך ליהיות שליח מה הסיכוים שהוא יסרוד,שיש בחור שלא בדיוק היה מיושב בזאל והראש שלו ישב יותר בעניני עולם הזה..? אז אתם באמת רוצים להאשים את הבנות שלכם לרצות לקבל את השידוך ה"א"
י"ז במנחם-אב תשס"ט
29. מילים כדורבנות
כואב כואב כמה שזה נכון
י"ז במנחם-אב תשס"ט
30. מסכימה עם כותב המאמר- בהסתייגות
אני לא חושבת שהתופעה היא ברוב חב"ד, אומנם היא קיימת והרבה מידי אולם הן עדיין לא הרוב השולט.
י"ז במנחם-אב תשס"ט
31. כבחורה בשידוכים צודק האבא
אני רק מקווה שזה לא אבא שלי הכותב :) לדעתי אכן המגמה השתנתה בחב"ד ובנות בנות גילי (19.5) באמת מחפשות בחור יותר מודרני ושיעשה עם עצמו משהו אחרי החתונה. אע"פ שבסמינר כן עברנו הרצאות כאלו ואחרות על החשיבות שהבעל ישב וילמד אבל בפועל כשהמוח מחליט, זה לא כך.
י"ז במנחם-אב תשס"ט
32. עצוב אך נכון
י"ז במנחם-אב תשס"ט
33. עצוב אך נכון
ובמקום לכתוב תגובות נגד כותב המאמר שהוא בטח שלא אשם הוא רק "הציף" כהגדרתו בעיה קיימת אז בואו ננסה לראות איך חבד לא מתפרקת לנו אט אט...
י"ז במנחם-אב תשס"ט
34. איפה הרבנים???
יש פה אנשים שכואב להם, שמחפשים שמישהו ייתן את הטון! למה הם לא משמיעים את קולם?
י"ז במנחם-אב תשס"ט
35. הסטטיסטיקה אינה משקרת
והיא אומרת פה אחד כי לבחור מודרני קל יותר להתחתן והוא יקח בחורה טובה יותר מחברו הלמדן!!!
י"ז במנחם-אב תשס"ט
36. שאלה שנשאלת מתוך תום לב...
בתור בחורה שאוטוטו נכנסת לעולם השידוכים.
אני בת בכורה, אחרי יש רצף של בנות כך שאין לי אח כדי לדעת איך זה הולך עם בחורים.
עד אתמול הייתי בטוחה שבחור שנמצא בקבוצה - לומד! ובחור שהולך לשליחות - עסוק בפעילות עד למעלה מראשו!
אתמול,בעקבות הכתבה, גיליתי דברים חדשים-
מסתבר (לפי התגובות) שבחור שהולך לקבוצה קם ב12 בצהריים במקרה הטוב ובחור שהולך לשליחות עסוק בלהנות ובלהחתים דרכון.
אז תסבירו לי, במה הוא טוב מבחור שעשה צבא???
למה אתם קוראים לזה שקם ב2 בצהריים - חסידי
וזה שהולך לצבא - מקולקל?
למה אני צריכה לבחור בנהנתן, הבטלן והכלומניק כבעלי לעתיד???
אני שואלת ברצינות ולא מתוך רצון להקניט או משהו דומה...
י"ז במנחם-אב תשס"ט
37. הבעיה לא מתחילה בשידוכים
הבעיה מתחילה עוד בעולם הישיבות כשיכול להיות בחור חסידי וקצת בטלן לעומת בחור יותר באלעבוס הצוות יאהב יותר את הבאלעבוס משום שהוא מאורגן יותר ו"מוצלח" לעומת הבטלן החסידי שמעביר לילות ב"זאל", למרות שהסיבה שהבלעבוס לא מעביר לילות לא נובעת מחסידישקיט כי אם להיפך - אין לו מה לעשות בזאל לאחר ה'סדר', חסידישע דברים בטלים שלר' מענדל פוטרפס היה חברותא מייוחד עבורם לא מעניינים אותו והוא מעדיף ללכת לישון עם אוזניות ולשמוע ברדיו במיטה, עוברות שנים ולבלעבוס שלנו מגיעות הצעות עבודה טובות בקעמפים וכדומה והוא מתקדם במהירות במסלול החבדי, בהגיעו לפרקו הוא כמובן מוצף בהצעות שידוכין עקב העבר המזהיר שלו בניהול פרוייקטים כאלה ואחרים, הוא מתחתן והופך ל"שליח מוצלח" אי פה או אי שם, ואילו בטלננו מדדה ב 770 משום שעקב חסידותו העולם לא כה תופס מקום אצלו וזה ניכר בחוסר השקעתו בחיצונייות
מה לעשות, אנחנו בעולם השקר
י"ז במנחם-אב תשס"ט
38. 36 צודקת.
ואין להאריך בדבר המצער.
י"ז במנחם-אב תשס"ט
39. מה מפריע לך ?
שאין לך שידוך לבנות או שהן רוצות כזה סוג של בחור? או אולי בכלל זה שהבן שלך נושר ?
לי יש תחושה, שאתה פשוט צריך לתקן את החינוך בבית, בתקווה שלא מאוחר מדי.
כי העניין עם הבחורים סוג א' ב' זה הזיה לשמה!!!
מכיוון שהבחורים הכי "חמים" בשוק כלשונך הם המבוקשים ביותר ואם אתה לא ראית את זה כך , אז שוב, תבדוק טוב טוב מה קורה אצלך בבית!!!
( אולי האינטרנט לא כשר וכדו' וכו' וכו' ואין כאן המקום להאריך בדבר המצער).
בתקווה לבשו"ט ומשיח נאו
י"ז במנחם-אב תשס"ט
40. הבו לי עיצה
אני בחור שלומד לעת עתה, בישיבה המוגדרת כ"ליטאית". אמנם הישיבה היא לא כ"כ ליטאית, אבל יש לימוד והכל. בשלש השנים האחרונות התקרבתי מאד לחב"ד, שזה כולל, לימוד חסידות מאסיבי, לימוד חתת, מקווה, התוועדויות חסידיות, ומשתדל להוסיף באור. כעת התחלתי גם לא לגוע בזקן. אך לא את שבחיי באתי למנות פה, אלא לבקש עיצה. בזמן האחרון מכה בי התחושה שעליי להשלים את השינוי בחיי, ולמסד אותו, כלומר: לעבור לישיבת תומכי תמימים. (לא משנה כרגע איזו.)
מפחיד אותי עניין השידוכים. האם באמת משפחה חבדית שורשית, או סתם משפחה טובה בחב"ד (אני מדבר גם מצד הבחורה כמובן) ירצו לקחת בחור שרק שנתיים שלוש לפני גיל השידוכים נהיה חבדניק? למה להם לקחת כזה בחור כשיש להם בחורים חבדניקים ממשפחות חבדיות? אמנם לפי מה שהבנתי מהמאמרים פה, שהבחורות נאלצות להתפשר על בחור שלמטה מערכן. אבל הבחורים עדיין חבדיים מלידה, וגם משפחותיהם..
הנושא הזה מאד מרתיע אותי מלעשות את הצעד הסופי של לעבור לגמרי לחבד. אשמח מאד אם תענו לי בכובד ראש לשאלתי.
תודה רבה,
בברכה
י"ז במנחם-אב תשס"ט
41. הפקרות עד לב השמים !!!!
למערכת שטורעם היקרה !!
אחד מבעלי התשובה בעירינו היה בעבר אחד מחברי המערכת של ערוץ טלויזיה ידוע באירופה.
בשלב מסוים בחייו התחיל להתקרב ליהדות, והחל להבין את האחריות הגדולה המוטלת על כתפיו. הוא מחליט מה יראו מליוני אנשים באירופה ומה לא יראו. הוא בעצם מעצב דעתם של מליוני מבוגרים ונערים.
לאחר נידודי שינה רבים החליט להתפטר, להפסיד משכורת שמנה, כבוד, קשרים, כבוד, והרגשה נפלאה !? של קשר עם "מי ומי".

אני מבין שאולי אתם רוצים לעורר בעיות כדי שאולי יפתרו אותם. אך עליכם לדעת, שהאחריות המוטלת עליכם היא "נוראה" !!.
אתם מעצבים דעת קהל. אתם ח"ו יוצרים דעת קהל !!
אתם יכולים ח"ו ליצור שבנות ירצו בשידוכים כך וכך !!
אתם יודעים איזה אחריות זו ?!
דיברתי פעם עם טייס חיל האויר שהפציץ את הכור האטומי בעירק. ושאלתי אותו מה היתה ההרגשה שלך אז.
ענה אותו טיס : הרגשתי שבעשר אצבעותי נמצאים 4 מליון יהודים!!!
האם חשבת אתה הכותב כמה נשמות נמצאים היד שלך שכותבת את המאמר.
האם דיברתם עם סמכות רבנית ? האם דיברתם עם סימנרים בארץ ?
למיטב ידעתי, המצב רחוק מאד ממה שכתבתם.
האם יש לכם ועד רוחני שבודק את הכתבות ? האם מישהו בודק את התגובות ?
האם כך כך בקלות אפשר להטיל דופי בבנות חסידיות ? דופי במחנכים (שאעפ"י שתמיד אפשר לשפר ולהוסיף) שמשקיעים שעות רבות מחשבה ונידודי שנה (כן, בפירוש יש כאלו מחנכים) ?
האם כל כך בקלות אפשר לגרום חילול שם חב"ד ?
מדוע אין הכותב חותם את שמו ? האם מחשש שמא יאמרו ?
אם כן מדוע אינך חושש להשפעה הנוראה שדבריך יכולים ח"ו להשפיע על הבנות.
מדוע שלא תפנה למוסדות החינוך ? למחנכים למנהלים ? לאלו שבאמת יכולים לתקון ? זה אולי יותר קשה מאשר לכתוב מאמר באתר. אך באם כוונתך רצויה וכואב לך המצב (שלדעתך קיים) ודאי תהיה מוכן להקריב זמן טרחה ומחשבה כדי לתקן את הענין מבלי ח"ו להזיק.
אין כוונתי ח"ו לפגוע, אך חושבני שאינך יודע כמה מאמרים כאלו וכדומה וכמה תגובות שאינם מתאימות. פוגעות ומביאות הרס רב. ודיברתי עם כמה וכמה רבנים ושלוחים ושמעתי סיפורים רבים כיצד מאמר זה או אחר גרם להם ולעבודתם נזק רב שהיה קשה מאד לתקן אם בכלל.

חכמים הזהרו בדברכם. לפני שאתם כותבים משהו חישבו שקוראים את זה גם נערים ונערות, יהודים חסידים וליטאים, מקורבים וכאלו שמתענינים ביהדות. חשבו שהילדים שלכם יקראו את המאמר איך זה ישפיע עליהם ?!
ולפני שאנו כותבים משהו עלינו לחשוב מה תגרום הכתיבה שלי ?
תודה
תודה
י"ז במנחם-אב תשס"ט
42. לתגובה 9
גם כמי שהיה בשוק,

בשנתון שלנו הבחורים היותר פתוחים, המודרנים, החוצות הצבעוניות והמקצוע ביד,
אכן התחתנו יותר מוקדם, בהפרש ניכר, אבל לא מישום שהיה להם יותר הצעות ולחבריהם החסידיים פחות,(ואדרבה)
אלא פשוט כי זה מה שהם חיפשו אישה, קריירה, להתחיל את החיים האמיתיים וכו'.
לעומת החסידיים שלא רוצים לשמוע (עיין המאמר הקודם "לאן נעלמו").

י"ז במנחם-אב תשס"ט
43. עיצתי
אם אתה אכן רציני בנוגע לחב"ד,
דע לך הדרך לשם אינה עוברת באתרי האינטנט, למרות השמות החבדיים של האתרים והמפעילים.

ואכן אני לא רואה היתר גם לעצמי וכ"ש לבחור ישיבה רציני.

ובנוגע לשאלתך: אני מכיר בחור פולישער ש'הגיע' לחב"ד פחות משנתיים לפני חתנתו עם משפחה חב"דית שורשית ושלוחים
וחיים כיום בארה"ב,
אם רק תהיה רציני, תוכל לעקוף בהליכה חלק ניכר מהבחורים

חשוב בחב"ד ובפרט בשידוכים חוץ מלימוד עוד עניינים ו'הרגשים' וניואנסים דקים כמו התקשרות לרבי מבצעים וכו'
אני מבין שאתה נכון לכך ומתחבר לזה, ואז אתה בסיירת העילית
תשכיל לעשות.

תהיה מונח בלימוד והנח לעתיד.

י"ז במנחם-אב תשס"ט
44. בחורה חבדי"ת
אני בחורה חבדית ואני ממש לא רוצה בחור שישב וילמד בכולל בזמן שאני אלך לעבוד ויוציא את הנשמה כדי להביא פרנסה אך גם ממש לא רוצה בחור שיגע בזקן אם ישים ג'ינס!
י"ז במנחם-אב תשס"ט
45. חברה, קראו את תגובה 1
י"ז במנחם-אב תשס"ט
46. ובצדק
כמי שחי בכפר חב"ד התחתנתי אחרי שנותיי בקבוצה ובישיבה ואני נחשב בחור מאד חסידי אבל משום מה פתאום אני נאלץ כל חודש לדאג מחדש איך אצליח לגמור את החודש , המינוס בבנק טופח, שלא לדבר על זה שלקנות דירה זה חלום של אחרים,
מי שיצא למד מקצוע ועובד חי טוב וזה נכון .
חייבים לתת גם לנו כחסידים פתרונות , כלומר לאפשר לנו ללמוד מקצוע עוד לפני החתונה , גם ככה נישואים זה צעד לא קל תוסיפו לזה את עול הפרנסה ,
צודקות הבנות , הם לא רוצות להיחנק עוד שנה .
י"ז במנחם-אב תשס"ט
47. ל -7 אצלינו בחב"ד הילדים אינם המראה שלנו.
כי לילדים שלנו יש להם מורים ומורות שהם שמראה שלהן...
כי הילדים שלנו יש להן חברות מכל מיני בתים שאסור היה מלכתחילה לקבל אותן במוסדות שלנו....ולכן איך הן יכולות להיות המראה שלנו?
י"ז במנחם-אב תשס"ט
48. אני בחור חסידי, שלא נוגע בזקן ולא הולך עם ג'ינס...
ויש לי מקצוע ביד.

יש מצב??
י"ז במנחם-אב תשס"ט
49. ל 46 רק הגוף שלך היה בתומכי תמימים...
אבל הנשמה שלך טרם דרך רגלו לשם. אני מעולם לא דאגתי כמוך, ידעתי והאמנתי שאם בחוקותי תלכו - אז ונתתי גשמיכם בעיתם, יש לי ב"ה תמיד מה שאני זקוק. תמיד כשהיינו צריכים לחתן ילד הקב"ה עשה לנו נסים גדולים. כנראה שזה כמו כבוד שכל מי שרודף אחריו זה בורח ממנו. תתחיל להאמין בבורא עולם ותבקש ממנו הוא יתן לך את מה שצריך, ואל תכתוב דברים נגד התורה והחסידות.
י"ז במנחם-אב תשס"ט
50. ל 48 אתה לא בחור חסידי...
אם יש לך כבר עכשיו מקצוע ביד זה כמו הטובל ושרץ בידו..
ראה בלקוטי שיחות כרך ד' בסוף פ' ויחי מהו בחור חסידי אמיתי... שסומך על הקב"ה עד הסוף
י"ז במנחם-אב תשס"ט
51. ל 44. את בכלל לא אשמה שאת מדבר כך.
י"ז במנחם-אב תשס"ט
52. ל 44 את בכלל לא אשמה קבלת חינוך מעוות
י"ז במנחם-אב תשס"ט
53. כל אחד מחפש את הסגנון שלו.
הלמדניות יחפשו את הלמדנים החנוקיות את החנוקים והמשתבבנקיות את המשתבבנקים ומי שחשוב לו גם וגם יחפש את מה שמתאים לו .
כנראה לבנות שלך לא מתאים לחפש מישהו שיותר מידי חסידי כי הן לא כאלו! אז נא לא להכליל!!
י"ז במנחם-אב תשס"ט
54. כמה הברות שתקוותי שיובילו להבהרות...:
כואב היה לקרוא את הצער שהשתקף מדבריו של האב שבנותיו מחפשות חתנים שלא לפי רוחו..

כאחת שנמצאת זמן רב בשידוכים (סיימתי שנה ד') ומכירה את הלך הרוח בשכבתי, אני חושבת שיש כאן טעות גדולה!

הבהרה כללית:

ישנן דרגות רבות אצל בחור "חסידי" כמו גם אצל בחור "פתוח"..
תחשבו על זה שאפשר לדרג אותם מ-1 עד 10, כש1 הוא הפחות טוב ..

אף קיצוניות היא לא טובה וצריך לזכור את זה!
הגורם הנפשי שמוביל בחור\ה לקיצוניות חסידית אדוקה הוא אותו גורם שמביא בחור\ה לקיצוניות של התפרחחות ופריקת עול טוטאלית..
זה אותו מטבע משני צדדיו, תחשבו על זה..

וכאן אני מחלקת את דבריי ל-2 חלקים:
1. הבהרת חוסר ההיגיון שבחורה "חסידית" תחפש בחור "לא חסידי"..
2. בחורים "חסידיים" "בטלנים" "פתוחים" ומה שביניהם...
אז ככה:

1. הבהרת חוסר ההיגיון שבחורה "חסידית" תחפש בחור "לא חסידי"..:
בחורה בדרגה רוחנית מס' 5, תרצה מישהו בדרגות זהות לשלה (בתחום שבין 4-6)..

תגידו לי איזה היגיון יש בזה שהיא תחפש מישהו ממש שונה ממנה????

כאילו, אם היא מתלבשת בצניעות, מקפידה על תפילות, שיעורים, שיחות, התוועדויות לתוך הלילה, שומעת רק ניגונים, וכו' וכו'..

-למה שהיא תרצה בחור שיתקשר אליה באמצע התוועדות ויצאו יחד ל"רוני"?
-למה שהיא תרצה בחור שבשעה שהיא יוצאת לשיעור אחה"צ, יצא עם חבריו להסתובב בקניון...?
-למה שהיא תרצה בחור שבמקום לשבת בעונג שולחן שבת איתה ועם בני הבית, יעדיף לזרז וכבר אחרי ה"מרק" ילבש "מדי ב'" ויצא לחרוש את הרחוב...?
-למה שהיא תרצה בחור שכשהוא ירצה לשמוע מוזיקה, היא תצטרך לשים אוזניות "חסידיות"..??
- למה שהיא תרצה בחור שיגרור אותה לFOX MAN של גברים בכל פעם שיצאו לקנות לה בגדים בקניון?

אם אכן היה דיבור כולל בין חברותיה לקחת בחור "פתוח" ברמה ברורה מאד, לא נראה לי שהיא היתה נשארת במצבה הרוחני המתואר.. היא היתה יורדת קצת כדי לחפש מישהו המתאים לה.. או עולה ברוחניות בשביל אותה מטרה..

סביר להניח (עם כל הכאב שבדבר) שרמתן הרוחנית היא לא כפי שהאב חושב..


2. בחורים "חסידיים" "בטלנים" "פתוחים" ומה שביניהם...:

מקודם פתחנו את קטע הדרגות, אז אמשיך עם זה גם עכשיו:
אם בחור פתוח נמצא בדרגה 5 ומטה, אפשר לקרוא לו כבר *פרוץ*...
(מילה נרדפת לפרחח)

כתבתם שבחורים פתוחים הינם יותר מבוקשים בשידוכים, זה הגיוני.
הגיוני שבחור שהוא גם חסידי אבל גם שמבין בענייני העולם, שמכיר ושיודע יהיה לו יותר קל בשידוכים, לעומת בחור שהוא חסידי ולא יודע כלום מהחיים..

אז בחור פתוח - בהחלט פלוס נחמד.. (תלוי למי, אבל בכללי)
אך בחור "פרוץ"- כפי שתיארתם פה למעלה, אממ איך להגיד את זה?
הוא מבוקש בשידוכים רק בתחום מאד מסויים של בנות..

בחור שנוגע בזקן- הוא לא בחור פתוח!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

בחב"ד התחום של זקן זה אחד מעמודי התווך, אפשר לראות את ה"פרוצים" של חב"ד, וגם הגדולים שבהם, ברובם, משאירים חתימת זקן..
אז תבינו שיש כיברת דרך ארוכה מאד לפני שבחור "נוגע" בזקן..

# בחורה שמבקשת "בחור שנוגע בזקן", זה קצת מוזר בהתחשב בעובדה שזו עבירה ממשית על ההלכה ועל ההערכיות של חב"ד..
# בחורה שדורשת בחור שהולך עם ג'ינסים, באותה מידה שתדרוש שהוא ילך רק עם חולצות כחולות עם נקודות אדומות וגרביים ירוקות..

אלו דרישות מוזרות כשלעצמן, אלא אם כן הן באות להגיד משהו:
הן באות להגיד, אני רוצה בחור "פרוץ", ואלו הסממנים הבולטים של הפרוץ..

תסכימו איתי שבחורה ברמה חסידית מסויימת לא תבקש כאלו דברים..

בנוגע לאלו שיש להם עתיד\בטלנים:
זה לגיטימי ברמה כלשהיא, שבחורה תרצה בחור שידע מה הוא רוצה מעצמו..

אני לא מאמינה שלבחורות נורמטיביות יש דרישה מפורשת שבחור יבוא לפגישות עם תואר או עם פרופיל צבאי- אלו דברים שכשמגיעה הצעה כזאת בודקים אותה לגופה..!

שאלו כאן למה בחורה תרצה בחור שאגר מלאי שעות שינה בשליחות, שמכיר היטב את תקרת חדרו מהתבוננויות.. שהתחבר עם כל הקבצנים הניויורקים.. שיודע בדיוק את כמות הביצים והספסלים ההפוכים... שספר שניות, דקות ושעות חלולות ממעש ב770.. למה שהיא לא תיקח מישהו שניצל את השנים האלו ללמידת מקצוע או עשיית צבא......
למה באמת??

כדי להבין את זה צריך לפתוח את הראש, ולהתייחס לכמה גורמים:

1. בטלן זו לא רמה רוחנית, זהו אופי!
ישנם בחורים רבים (!) וטובים, חסידיים ופתוחים שאשכרה ישבו ולמדו ב770 גם נהנו ועל הדרך גם עשו כסף מהצד.. שעשו שליחות, טיילו שם.. עשו סמיכה ועל הדרך גם ישנו עד חצות.. הם עשו מסלול חסידי אבל בדרך הכינו קרקע קרייריסטית קלה (בדקו אפשרויות, למדו בקטנה וכו'..)

2. אני בטוחה שהרבה יתנגדו לדבריי אלה, אבל....

יש דבר כזה שנקרא "מקובל"..
לא, אני לא מתכוונת לבאבא.. ולא למחלקת שרוכים אדומים בכותל..
אני מתכוונת לנורמות חברתיות דקות ורגישות המאפיינות חברה בעלת סטיות תקן דקות ורגישות..
יש עניין שבחור\ה עושים מסלול ש"מקובל" לעשות אותו..
גם אם זה לא תמיד צודק, וגם אם ההיגיון אומר אחרת..
בפועל, אלו שעושים "מסלול" כפי שצריך זה אומר עליהם משהו או שניים..
אין בזה אפס..!

<רק הבהרה, אני לא נגד זה שבחור ילך ללמוד, אבל קודם תעשה את המסלול הנורמלי>

מה שכן, אם בחור מסויים חרג מהנורמה, צריך לבדוק היטב מהו הדבר שגרם לו לפרוש מהמסלול שכל חבריו הלכו בו טבעי..
לא תמיד זה בחור שרוצה "לעשות משהו עם עצמו"..
לפעמים זה סתם תירוץ של בחור שרוצה לצאת מהמסגרת, סתם תירוץ לראות עולם אחר.. סתם תירוץ "לפרוץ" באיצטלה מתחסדת...

סיכומו של עניין:
א-ל תכלילו!
לא כל אחד שהלך ללמוד מקצוע- הוא חסידי שלא רוצה להתבטל..
לא כל אחד שעשה את המסלול- הוא חסידי בטלן..
יש יוצאים דופן..

ותבדקו טוב טוב כל מקרה לגופו!
בשורות משמחות..

ממני... "נה"ר"... :)

י"ז במנחם-אב תשס"ט
55. האם השליחות היא מלכתחילה או שמא.... [שאלה של נפחא]
בס"ד
אם כבר דנים כאן על בחורים עם מקצוע לאחר החתונה
אני מעונין לדעת את דעת הגולשים על שלוחים רבים ברחבי תבל,
האם אתם חושבים שהסיבה שרבים מזוגות השלוחים יצאו 'לשליחות' היא מפני מצוקה כלכלית כל שהיא?
או שמא באם הם היו מקבלים דירה מאחד הצדדים או חצי חצי משני הצדדים והיו מסודרים בעבודה סבירה המפרנסת די בכבוד, האם רבים מהשלוחים היו נמצאים כיום באה"ק ולא בלך לך ממולדתך?
הנושא הזה מאד מסקרן אותי ואשמח לשמוע תגובות לגופו של ענין ולא לגופו של אדם גם לא לגופי.
בתודה מראש
"נפחא השואל"
י"ז במנחם-אב תשס"ט
56. ל 40 החששות שלך אמיתיים!
יש כל כך הרבה ישיבות חסידיות טובות אחרות שתוכל לבחור בהם, וחסידות חב"ד תוכל תמיד ללמוד בכל מקום מכל משפיע רציני בהרבה ערים.
י"ז במנחם-אב תשס"ט
57. ל 53 לא הבנת מה קורה.
י"ז במנחם-אב תשס"ט
58. ל-56 לא הבנתי כלל את תגובתך. לא ענית לי על השאלה
י"ז במנחם-אב תשס"ט
59. ל 53 תבין האבא רוצה שבנותיו יחשבו כמוהו. וזה מה שכואב לו.
י"ז במנחם-אב תשס"ט
60. לנפחא השואל מתגובה 55
אין דרכי להרבות בתגובות באינטרנט אבל לך הייתי חייב להגיב. אני קיבלתי דירה ב"ה על מגש כסף אחרי החתונה ויצאתי לשליחות בחו"ל במדינה שיקח לה עוד 50 שנה להגיע לרמה של ישראל.
כמוני עוד רבים מחברי יש להם דירות בארץ.
האמירה שיוצאים לשליחות כדי להיטיב את המצב הכלכלי מגיעה כנראה מחוסר ידיעה מה העול הכבד שרובץ על כתפי השלוחים, או מיסורי מצפון שמה לעשות עדיין מפעמים באלו שלא זכו לצאת לשליחות.
יום טוב.
י"ז במנחם-אב תשס"ט
61. ל53 אם האבא הזה היה שולח בנותיו לבית יעקב זה לא היה קורה לו!
כי שם בנותיו לא פוגשים חבירות לא צנועות מבתים לא טובות, שקוראות כל ספרי מרעין בישין.
י"ז במנחם-אב תשס"ט
62. אני לומד בתות"ל וסומך על הרבי!!
אני בחור בן 20 עולה לש"ג בע"ה ואני לא נוגע בזקן מאידך אני נראה טוב מאד יש הרבה בחורים שנוגעים בזקן לצערנו והם מקנאים בי באיך שאני נראה חתיך\יפה עם הזקן..
אני בטוח שאני אקבל את האשה שאני ארצה אשר בה ליבי חפץ ולו רק בגלל שלא סטיתי מהמסלול שתיקנו רבותינו נשיאנו ובראשה הרבי.
הרי ידועים מענויתיו של הרבי לבחורים שיוצאים לשידוך שדווקא הזקן זה ענין של רחמים (עפ"י הזהר) וזה מה שמביא את ההצלחה בשידוך ובשאר העניינים בהמשך החיים (פרנסה, ילדים וכו')

לסיכום לכל הדאגנים הבחורים החסיידים הכי מוצלחים אני מציע לכל בחורה באשר היא להיפגש אך ורק עם בחורים שיש להם קבלת עול בין בנושא של הזקן ובין בנושא שלמדו וסיימו את לימודם בתות"ל חב"ד כמו שהרבעים רצו
י"ז במנחם-אב תשס"ט
63. זה ממש לא נכון!!!
בתור בחורה שלמדתי בכללה..אני לא מכירה אפילו אחת שלקחה מלכתחילה בחור שנוגע בזקן זה ממש שטיות להגיד ככה.היום בנות לא רוצות לשמוע על בחורים כאלו. על מה אתה מדבר??? ואם הבנות שלך כן מעוניינות לשמוע סימן שהם לא מספיק חסידיות!!!! אפילו שהם עברו את כל המסלול זה לא אומר.
י"ז במנחם-אב תשס"ט
64. 61, ממש לא בטוח!
לדאבון לב גם בבית יעקב המצב הרוחני הפנימי לא ממש מזהיר, אלא שמטאטאים הכל מתחת לשטיח, ומסתירים. סוג של צביעות, שלא ידעו .
י"ז במנחם-אב תשס"ט
65. בחורה
ממש מצער לשמוע על הדיבורים האלו! זה שהבנות שלך כך זה לא אומר כלום!!אני דווקא בחורה שלא ניקראת ה-כ-י חסידית בעולם אבל בתור בעל אני מחפשת דווקא בחור חסידי שיהיה יותר חסידי ממני ושאני יעלה אחריו ונקים בית חסידי שמקושר לרבי..
י"ז במנחם-אב תשס"ט
66. ל 64 כמה שלא טוב בבית יעקב מצבינו באין ערך יותר גרוע.
הרבי ביקש והתחנן שהצניעות בבית רבקה יהיה כמו בבית יעקב...האם אמנם כך?
י"ז במנחם-אב תשס"ט
67. 62 דו ביסט א טיפש און א גס רוח
איך אפשר להתשמש בביטוי "אני חתיך" וכו' במקום כזה, בדיון כזה? תתבייש לך!
י"ז במנחם-אב תשס"ט
68. ל 34 הם מזמן צרודים, ואינם מסוגלים להשמיע שום קול.
י"ז במנחם-אב תשס"ט
69. ל67
מה אתה רוצה ממנו חתיך זו מילה גסה..?!
י"ז במנחם-אב תשס"ט
70. ל 62 67 69 אתם רואים? מה זה בחור חסידי חב"די בשנת תשס"ט!
י"ז במנחם-אב תשס"ט
71. למה אף אחד לא עונה ל 50?
י"ז במנחם-אב תשס"ט
72. ל-67, לפחות הוא לא השתמש במושג אחר
י"ז במנחם-אב תשס"ט
73. ל67 אני חושבת שהבחורים כן צריכים להיות חתיכים.. מסכימה עם 62!!
אני מסכימה עם מגיב 62 שהבחורים החסידיים צריכים להראות טוב אני חושבת שהגזמת עם הביקורת על מגיב 62 מה הוא כבר אמר..?

אולי דווקא צריך בחורים כמוהו גם עם זקן וגם נראים טוב או "חתיכים"
אולי.. אולי.. זה הפתרון לבחורים המגולחים אולי סופסוף יראו הבנות שלנו שגם הבחורים החסידיים נראים לא רע בכלל...!!

שבת שלום לכולם!!
י"ז במנחם-אב תשס"ט
74. לכל כותבי התגובות שלום!
האם אינכם יודעים שכל זיווג הוא לפי שורש הנשמ?ה
אז אין על מה להתווכח
י"ז במנחם-אב תשס"ט
75. מדהים
מאמר מדהים
י"ז במנחם-אב תשס"ט
76. ואני אוסיף
אתה גם שקרן וגם גאוותן

י"ז במנחם-אב תשס"ט
77. חשבתי ?
חשבתי לא להגיב אבל זה ממש שטויות במיץ עגבניות
י"ז במנחם-אב תשס"ט
78. שטורעם אתם גדולים כ"כ שאתם עוסקים בנושאים האלו ולא "מטאטאים מתחת לשטיח" המשיכו כך!!
י"ז במנחם-אב תשס"ט
79. הבעייה שלך אבא יקר
היא שבנותיך (ולדעתך הענייה חלק גדול בבנות) לא מספיק מחונכות וחסידיות,

הפזילה בשידוכים היא רק סיפטום,

אז מה הקשר ומה נזכרת עכשיו.

אל תכניס את האלמנט שידוכים לכאן,
אולי זה מוסיף רייטינג לאתר ויותר קוראים נכנסים לכתבה בגלל השם המעיין.
תלך לפגישה עם מנהלי הסמינר או הבית חינוך של בנותיך ועדיף דבר כבר גם עם הרב של בנך, ותן חינוך חסידי
ותצליח

ואל תכניס
י"ז במנחם-אב תשס"ט
80. מה קובע האם בחור טוב?
הלך זקן עבר ליד שלוש נשים שכבסו בנהר. ביקש להתישב לידם לנוח קמעה ובינתיים שמע אותן מספרות על הבנים שלהן. אחת אמרה: בני מוכשר ומוצלח בידיעה.כל התשבחות והפרסים קוטף הוא. השניה ענתה: בני מחונן וצנוע וכל היום על יד הספרים...בינתיים סיימו לכבס והזמינו את הזקן להתלוות אליהן לכפר. בהגיעם קרוב לביתם ראו שלושה נערים משחקים בחוץ. אחד מהם רץ אל האשה השלישית ועזר לסחוב את הסל הכבד. סיפרו הנשים אל הזקן שאלו שלושת הבנים . נאנח הזקן ואמר : אני רואה רק בן אחד...
י"ז במנחם-אב תשס"ט
81. זה ממש לא נכון
הבן שלך לא מבין בשביל מה הוא צריך להשקיע שש שנים בישיבה אם הוא בכל זאת יחשב סוג ב' ?
דבר ראשון, זה ממש לא נכון. ברוך ה' חב''ד לא במצב כל כל קשה כמו שאתה מתאר ורוב המשפחות מחפשות חתן חסידי. אולי אצלכם במשפחה המצב הוא שונה מכל סיבה שהיא, אבל זה לא המצב בכל חב''ד.
אבל הכי חשוב - האם הולכים ללמוד בישיבה בשביל השידוך ??? האם יתכן שבחור יתייחס ללימוד בישיבה כאל הקרבה רק בשביל לקבל אחר כך משהו טוב ? זהו ממש לימוד תורה שלא לשמה וזו אינה דרכם של חסידים כלל וכלל. כי לימוד בישיבה אינו הקרבה ח''ו. לימוד בישיבה הוא דבר הכי טוב שיכול להיות בחיים - בגלל הלימוד עצמו ולא בגלל סיבה אחרת. ע''י לימוד בתומכי תמימים אנחנו הולכים בדרך של רבותינו הקדושים, בדרך של הרבי. ע''י לימוד בתומכי תמימים, לימוד חסידות וגם נגלה יחד, אנחנו עושים את רצון הקב''ה ונעשים קשורים אליו !
האם הבן שלך מודע לכל זה ? או שמא לא מקובל אצלכם לחשוב על הקב''ה ח''ו ?
כמובן שקשה מאוד לחשוב כל הזמן על הקב''ה ולעשות דברים רק כי הקב''ה רוצה, גם ללמוד בישיבה שש שנים זה קשה (אם כי לאו דווקא יותר קשה מללמוד מקצוע או צבא) ולעיתים קרובות אין חשק ללמוד או יש חשק להתעסק בדברים אחרים, אבל הרי זהו כל עניינה של החסידות ובכיוון הזה צריך להיות החינוך.
אולי גם יש איזושהי סיבה צדדית שגורמת לבן שלך להרגיש שללמוד בישיבה זה הקרבה בשבילו. אולי יש סיבה בגללה לא טוב לו בישיבה וזה אומר שצריך למצוא את הסיבה ולעשות הכל על מנת שירגיש טוב בישיבה - גם בגשמיות וגם ברוחניות - ויוכל ללמוד מתוך מנוחת הנפש.

ועוד עניין - אתה מספר שבזמנך בישיבה מי שקצת סטה מהדרך המקובלת המשגיח היה אומר לו שידאג מי יגיד עליו קדיש, כי לא בטוח שימצא שידוך בכלל. אתה אומר שהייתם לוקחים בחור כזה "כמעט כגוי של שבת". אתה אומר שבזמנך בישיבה תמיד ידעת שאם תסטה אפילו קצת מהדרך תזרק מכל המדרגות בחב''ד. ואני שואל איזו מן התייחסות זאת לרחק במקום לקרב. לא כל בחור מסוגל ללכת בדיוק באותה דרך, יש מי שלא מסוגל ללכת המסלול הרגיל, כל אחד בגלל סיבה שלו. ומה עושים עם אחד כזה - במקום לקרב אותו ולעזור לו למצוא את הדרך שלו בעבודת ה' ולהפנות את הכשרונות שלו לדברים טובים, במקום זאת מרחקים אותו ומפחידים אותו ומתייחסים אליו כאל לא רצוי ופסול. זהו ממש היפך דרכה של חב''ד והיפך אהבת ישראל. ואולי בגלל שהתנהגו ככה בזמנך וגם עכשיו מתנהגים ככה, אולי זה מה שגרם את ההידרדרות שאתה מודאג ממנה. קירוב זה לא רק למי שמחוץ לחב''ד, קירוב זה גם בתוך חב''ד לכל אחד ואחד וכשהחינוך הוא באופן כזה (גם החינוך במוסדות וגם החינוך בבית) יש תוצאות טובות - גם אצל הבחורים וגם אצל הבנות.
י"ז במנחם-אב תשס"ט
82. סטטיסטיקה
י"ז במנחם-אב תשס"ט
83. השידוכים של הבנות כבר נקבעו בשמים
ומה שהם ימצאו זה השידוך שנקבע להם.
שיהיה במזל טוב
ושיקימו את ביתם בית נאמן בישראל ומיוסד על המאור שבתורה זו היא תורת החסידות
המון נחת חסידי מהבנות.
י"ז במנחם-אב תשס"ט
84. חסידשע בעלבו'ס.
אני לא מבין מה הבעיה של חלק התגובות פה נגד העניין שבחורים לומדים מקצוע לפני החתונה,אין בזה שום בעיה למי שזה מתאים לו תפסיקו להיות כאלו סגורים כאילו שכולם צריכים לעשות את אותו דבר בחיים,כולם חייבים לעבור את אותו מסלול בחיים??,ממש לא,גם הדרכה בחסידות ובקדושה צריכה להיות בהתאם לבחור/ה,לא הכל אותו דבר לכולם,אז מה יקרה אם לבחור יש מקצוע טוב?? הוא לא יכול להישאר חסידשע?? אפשר ועוד איך. יש בעל בתיים בחב"ד ועוד בהרבה חסידיות,שקובעים עיתים לנגלה ולחסידות בבוקר ובערב,ובשאר הזמן מפרנסים את משפחתם כיאה כהתחייבותם בכתובה,האדמו"ר מבעלזא שליט"א הוציא עכשיו הוראה שאחרי שנתיים מי שלא מתאים לו הכולל הולך ללמוד מקצוע ולהתפרנס בכבוד תוך כדי שמירת הקביעת עיתים בתורה. הסגירות בחלק מהתגובות כאן מזכיר חשיבה וסגירות ליטאית מובהקת. אפשר להיות מקושרים לרבי בכל דבר וזה גם דרך החסידות של רבנו הבעש"ט בכל דרכיך דעהו.
י"ז במנחם-אב תשס"ט
85. ל50..
האם בחור ש'יושב' ב770 וקם בשעה 12 נקרא בחור חסידי? ומה עם בחור שכן קם לחסידות, אבל יושב ומדבר כל הסדר זה בחור חסידי? רוב הבחורים הם כאלו, כל בחור יש לו דברים שהוא מקפיד עליהם ויש דברים שלא כ"כ. בחור שמקפיד על הכל, כמעט ואין בנמצא. השאלה מה עדיף לעשות, לשבת בישיבה ולקום בשעה 12 ולבזבז את כל היום, או ללכת ללמוד מקצוע לחיים.
י"ז במנחם-אב תשס"ט
86. תעשה מה שכולם עושים
נו באמת אחרי שמתחתנים פתאום צהל כן בסדר ואפשר להיסתדר בלי מקווה -כי גם הצבא משלם משכורת.....
ככה כולם עושים אם מתחת לכובע או מעליו.....
בישיבה אסור כלום אבל אחרי שמתחתנים כבר הוא לא בשוק של השידוכים אז כבר אפשר לעשות הכל .....
כולם חסידים של הכסף לא של הרבי וכבר היו דברים מעולם
י"ז במנחם-אב תשס"ט
87. החופש
מישהו יודע מתי בדיוק מסתיים החופש ונפטר מהזאטוטים שמקליקים ומבלבלים את המוח?
י"ז במנחם-אב תשס"ט
88. בחורים צריכים מקצוע!!!
יכולים להיות מורים וראשי ישיבות. אך כמה צריך?? אין הרבה משרות כאלה,
לכן חשוב שיצאו לשליחות שיקבלו את הסטאג'.......
י"ז במנחם-אב תשס"ט
89. בין 'קבוצה' לשליחות- (ת)
כבחור שלמד בקבוצה וכעת נמצא במסגרת שליחות (שנה לאחרי סמיכה.
אני שוהה כעת בשליחות בחו"ל, ואני רוצה לומר כך: הישיבה צריך לעשות וגם עם לא לומדים אז מקבלים לחלוחית של חסידישקייט, אז לא מתחברים הכי לנגלה, אז שוקדים על החסידות, (ובוודאי רצונוו של הרבי שילמדו את שניהם בשקידה והתמדה, אך לא תמיד כולם יכולים לעמוד בזה,
אך נדבק בבחור דברים אחרים, הוא מתחבר לניגוני חסידים, או להתוועדויות, מה שבטוח שהוא מקבל לחלוחית והוא משתנה או הרבה או קצת, אבל חל בו שינוי, ואח"כ הבחור מגיע ל770 לקבוצה
, וכאן חייבים להודות שרוב הבחורים לא שוקדים בלימוד כמו בישיבה, זה קשה מאוד ובודדים מצליחים, אך עצם השהייה בד' אמות, ב770 ובאהל זה נותן המוןן. וכאן יש להבהיר להנהלות ישיבות תות"ל שנוהגים להפריע לבחורים הלא שקדנים להשמיך במסלול הקבוצה. זה חשוב לתת להם להמשיך! או שתסדרו להם מסגרת אחרת, איאפשר לשלוח בחור אחרי ג' שנים לכלבים..
(ורוב הבחורים מתקלקלים אחרי זה). קבוצה- זה תופס את הבחור, וברור שבחור שמפר את תנאי הישיבה ועובד צריך לזרוק אותו מכותלי הישיבה, (כהוראת הרבי-לארץ-),

אבל השליחות----
בעניין השליחות, המשך המסלול שהולכים לסמיכה אחרי קבוצה, ויש במסגרת שליחות, וזה מה שהוסיף לי הכי המון!
עצם המחשבה שצריך להראות דוגמא אישית וצריך ללמוד עם אנשים, זה טוב לבחור עצמו, הוא בעצם עושה שליחות עם עצמו.!
אני חושב שבחור אחרי שליחות פשוט משתנה,
זה תשובתי גם בנוגע למאמר הקודם.
י"ז במנחם-אב תשס"ט
90. מקצוע. ועוד פעם- מקצוע= אני בעד.
צריך ללמוד שחיטה או משהו לפרנס משפחה, זה מה שקורה שמלא אברכים משועממים בכפר מתפללים ב2 בצהרים בשיעמום ללא מעש..
וגם נכנסים לחובות( עם השווער והוורים לא מחזיקים)
י"ז במנחם-אב תשס"ט
91. כמים הפנים אל הפנים -כן לב האדם אל האדם!...
י"ח במנחם-אב תשס"ט
92. "כמים הפנים אל הפנים -כן לב האדם אל האדם!..."
והחכם יבין שכותב השורות אובייקטיבי ועדין אין זה שורש הבעיה (מדוע לאחרי שקראתי הכתבה עדיין מנקרת לי בראש התחושה שישנו סעיף נוסף שנפסח?) !!!...
י"ח במנחם-אב תשס"ט
93. כמים הפנים אל הפנים -כן לב האדם אל האדם!...
י"ח במנחם-אב תשס"ט
94. מאמר חזק
י"ח במנחם-אב תשס"ט
95. יש דברים נכונים אבל גם המון שטויות
1.המחסור בבחורים היום גורם לבחורות לרצות מה שיש.והבחירה שיש להם הם מבינות שבחורים עם מקצוע זה בחור שחי בעולם ויודע מה צריך לעשות מחר בבוקר.כי עם 6 שנים של ישיבה וסמיכה אתה לא יכול לקנות במכולת.ואתה לא יכול להתקדם לשום מקום!!!
2.עד היום היה מאוד מקובל שנסעו לשליחות ולכן זה לא צף.
היום בחור שמסיים ישיבה יודע שהכל תפוס .ושליחות זה כבר לא אותו דבר של לפני 3 שנים ...
3.אבל כל סיפור בפני עצמו.
תברר אצל הבנות שלך מי הם וזה הבחירה שלהם..ואם טוב להם אז גם צריך להיות טוב לך.
ותפסיק לדאוג ולהגזים.בעוד 20 שנה עדין יהיה את אותו בעיה.וימשיכו ללכת עם כיפה על הראש!!!
אבל כתבה יפה
י"ח במנחם-אב תשס"ט
96. עקלדיק
עקלדיק, עקלדיק, עקלדיק ,
הכתבה, חלק מהתגובות, ס'שטינקט
ס'פארפוילט, ס'פארשימלט
אויבערשטער העלף
י"ט במנחם-אב תשס"ט
97. אני בחור חסידי עם מקצוע.
כל הקודמת- זוכה!!
י"ט במנחם-אב תשס"ט
98. אתה מבלבל את הראש בטונות!!!
לך תנוח!
י"ט במנחם-אב תשס"ט
99. תוהו ובוהו אחד גדול
כל התגובות פה, וזה משקף את המראה של האנשים. חברה מה נסגר איתכם???
י"ט במנחם-אב תשס"ט
100. אל תסתכל בקנקן אלא מה שיש בתוכו
ב"ה

לאבא היקר תראה אני לא חבדניק מבית וגם כרגע לא אני מקורב כבר שנה ולמדתי בישיבה בבני ברק ולמדנו מהבוקר עד הערב גמרא גמרא תמיד רציתי ללמוד בחב"ד אבל לא היה אפשר מכל מיני סיבות שלא אזכיר אותן פה אני הגעתי לישיבה גדולה ואמרתי לעצמי תאכלס בשטח אני מתחתן מי יפרנס אותי ? נכון שהקב"ה עוזר אבל צריך לעשות מאמץ ממשכורת של הכולל אפילו שכירות אתה לא מכסה לכן החלטתי שאני בתור בחור שלא רוצה שהכל יפול על אבי הלך לעבוד ואתחיל לחסוך כסף ולפחות קצת לב\סדר את החיים לפני הכרות עם בחורה אם זה קניית רכב ולסיים את העניין עם הצבא דיחויים וכ"ו יצאתי מהישיבה ולא לא התקלקלתי אלא ההפך התחזקתי אף יותר למדתי ספרות סת"ם ובבעלותי תעודה של הרב קליין מבית הדין בני ברק אשר הוא בחן אותי אבל כעבודה יחידה זה לא מספיק לכן אני עובד בעבודת חול כאיש מכירות אבל לשבת כל היום על הספסל בכולל לא בשבילי אני משאיר את זה לגיל הפנסיה ללמוד משהו זה מאוחר כי אין בגרויות בישיבה ולא כלום הרי למדנו רק גמרא אז הבנות שלך מחפשות בחור עובד מה הבעיה ? יותר טוב בחור שישב בכולל ואולי גם לא ילמד והכל יפול על הבנות שלך בעניין הפרנסה ? אני לא חושב שהורים צריכים לכפות על ילדיהם איזה בחור או בחורה לקחת אלא רק להאיר להם את הדרך בשידוכים והילדים יקחו מה שהם רוצים והרי חיי זוגיות זה לפעם אחת ולא רוצים חלילה שהילדים לא יחיו באושר ולהגיד אההה זה לא מה שציפיתי לו ההפך הוא הנכון תעודד ת הבנות שלך לקחת מה שהן רוצות בחור חרוץ שיצא לעבודה ויפרנס אותן בכבוד . והן יהיו גאות שזה הבעל שלהן ודרך אגב אני חושב דווקא שהחינוך החבדי יותר טוב מאשר ליטאי או חינוך חרדי אחר חינוך חבדי נותנים שכל ולא חיים בבועה כמו בישיבות ליטאיות וספרדיות רגילות כאחד שלמד שם ומעט מצטער אז תהיה חזק ותעודד את הבנות כמובן שהבחור שיהיה להן כחתן יהיה עם יראת שמים ומנהגי חבד וכנאמר אל תסתכל ל הקנקן אלא מה שיש בתוכו זה שבחור לא לובש שחור לבן לא אומר שהוא מדורדר או שבבניק לפעמים האדם עם הלבוש הפשוט הוא מכרה גדול בתוכו של מרגליות צריך להכיר את הפנימיות ולא לשלול ישר לפי החיצוניות מקווה שעודדתי מעט תהיה חזק ותמיד תהיה מאושר בשביל הילדים שלך כשהם והן מאושרים ומאושרות .
י"ט במנחם-אב תשס"ט
101. ווואי וואי
כמה תגובות יש כאן
אההמממ
לדעתי בחור ישיבה זה נפלא
אבל כמו שנאמר חנוך את הנער על פי דרכו
ואם יש כאלה שזה מתאים להם זה נפלא
ואם יש כאלה שלא אז לא - הם יעבדו וילמדו במקביל
כל אחד מה שמתאים לו
וכל אחת מה שמתאים לה
ודייייי
י"ט במנחם-אב תשס"ט
102. לא סוג ב'
הבחורים החסידדים צלא סוג ב' הם סוג א'. הבעיה היא אחרת הבחורים החסידיים מפנטזים על משרה של משפיע הבישיבה והם יקבלו את המשרה הנחספת רק אם השווער שלהם יהיה קשור לאיזה ישיבה והם יושבים ומחכים... לשווער הגואל ולא לבחורה חסידית שלפעמים באה מבית שאבא שלה לא עובד בישיבה....

בחור חסידי תבדוק את הבחורה ולא על התפוארה....
י"ט במנחם-אב תשס"ט
103. הוזה
שטורעם מחפש רייטינג, וכתב כתבה הזויה שכל קשר בינה לבין המציאות - מקרי.
י"ט במנחם-אב תשס"ט
104. בתור שדכנית שמאד מעורה: דברי האב ממש לא משקפים את המציאות!
י"ט במנחם-אב תשס"ט
105. Bachura mech"ul
Le daati im natnu la bachura maspik chinuch, ve hi kbar day retzinit kedei lehitchaten., az ani maamina she hi teda libchior ma she beemet mathim la
ve im habanot shelcha day retziniotve bachru bebachurim kaelu az kanire she ze beemet ma she matim lahem!
ani omeret et ze betor bachura begil shiduchim (ve ledaati day retzinit, she kvar yodaat ma she ani rotza me hachaim sheli, ve me baali!)
Etzah: da she mi she olchet lehitchatem im habachur zebitcha ve lo ata, az tekavel ethabachur she hi bocheret
ki achcar kach hi zot she tzricha lagur kol hachaim ito!
י"ט במנחם-אב תשס"ט
106. מאמר שיקרי
י"ט במנחם-אב תשס"ט
107. כתבתי תגובה ולא הכנסתם אותה
י"ט במנחם-אב תשס"ט
108. שטורעם רק מחפשים אקשן לא אכפת לכם מה כתוב בכתבה
י"ט במנחם-אב תשס"ט
109. אני לא מבינה אותכם!!
יופי!! עכשיו כל בחור שיקרא את הכתבה יעזוב את הישיבה וילך לעבוד כדי לא להחשב סוג ב' איפה המח שלכם???
י"ט במנחם-אב תשס"ט
110. אדוני הנכבד!
בחורה שמחפשת בחור שעובד והולך עם ג'ינסים מכירה את זה מקרוב. בחורה שגדלה במשפחה חסידית לא תחפש דבר כזה וגם לא בצחוק!
י"ט במנחם-אב תשס"ט
111. אני האבא! כוונתי היתה.....
הבנות שלי רוצות אדם שמשחית את זקנו ולא רוצה לצאת לשליחות, מה עשיתי לא נכון?

אני כותב שטויות והבלים ומשליך את זה על כלל הציבור החבד"י,ועושה מזה תועפה, וכו'.

אבר יקר:
אתה פשוט לא חינכת אותם נכון וזה מה שיצא, בוקר טוב אדוני!

ולמגיבים ששואלים על לימוד מקצוע:

שכחנו על השיחה של הרבי בח"ב, שהפרנסה זה רק כלי, והכל מגיע מהקב"ה. לא מדובר על חסידישקייט וחניוקיות...

יש קדוש ברוך הוא, והוא זן ומפרנס את האדם. יש לו שליח בעולם הזה שקורים לו הרבי מליובאוויטש! והוא הורה לבחורי ישיבה ללמוד!

מה לא מובן????

מאידך אמר הרבי: בחור שלא לומד שיילך לצבא.

כל שאר הבעיות: הרבי ביקש מכל אחד שיהיה לו עשה לך רב! נקודה!

אני מקווה שהכל ברור!
י"ט במנחם-אב תשס"ט
112. לנה"ר. המכונה בשם 78.
תערכי שוב את תגובתך, היית כ"כ ברורה בתגובות הקודמות וכאן כתבת בצורה לא ברורה,, הבעת רגישות גדולה מדי (בתגובות הקודמות הי' הכל מנותח היטב היטב), ובלי נקודה ספציפית שאת רוצה להגיע לה.

י"ט במנחם-אב תשס"ט
113. אינך אלא מוציא לעז על בנות ליובאוויטש הכשרות
טוב שאתה פורק את שעל ליבך.
רק חבל ש"הפכת" את יגונך ל"צרת רבים"...
בתוך עמי אנוכי יושב ולא חזיתי כדברך.

ומתפלא אני על מערכת האתר שלא טרחה לבדוק, ולו בדיקה מינימלית (עם שדכניות למשל), את העובדות לאשורן. אילו היתה עושה כך היתה מגלה שלא דובים ולא יער. ואפילו משל לא היה.

ושוב, גם אם זה מהווה עבורך נחמה, כלך לך מלהכתים ציבור שלם, הלא הן בנות ליובאוויטש הכשרות, וכן תלמידי התמימים, על לא עוול בכפם.
י"ט במנחם-אב תשס"ט
114. 102 כנ"ל
י"ט במנחם-אב תשס"ט
115. זה באמת אתר חב"די?!
אני משפשף את עיניי בתימהון, מתקשה להאמין שאני רואה נכון.
הדיון הזה מתקיים באמת באתר המחשיב עצמו כחב"די???

אני מבין שלטעמם של הכותב ומערכת האתר ה"לקוטי שיחות" והוראות הרבי כבר לא רלוונטיים (ח"ו).

אני יודע שלפני בוא המשיח, כך תמיד למדונו, החושך נעשה כפול ומכופל, אבל עדיין לא שמעתי שיש מצוה להגבירו בידיים.

אוי לנו ששיקולי רייטניג גוברים (רח"ל) על התקשרות לרבי.

ואנו אין לנו אלא דברי בן עמרם. ושום "מאמר דעה" או "דיון נוקב" לא יזיזו אותנו מדברי רבינו כמלוא הנימה.
י"ט במנחם-אב תשס"ט
116. ל-70: את הבחורים החסידיים, בדר"כ לא תמצא כאן
לפחות לא את רובם.

כך, שהתגובות כאן של ה"בחורים החסידיים" וכן של ה"בנות החסידיות" - אינם מדגם מייצג.

כמו"כ, כפי שהזכירו כאן לפני, המושג "חסידי" הוא מאוד יחסי. כך שגם מי שמציג עצמו ככזה (ואני מאמין לו), עדיין זה רק במושגים שלו.

בחור חסידי בהגדרה האמיתית (ולא בשם המושאל) ניתן לאפיין לפחות בכמה אפיונים מרכזיים, ובין היתר:

חת"ת ורמב"ם.

עשה לך רב - משפיע.

לא לומד באוניברסיטה וכדומה.

עוסק בלימוד במסגרת תומכי תמימים וכדומה (מכוני סמיכה וכו') עד לחתונה.
י"ט במנחם-אב תשס"ט
117. מי אמר שכל החסידיות רוצות בלי ג'ינס?
ומי אמר שכל השליחים הם באמת חסידיים?
לכל אלו שאמרו שזה בגלל החינוך בבית - תדעו שיכולים להיות באותה משפחה הפכים - מכל הבחינות, ואלה אותם הורים, והם הורים חסידיים ב-א-מ-ת, כולנו תפילה לה' שנצליח לגדל את ילדינו כמו שצריך. והכי חשוב...
אל תתיחסו בעין מבקרת על אף אחד.
ו"הוי דן את כל האדם לכף זכות".
י"ט במנחם-אב תשס"ט
118. מסכנים!!!
לא רוצה להיות במקומכם במקום אותו האב במקום אותם המגיבים שחושבים שהכול ווורוד אני בחור בן 19 למדתי בישיבה עד עכשיו ואני אומר לכם בפה מלא אין חינוך אין אין אין אין אין אין אין אין ואתם עדין לא תבינו מה עובר עלי בתור בחור שאני חושב שעם קצת הבנה הייתי בחור חסידי ובקיצור גלשתי מהנושא! צאו מהסרט אנעי לא חושב שיש פיתרון עכשווי חב''ד ואני מדבר על כולם צריכה לעשות חשבון נפש לאן לאן לאן לאן לאן לאן??????
י"ט במנחם-אב תשס"ט
119. ל111 הרבי לא אמר שמי שלא לומד ילך לצבא . להד"ם!!
י"ט במנחם-אב תשס"ט
120. ל-111
הרבי אמר שמי שלא לומד שיתחתן..
י"ט במנחם-אב תשס"ט
121. שלא יעשו ת'שיעור ד'
ואז בחורים לא יצטרכו להתעכב עוד שנה...
י"ט במנחם-אב תשס"ט
122. תדברו עם הראשי ישיבות!
אז למה עשו את שיעור ד'?
י"ט במנחם-אב תשס"ט
123. אז מאנישמע איתכם????
י"ט במנחם-אב תשס"ט
124. אש מאנישמע איתכם.??????
מאניסגר אנשים תתאפסו!!!!!!!!!!!!!!!!
כולם רבים פה כמו איזה לול תרנגולות.....
"אני בחורה כזאת..."
"אני בחור כזה...."
שטורעם אולי תפתחו פה מדור הכרויות???
והאבא שכתב את הכתבה באמת אומלל אבל מה באמת נסגר איתו??

טוב קיצער אני קצת בהלם ששרפתי על הכתבה הזאת או יותר נכון על התגובות שלה-חצי שעה.
אחותי צריכה את המחשב אז- יום טוב לכולם!!!
משיח נאו!!
אני מקווה שמחר ישכחו הרוחות...יישרו את ההדורים...
ו---בקרוב אצלכם!
:)
י"ט במנחם-אב תשס"ט
125. ממש לא נכון!
אחוז קטן, אני מסכימה
י"ט במנחם-אב תשס"ט
126. ל 120 הרבי אמר שגם מי שלומד חייב להתחתן!
עוד אמר הרבי: לו יכולתי הייתי עושה שכולם יתחתנו בגיל צעיר מאוד.
י"ט במנחם-אב תשס"ט
127. ל-112
תקרא שוב את התגובה (54).. היא בנויה בצורה מסויימת..
כמו תרשים זרימה..
תנסה להבין אותה..
ואכן, הבעת הרגישות כאן חשובה יותר כיוון שגם הכתבה עצמה נכתבה מתוךהרבה רגש וכאב.. אז א"א לנתח פה עניינים בלי שום רגש..!

נה"ר
י"ט במנחם-אב תשס"ט
128. אנו נעשה את שלנו,ואז קודשא בריך הוא יעשה את שלו
בכל המגזרים יש בעיות, לדעתי יש לכוון את רוב הבחורים ללימודי מקצוע,את המעולים למוסדות סטייל מכון לב כמובן לאחר התאמה של המסלול כדוגמת לוסטיג, את הפחות מוכשרים למקצועות טכניים וכיוצ"ב, יש שיטענו כנגדי שזה ידרדר את הבחורים מבחינה רוחנית, אך טענתי היא שחוסר ההכוונה מביא לדרך ללא מוצא וכך הדרדור בסופו של דבר רב יותר. בכ"א לדעתי עלינו לנקוט בפעולות הצלה "גשמיות",ודווקא כך מתוך ישובו של עולם,יתווסף החלק הרוחני על הצד היותר טוב,(כל אלו שמקנאים בליטאים, וחושבים שסגירות תציל אותנו לא מודעים לעומק המשבר שם,)בנוסף אם ניפתח לחלק ההכרחי של לימודי מקצוע, אז אולי ילדינו לא יגררו לחלק הפחות טוב של העולם החיצוני, דהיינו תרבות "הסלב" וכיוצ"ב.
י"ט במנחם-אב תשס"ט
129. לאב הייקר
צר לי לאכזב אותך אך המצב שלך קיים בבית שלך!! ובעד כמה אך המאמר שלך ממש לא משקף את המצב של בנות חב"ד פעם הבאה תחשוב מה יכולות להיות ההשלכות של כתבה כזו במיוחד שהיא לא משקפת כלל את המציאות אני בחורה חבדניקית שלא נחשבת הכי חסידית שיש ובכל זאת אני לא מחפשת בחור שנוגע בזקן הבעיה היא אצל הבנות שלך שצריכות להתחזק אולי הם לא מספיק מוכנות לחתונה אני מקווה שהם יבינו באמת מה חשוב כשבוחרים עם מי להתחתן

י"ט במנחם-אב תשס"ט
130. אם אתה כזה "אמיץ"
אז תעלה כתבה על בעייה אמיתית שקיימת בחב"ד על הגזענות שקיימת (לא אצל כולם כמובן) אבל אצל הרבה הורים אשכנזים שלא מוכנים לשמוע על בחור/ה ממוצא ספרדי
או למשל על הפילוג וכמעט שנאה(למה כמעט) בין אנטים למשיחיסטים
ולא סתם עד כתבה טיפשית שנועדה אך ורק להשקיט את מצפונך האישי
י"ט במנחם-אב תשס"ט
131. ל- 130
צודק בהחלט!!
י"ט במנחם-אב תשס"ט
132. הכל בידי שמים חוץ מיראת שמים !
י"ט במנחם-אב תשס"ט
133. למה אף אחד לא עונה ל 40??????????????
י"ט במנחם-אב תשס"ט
134. ל-132 - 56 כבר ענה רק כנראה לא הבנתם...
הוא אמר לו, שלא כדאי להמר וליכנס לתורת אמת.
י"ט במנחם-אב תשס"ט
135. רוח טהרה או רוח נפיחה ?
פעם פגש ר' מענדל את אחד האדמורים המפורסמים שליט"א ,במהלך השיחה אמר לו האדמו"ר הנחה מסוימת לעתיד ,ר' מענדל לא התבלבל ושאלו מהיכן אתה יודע יש לך רוח הקודש ? ענה לו האדמו"ר ב"ענווה" לא רוח הקודש רוח טהרה ,אמר לו ר' מענדל זו אולי רוח נפיחה...

יושב לו יהודי בכפר חב"ד שנכשל בחינוך בנותיו וברוח הקודש שלו הוא מספר לנו מיהם בנות חב"ד

רציתי לומר לך שאתה רשע ומוציא שם רע יש לנו בנות מדהימות,חסידיות ויראות שמיים כפי שאין באף חוג ,חת"ת רמב"ם ,צניעות,מסירות נפש שאין אצל אף אחד, איך העזת להוציא שם רע על בנותינו ???בוש והכלם לך

בשביל להרגיע את מצפונך על כישלון החינוך בביתך ,אתה משמיץ את כל בנות חב"ד ?

והמלצה חמה מלב חם ,שב ותלמד חסידות ואולי תצליח להפוך את עורלת לבבך/בנותיך

אני מזמין אותך לפעילות אצלינו בבית חב"ד שתראה מי הם הבנות שלנו
הכותב בזעם
אחד השלוחים באיזור הדרום
י"ט במנחם-אב תשס"ט
136. ל40 גם אם היית ליטאי...
ועכשיו אתה חב"די באמת ולומד...אין לך ממה לפחד...המצב היום הוא שיש חוסר בבחורים חסידייים ולומדים בחב"ד--וזה גורם מצוקה לבנות בשידוכים...אז אם אתה באמת חסידי אתה תהיה "מבוקש" בשידוכים...

מאחד שמכיר מקרוב את ענייני השידוכים....
י"ט במנחם-אב תשס"ט
137. בגלל המצב ההפוך ממה שכותב האב הזה....
הרבה בחורות חב"דיות טובות מבתים טובים וחסידיים מתחתנות עם חוזרים בתשובה...
י"ט במנחם-אב תשס"ט
138. הכותב צודק. 80% מבנות חב"ד הן מודרניות!!!
תגידו, אתם ממש עיוורים?!
אתה, השליח מתגובה 135 - באמת נאיבי?!
בנות חב"ד הן הכי טובות?!


חת"ת - אכן כן. רמב"ם - בוודאי. מס"נ למבצעי הרבי - בטח.
***אבל צניעות???***
האם אינך מסתובב בתוך עמך?!
האם אינך מסתובב בכפר-חב"ד, נחל'ה, לוד ושאר הריכוזים החבדיי"ם?!
לצערנו הרב, רוב בנות חב"ד, ולאחמ"כ - רוב נשואות חב"ד - לבושות בצורה מודרנית ופרוצה לחלוטין!!!

האם החזקת החת"ת או הרמב"ם או ההליכה במס"נ למבצעים - הופכת את הבחורה לחסידית ויראת-שמיים?!

האם מישהו מהכותבים כאן יכול להעיד שאשתו / אחותו / בתו הולכת בצניעות המבוקשת?!

האם יש מעל 10% מנשות חב"ד המקפידות לכסות את ראשן במטפחת כשיוצאות לרחוב ואפי' למס' דקות?!

האם יש מעל 10% מנשות חב"ד היכולות להעיד שהפאה שעל ראשן צנועה כהלכה?!

האם יש מעל 10% מנשות ובנות חב"ד היכולות להעיד שבגדיהן מוקפדים ע"פ דרישות ההלכה?!


יסלחו לי כולם, אם הייתי מעידה על עצמי שהכל בסדר בנושאים הנ"ל - הייתי גם מרשה לעצמי לתקוף את הכותב הנכבד.
אך מאחר וגם אני לא מושלמת בנושאים אלו, אני בעיקר קוראת ושותקת.

מה לעשות?
כל אחד והנסיון שלו. יש מי שמצליח ויש מי שנכשל.
אך בנסיון הצניעות - נשי ובנות חב"ד נכשלו בגדול!!!

זה המצב, ומותר להעביר ביקורת עצמית. ושום חת"ת, רמב"ם או מבצעים לא ישנו את הסטטיסטיקה העגומה.

נשות חב"ד לא הצליחו לעמוד בנסיון.
הן יאמרו חת"ת באדיקות, וילכו למבצעים ולהתוועדויות.
אבל - כיף להן להסתובב ברחוב לא על פי כללי הצניעות המלאים.

ואם הן יוצאות לרחוב בלי הפאה הארוכה - הן מאוד נהנות ללבוש מטפחת שמכסה טפח ומגלה טפחיים.

זה המצב העגום. ניתן להתווכח כיצד ניתן למנוע זאת. אך בוודאי שאי אפשר להכחיש זאת!

י"ט במנחם-אב תשס"ט
139. ל138
מה הקשר?
מדובר פה על 2 נושאים שונים שלא סותרים אחד את השני
י"ט במנחם-אב תשס"ט
140. לצערי 138 צודקת
י"ט במנחם-אב תשס"ט
141. ל-40
משפחות חבדיות טובות לקחו להן לחתן בחור גיוורענער [שנהיה חבדניק] ורבים מהמרצים והמשפיעים הטובים הם כאלו.
יש גם בחורות מבתים חסידיים כלליים שמתעניינות בעומק החסידות ובחב"ד.
י"ט במנחם-אב תשס"ט
142. ל?138
את צודקת שצריך לשפר את המצב.
אבל את מגזימה קצת.
לא כולם ככה...
בעיקר רואים את זה בריכוזי חב''ד- את חיה שם ולכן זה רק מה שאת רואה.
אני צפתית ויכולה לומר לך שהמצב אצלינו ב''ה הרבה יותר טוב- כמובן גם אצלינו יש מה להשתפר? אבל בכללי- בצפון בנות הרבה יותר צנועות מהמרכז... וגם השליחות של הרבי בארץ הולכות בצניעות...
ובבקשה אל תכללי את כולם כי לא כולם ככה .
ואם זה איכפת לך פשוט תשתפרי ...
י"ט במנחם-אב תשס"ט
143. שידוכים
המצב הוא איום ונורא ...אני רואה בחורים טובים חסידיים .אך באורך הגלות
שהם בחורים ונוסעים לשליחות ומסתובבים עם מקורבים .רח''ל לא יכולים
להכיר אותם אח''כ .ומאבדים ממ''ש את הצלם .צריך להתחתן מוקדם כמו שהרבי אמר .הרחוב בוער .תראו מה קורה אצלינו בקרנהייטס עם הצעירים
שומו שמים . ולדאבונינו אין מנהיג ןמנהל ואיש כל הישר בעיניו יעשה .והכל בשם הרבי והאיגרות ''.ס'ברענט א פייער רח''ל ''
הכותב מתוך צער ועגמת נפש
י"ט במנחם-אב תשס"ט
144. עצם זה שנכתבו כ"כ הרבה תגובות מעיד על כאב גדול של חלק לפחות מאנ"ש
אז איפה הרבנים, העסקנים, מישהו שיעלה את הנושא וינסה למצוא לו פתרון? זה כבר לא בושה לדבר על זה היום בזמננו.
י"ט במנחם-אב תשס"ט
145. שלום!
אני אמא לבחור ובחורה.
אני מעולם לא כתבתי תגובה באינטרנט אולם ראיתי את הכתבה ובער לי נורא להגיב ולכן החלטתי להגיב. (ולא שיהיה לי קל, כי אינני בקיאה כ"כ ברזי הכתיבה במחשב).

אז כאמור, כאמא לבחור וכן לבחורה בני 23 ו22 בהתאמה, אני יכולה לומר כי היום, בחב"ד צריך לחבר תפילה מיוחדת: "תפילת הבנים", אני לא מקנאת באבא שיש לו שתי בנות לחתן, ההבדלים בין חיתון בן או בת הוא שמיים וארץ, ביתי בת ה22 כבר כמעט שלוש שנים "בשידוכים" ויצאה כבר עם שני בחורים וחצי (החצי זה כי היא יצאה עם בחור שיצא איתה רק(!!!) כי אמא שלו הכריחה אותו והוא יצא איתה רק כדי להרגיע אותה - על חשבון ביתי) וכבר חצי שנה שהטלפון אצלינו בבית דומם מהצעות. ואילו בני שיחי' סיים 'קבוצה' לפני שנתיים אולם" יש לו זמן" כהגדרתו, הוא לא ממהר - ותאמינו לי הוא יודע שלכשהוא יחליט שהוא מוכן לשמוע יקפצו עליו כל שדכניות חב"ד. כבר שנתיים ימים שאני בקשר מתמיד עם לפחות 4 שדכניות מרחבי הארץ בקשר לביתי, אולם הגעתי למצב אבסורדי שבו אני מתקשרת אליהן ע"מ להציע שמות וכו' בעניין ביתי - ואילו לגבי בני הן תמיד מתקשרות ושואלות אם הוא כבר החליט לצאת או עדיין לא, "כי יש הצעה מאד מאד טובה...".
עד שיום אחד אמרתי לשדכנית במילים אלו: "אני מוכנה לשכנע את בני להתחיל לשמוע שידוכים בתנאי אחד, והוא שנעשה עסקת חבילה: אני נותנת לך את בני אבל את מתחייבת להשיא גם את ביתי כי היא תקועה לי בבית ואיני יודעת מה לעשות". נו, מה תומרו על זה? זה לא משפיל אתם חושבים? המצב קטסטרופלי! לכן אני מאחלת לבניי הנשואים ולכל מי שאני אוהבת ורוצה בשלומו שיילדו רק בנים, כי בנות זה טוב רק עד השידוכים, מגיל השידוכים זה הרבה שיערות לבנות ולילות לבנים.
בתקווה לבשורות טובות
משיח נאו!
י"ט במנחם-אב תשס"ט
146. גם אני!
ישב יהודי פיקח עם חבריו. סיפר אחד הבן שלי תלמיד חכם. אמר היהודי "גם אני". שח השני הבת שלי הכי צנועה וחסודה. אמר היהודי "גן אני". אמר השלישי הרווחתי הון בבורסה. אמר היהודי "גם אני". וכך המשיכו כ"א בתורו ועל הכול אומר היהודי "גם אני". התפלאו חבריו -כל השבחים כולם אצלך? ענה היהודי "גם אני " מספר רק מה שנוח לי.
וכנאמר אל תבלבל עם העובדות שלך את החלומות הורודים שלי!
י"ט במנחם-אב תשס"ט
147. ל-138
את פשוט צודקת!
כך לפחות רובן! ברור שיש כמה יוצאות דופן.
י"ט במנחם-אב תשס"ט
148. ג'ינס?
אני בחור ישיבה. ולא מבין מהי הבעיה של ג'ינס. בישיבה שלי וברוב ישיבות של חב"ד מותר מכנסי ג'ינס שחורים ובלי קישוטים.
י"ט במנחם-אב תשס"ט
149. חיצוניות=קיצוניות
אברך חסידי: ביום חול חליפה שחורה וחולצה לבנה. בשבת סירטוק (סופר חסידי- סיורטוק גם ביום חול). וסובב בכולל כמה שנים לתפארת המחותנים (כמובן עשירים גדולים שנתנו לכזה "אתרוג" גם "קופסא של כסף")
אברך לא חסידי: הולך בלי כובע וחליפה אלא חולצה צבעונית וג'ינס. היה בצבא, בעל מקצוע שעובד כל היום ולכן לא יכול להיות שמתפלל שלוש תפילות ובטוח אין לו זקן ולכן בטח לקח בחורה סוג ג' (בטח ממשפחה הרוסה) ולכן כמובן יש לו בעיות בשלום בית והחותנת כל היום כערבה בוכיה על גורלה המר.
י"ט במנחם-אב תשס"ט
150. לבחורה חב"דית מ-44
האם אף פעם לא שמעת על הגזירה: כל בן תשליכו ליאור (ואין מים אלא תורה) וכל בת תחיון (והבת תפרנס)
י"ט במנחם-אב תשס"ט
151. לצפונית מ-142
כל הכבוד לרב ביסטריצקי שי' שמנסה ומשתדל בכל כוחו לטפל בבעיות הרבות בכל התחומים שיש בצפת וכידוע....
י"ט במנחם-אב תשס"ט
152. מזג אויר!
חבל על הדיבורים א"א לשנות כלום. מקסימום יעשו ועידה עם תמונות ובהמשך חוברת עם דיסקים. עדיף לשוחח על מזג אויר. כל הורה שיעשה מה שטוב בישביל הילד/ה שלו ולא ישים לב מה תגיד השכנה וכדו' ואם ירצה לענות להנ"ל - כדברי הכתוב - טור קורה מבין... וכו' וד"ל....
י"ט במנחם-אב תשס"ט
153. למגיבה 145
כואב מאד הלב לקרוא את מה שכתבת, אבל התשובה נמצאת בתוך התגובה שלך,
הרי כתבת שיש לך בן ובת, והבן שלך לא ממהר, ואת גם לא ממהרת לחתן אותו, ואולי בצד השני של העולם יושבת האמא של הכלה של הבן שלך וגם אוכלת את הלב, מה יהיה עם הבת שלי... למה אין הצעות... למה הלילות לבנים והשערות מלבינות...
אז הנה התשובה לשאלתך נמצאת בתוך הדילמה שלך עצמך, את לא ממהרת לחתן את הבן שלך בדיוק מאותה סיבה שהחתן של הבת שלך עדיין מסתובב כמו הבן שלך ו"יש לו זמן".
מקווה בשבילך את הטוב ביותר ושתמצאי כמה שיותר מהר שידוך הגון וטוב לכל ילדיך ללא כל צער ועגמת נפש כלל.
י"ט במנחם-אב תשס"ט
154. למברכת מ-145
אצלנו בנחלה מברכים אחד את השני שתזכו לבת - לחסוך שערות לבנות בהגיע הילד לגיל חינוך וד"ל.
י"ט במנחם-אב תשס"ט
155. לכל המתחסדים!
החסידים האמיתיים היו אומרים: צריך לדעת גמרא על מנת להבין מה שכתוב בכתובה ולקיימה!
י"ט במנחם-אב תשס"ט
156. לגב' 138

את מתבלבלת בין מה שכתבת לבין כותב המאמר המתוסכל
בעיית הצניעות קשה מאד וזה לא הנושא.

כי למרות בעיית הצניעות הבנות שלנו רוצות ברובם רק בחורים חסידיים
בעיית הצניעות היא קשה וצריך לטפל בה ,אבל תתחילי קודם כל לטפל בעצמך לפני שאת ממליצה לאחרות ובפעם הבאה שאת מגיבה ,תצהירי על עצמך שאת הולכת לפי רצון הרבי בכל כללי הצניעות ואז נשמע את הטענות שלך על חסידות חב"ד הטהורה

תראי מה כתבת
ציטוט
יסלחו לי כולם, אם הייתי מעידה על עצמי שהכל בסדר בנושאים הנ"ל - הייתי גם מרשה לעצמי לתקוף את הכותב הנכבד.
אך מאחר וגם אני לא מושלמת בנושאים אלו, אני בעיקר קוראת ושותקת.

אהה
בדיוק כמו כותב המאמר את מנסה לנחם את עצמך ואת מצפונך בכך ש"כל בנות חב"ד הם כאלו " כדי שתוכלי להמשיך ולהתנהג איך שבא לך

החלטות טובות

כותב המאמר ילמד חסידות יותר ואת תלכי בצניעות
אני מבטיח לו שבנותיו ירצו חתן כמו אביהם היושב ולומד ובנותייך ירצו ללכת בצניעות כמו אמם ...
נסו והווכחו ,אן לכם מה להפסיד !!!
י"ט במנחם-אב תשס"ט
157. האתרים שטורעם ו -COL מתחרים בהוצאת דיבה רעה על חב"ד
לדעתי האתרים הללו הם מוקצה במלוא מובן המילה. הם גורמים עגמת נפש גדולה לרבי ולשמה של ליובאוויטש.

אין כל הצדקה בעולם לאפשר כאלה מאמרים 'מכפישים' על חב"ד.

אם כל הכבוד לכותב המאמר, בלי עין הרע, מי שנכנס בישיבות, ב-770 באוהל וכו' וכו' רואה מאות בחורים יושבים והוגים בתורה במסירות.

והתארים הללו אינם פוסקים מלהוציא דיבה רעה על חב"ד, על ליובאוויטש.

יש נושרים בכל החוגים, בכל העדות. ושם עדה לא פותחת אתר עם מאמרים לדון בראש כל חוצות על נושאים פנימיים שצריכים טיפול.

אין ספק שמשך עשרות שנים הגיעו לרבי ידיעות משמחות וגם עצובות שהרבי דרש ותבע שהצריך תיקון שיתקנו.

אז הרבי פרסם זאת בעיתונים? בנושאים פנימיים מכאיבים הרבי דיבר בשבת, כדי שהקהל החבדי בלבד, ורק מי שצריך לשמוע את זה ישמע! או שהרבי העביר פתקים ותשובות לרבנים, מנהלים, משפיעים, ראשי ישיבות, אבל בשום אופן לא בעיתונים! ועוד בתקשורות פתוחה שכהרף עין מוציאה רעל על חב"ד.

מנהלי האתר! תתעוררו! תתעוררו! אתם מכפישים את שמו הקדוש והמפעל הקדוש של הרבי!

ייתן ה' ויערה עליכם רוח ממרום, ויחונן אתכם בחב"ד להבין ולהשכיל, כיצד לקדש את שמו הקדוש של הרבי ושל שם ליובאוויטש.

י"ט במנחם-אב תשס"ט
158. יפה
י"ט במנחם-אב תשס"ט
159. 156 את כול כך טועה ! הקשר של הצניעות של הבנות קשור לבחורים!!
ו38 1תיארה באופן מושלם את בנות חבד מה שמאפיין את חיצוניות הבנות זה גם הפנימיות של אותה הבחורה כך לגבי הבחורים זה שהבן או הבת מעונינים במראה חיצוני אצל בנות או מצב לימודי אצל הבן כך הפנימיות של המשודך מקולקל !!!!!!!!!! )
כ' במנחם-אב תשס"ט
160. כל הכבוד ל 138 שאומרת את האמת העגום.
אני שמעתי מחסיד אמיתי שאמר דבר נבון: שבגמרא מסופר שקמחית זכתה לבנים כהנים גדולים, הנה לא בגלל שאמרה חת"ת, ולא בגלל שלמדה שיעורים ברמב"ם, ולא בגלל שעסקה במבצעים זכתה לכל זה, היא זכתה לזה אך ורק בגלל הצניעות שבה, כי זה כל המהות של האשה הכשרה, כמבואר בשיחות של הרבי אין ספור פעמים.
כ' במנחם-אב תשס"ט
161. ל 156
את כותבת: "את מתבלבלת בין מה שכתבת לבין כותב המאמר המתוסכל בעיית הצניעות קשה מאד וזה לא הנושא. כי למרות בעיית הצניעות הבנות שלנו רוצות ברובם רק בחורים חסידיים בעיית הצניעות היא קשה וצריך לטפל בה".

איזה שטות לומר שזה לא הנושא! שמעתי בשם משפיע גדול שאמר משל אודות שידוך של בת שהשדכנים הציגו את כל המעלות שלה, שיש לה מידות טובות, שהיא יראת שמים, שהיא יפת תואר ויפת מראה, ממש כליל המעלות, רק יש לה חסרון קטנטונת... שהיא קצת בהריון... הבנתם?

כ' במנחם-אב תשס"ט
162. ל-48
נשמע טוב...
כ' במנחם-אב תשס"ט
163. ל 156

לא נכון מה שאת כותבת: "כותב המאמר ילמד חסידות יותר ואת תלכי בצניעות אני מבטיח לו שבנותיו ירצו חתן כמו אביהם היושב ולומד ובנותייך ירצו ללכת בצניעות כמו אמם ...נסו והווכחו ,אין לכם מה להפסיד !!!"

את טועה בגדול, לצערינו הרבה הורים לומדים חסידות ולבושות בצניעות, רק החבירות והמורות המודרניות והפרוצות מורידות אותם מהדרך הישרה. ועוד איך יש לנו מה להפסיד אם בנותינו נמצאים בכאלו מוסדות שאין שם שום חינוך לצניעות אמיתית.
כ' במנחם-אב תשס"ט
164. הרבנים לא יתערבו כי זה לא מעניין אותם!!!!!!!!
לרבנים יש שדכנים\שידוכים משלהם והם מתחתנים בינם לבין עצמם או עם העסקנים העשירים וכו'...כך שזה ממש לא נוגע לרבני חב"ד...
וזו עובדה!!!! אולי [(כך זה צריך להיות...לא יודע..)מה דעתכם???]
כ' במנחם-אב תשס"ט
165. ל 135
אתה כותב: "יושב לו יהודי בכפר חב"ד שנכשל בחינוך בנותיו וברוח הקודש שלו הוא מספר לנו מיהם בנות חב"ד. רציתי לומר לך שאתה רשע ומוציא שם רע יש לנו בנות מדהימות, חסידיות ויראות שמיים כפי שאין באף חוג ,חת"ת רמב"ם ,צניעות,מסירות נפש שאין אצל אף אחד, איך העזת להוציא שם רע על בנותינו ???בוש והכלם לך."

תרגע... לא צריכים שום רוח הקודש כדי לדעת את המצב האמיתי של הצניעות של בנות חב"ד, אני רואה בכל חתונה שאני מגיעה איך הן לבושות ומתנהגות רוב הבנות שלנו, ממש מתביישת איתן... ואילו כשאני מגיעה לחתונה משפחתית של בנות בית יעקב, שם זה נראה אחרת לגמרי...איזה עדינות וכו'.
סליחה אדוני! אתה סתם זורה חול בעיניים.
לא לחינם הרבי ביקש והתחנן שחינוך הבנות שלנו יהיה כמו 'בית יעקב'.
כ' במנחם-אב תשס"ט
166. ל -157 זה לא דיבה רעה על חב"ד, כי 'דיבה רעה' זה שקר, וכאן אומרים אמת!
רק זה טיפשי לכבס את הכביסה המלוכלכת לעיני כל העולם.
כמה צודק הגאון החסיד רבי טוביה בלוי שליט"א שצריכים לסגור לאלתר את האתרים האלו של חב"ד.
כ' במנחם-אב תשס"ט
167. ל - 149 הלועג!
אילו היית לומד קצת חסידות היית יודע שחיצוניות הוא דבר חשוב ביותר! כי הוא מבטא ומסגיר את הפנימיות.
והיית מתבייש לכתוב מה שכתבת. כי בזה גם אתה מסגיר לעיני כל העולם מה הפנימיות העלוב שלך...
כ' במנחם-אב תשס"ט
168. ל164 הרבנים לא יתערבו כי הם אדישים ולא איכפת להם אפילו שזה פוגע בהם עצמם...
כ' במנחם-אב תשס"ט
169. ל 168 הרבנים לא יתערבו כי הם יודעים שזה אבוד.
כ' במנחם-אב תשס"ט
170. ל 17 את תמימה את לא יודעת את המצב האמיתי!
שום דבר לא יעזור אם הבנות לומדות במוסד שיש שם חבירות ומורות מודרניות ופרוצות, זה מושך באין ערוך יותר מאשר היראת שמים והצניעות של ההורים. מה לעשות עובדה: לקליפה וטומאה יש הרבה הרבה כח.
כ' במנחם-אב תשס"ט
171. ל 104
את כותבת: "בתור שדכנית שמאד מעורה", אבל לצערי את לא קוראת נכון את המפה...
כ' במנחם-אב תשס"ט
172. מה זה חנוקיות??????????????????
כ' במנחם-אב תשס"ט
173. הכותב הולך מידי רחוק ומגזים מאוד בדוגמאות
היה נכון ש"שטורעם" לא יפרסמו את המכתב המכפיש הזה, כי אנשים כמוהו ישנם בודדים בחב"ד או מיעוט שבמיעוט ולא כמו שהוא כותב: נכון שזה לא כל חב"ד אבל... את המכתב הזה קוראים גם גולשים לא מחב"ד וזה רק גורם לחילול שם חב"ד ועצם זה שנותנים במה לאדם פרטי שיש לו בעיה עם בנותיו.
כנראה שהוא לא צדיק גדול כפי שמובן ממה שהוא כותב על עצמו, ולא פלא שבנותיו מחפשות בחור שנוגע בזקן עם חולצה טי שרט וג'ינס, יהיה קשה להם למצוא אותם כי הם בודדים, שישמח באמת שזה מה שהם מחפשים ולא גרוע מזה.
בהחלט יש מקום לדיון על בחורים ברמה חסידית ממוצעת ירא שמ ים שמבזבזים את זמנם בישיבה אבל לא ברמה ובצורה שבה נכתב המכתב הנ"ל שרק מחפיש את חב"ד
כ' במנחם-אב תשס"ט
174. ל-167
חיצוניות- קיצוניות זהו פיתגם ידוע מהרביים.חוזרים על זה כמעט בכל התוועדות חסידית. הבעיה של הדור היא הבורות הגדולה ביסודות החסידות.,
כ' במנחם-אב תשס"ט
175. ל - 174 הבורות אצלך, כי תלוי איפה מתאים הפתגם, הפעם נכשלת, כי זה לא מתאים כלל לכאן אלא ההיפך.
איפה הפתגם הזה בכתבי הרביים? מראה מקום אחד מספיק.
אני משתתף בהרבה התוועדויות ולא שמעתי את הפתגם הזה 'בכל התוועדות'.
כ' במנחם-אב תשס"ט
176. ל 174 ממתי הפתגם הזה היא מיסודות החסידות? כנראה קבלת חינוך מעוות, אתה אוהב להיות 'בשרירות לני אלך' לכן אימצת אותו בכל דבר...
כ' במנחם-אב תשס"ט
177. ל - 174 מה דעתך על 'חיצוניות-קיצוניות' שכתב רבנו הזקן בתניא פרק כז? כנראה שהוא היה 'חניוק' , לא כמוך שאתה 'נאור'...."וכן בהרהורי מחשבתו אפי' במעט מזעיר דאתכפיא ס"א לתתא אסתלק יקרא דקב"ה וקדושתו לעילא הרבה ומקדושה זו נמשכת קדושה עליונה על האדם למטה לסייעו סיוע רב ועצום לעבודתו ית'. וז"ש רז"ל אדם מקדש עצמו מעט למטה מקדשין אותו הרבה מלמעלה לבד מה שמקיים מצות עשה של תורה והתקדשתם וכו' כשמקדש עצמו במותר לו ופי' והתקדשתם שתעשו עצמכם קדושים כלומר אף שבאמת אינו קדוש ומובדל מס"א כי היא בתקפה ובגבורתה כתולדתה בחלל השמאלי רק שכובש יצרו ומקדש עצמו. והייתם קדושים כלומר סופו להיות קדוש ומובדל באמת מהס"א ע"י שמקדשים אותו הרבה מלמעלה ומסייעים אותו לגרשה מלבו מעט מעט".


כ' במנחם-אב תשס"ט
178. ל 174 אין פתגם כזה אצל הרביים, התוועדויות של פרחחים אינו מקור מספיק...
כ' במנחם-אב תשס"ט
179. ל 174
הבעיה של הדור - ורבים כמוך - היא הבורות הגדולה ביסודות החסידות.,
כ' במנחם-אב תשס"ט
180. ל 172 תסביר לי באמת:
מה זה חנוקיות?
כ' במנחם-אב תשס"ט
181. the best comments are..
no: 81 &84
כ' במנחם-אב תשס"ט
182. **********אין חדש תחת השמש ומה שהיה הוא שיהיה *********
[מכתב למערכת התמים ת"ש...]

אני לא מנסה להצטדק, אני אכתוב דברים שיכאיבו לחלק מהקוראים אבל אולי הגיע הזמן שמישהו יציף את הנושא ולא ישאירו מתחת לפני השטח.

אני אב לשתי בנות בגיל השידוכים, ומה שעובר עלי בתקופה האחרונה בלתי ניתן לתיאור במילים. אני עובר סבל נורא ואיום. ולא, אני לא מדבר על הקלישאה ש"קשה זיווגו של אדם כקריעת ים סוף", יודעים מה, בדיעבד הייתי חותם על המשפט הזה – שזה מה שיהיה לי קשה כל החיים ותו לא.

אין זה סוד שקשה מאד לבחורה היום בחב"ד למצוא שידוך, אולם אם בזמני לפני עשרים ושלושים שנה כולם ידעו להצביע על התמימים ב'זאל' ולומר "אלו יהיו הבחורים הכי חמים בשוק" – היום המצב הוא שלא תמצאו את הבחורים "המבוקשים" בזאל כלל וכלל. ולא בגלל שאין חלילה 'חסידישע בוחרים', פשוט כי זה לא מה שהבנות מחפשות.

היום שתי בנותיי – שהם בנות שעברו את כל המסלול החב"די בהצלחה ובלי גליצ'ים – מחפשות בחור שיהיה לו מקצוע, בחור שלפחות יודיע שיתחיל ללמוד מקצוע באוניברסיטה לאחר החתונה, והן גם יתפשרו על 'תמים' שיתגייס לאחד ממסלולי ההכשרה לעבודה של תנועת העבודה הקומוניסטית בתעסוקה ובמקצוע שניתן בו לא לחלל שבת בלית ברירה.

הייתם מאמינים שבחב"ד, הבחור האולטימטיבי, הנחשק, זה שיקבל כל מה שהוא רק חלם עליו בילדותו – זה אותו בחור שהמשגיח בישיבה בזמננו היה אומר לו שהוא ידאג למי שיגיד עליו קדיש אחריו, כי לא בטוח שימצא שידוך משום שהלך ללמוד מקצוע חול, במקום לשבת בישיבה?

הייתם מאמינים שישנן היום בנות רבות, בנות טובות ממשפחות מצויינות שמחפשות מלכתחילה בחור שכן נוגע בזקן, שכן לובש חליפה קצרה, שכן מתלחבש בלבושים בצבעים בהירים, שכן לובש מגבעת מודרנית אפרפרה – כן, כן זה אותו בחור שלפני 20 שנה היינו לוקחים אותו כמעט כגוי של שבת – והיום הוא רק צריך לבחור משלל הבנות שעומדות בתור?...


כ' במנחם-אב תשס"ט
183. הורידו תגובה אחת
נראה לי78 או 68
כ' במנחם-אב תשס"ט
184. לכתבה ולתגובות
לא קראתי את הכתבה המלאה וגם לא את התגובות הנרחבות מה שכן אני יכול לומר שמדובר בכתבה של מטרתה היא למלאות עו כמה שורות באתר החבדי הנבחר...
כ' במנחם-אב תשס"ט
185. לכתבה ולתגובות
לא קראתי את הכתבה המלאה וגם לא את התגובות הנרחבות מה שכן אני יכול לומר שמדובר בכתבה של מטרתה היא למלאות עו כמה שורות באתר החבדי הנבחר...
כ' במנחם-אב תשס"ט
186. ''דעת 'בעלי בתים' היא הפך דעת תורה''
כ"א במנחם-אב תשס"ט
187. ואחרי שקראתם את כל התגובות, יש שתי תשובות להכל:
א. או שכתוב המאמר הזה לא היה ולא נברא (זאת אומרת שכל מה שמתואר כאן לא היה ומצוץ מן האצבע ואין כזו מציאות כלל כיום) וכל התגובות שמאשרות את דבריו גם לא היו ולא נבראו (והומצאו על ידי כותב המאמר או חבריו).

ב. או שלא גדלתם מעולם בחב"ד האוטנטית, וכשאני כותב גדלתם אני לא מתכוון בד' אמות אלא ברוח חב"ד והאמונה ברבי ובכל מילה.

תסלחו לי, אני לא מוגדר משיחיסט, אבל תדעו לכם, שאם אתם מחפשים פיתרון לחיים שלכם פשוט תהיו משיחיסטים... אני לומד מהם המון. תלמדו גם אתם מהם, מה יש??....

תאמינו לי יהיו לכם חיים יותר טובים (אלא אם כן עורכי האתר לא יירצו שלא יהיה להם עוד מאמר כזה וכדומיו עם תגובות... ואם אתם תחשבו אחרת בכלל לא תגיבו כאן..)
כ"א במנחם-אב תשס"ט
188. תתביישו לכם
מאמר שטותי
כ"ב במנחם-אב תשס"ט
189. כמה שילמו לכם כדי שתכניסו את הכתבה הזאת?
כ"ב במנחם-אב תשס"ט
190. habad boys
call to shadchanim the first quest is how do you look
skinny or fat
if your answer fat hass veshlom rhe answer is go to a dietetanit and call me back after

כ"ו באלול תשס"ט