ב"ה ערב ש"ק, י"ח תמוז תשפ" | 10.07.20
הבן החמישי הצביע לגמלאים

"הצעיר המצביע לגמלאים כמוהו כבן החמישי המפורסם בשיחותיו הקדושות של הרבי. אין לו אג'נדה משלו" (בנימין ליפקין, עלה במחשבה)

שעתיים לפני סגירת הקלפיות, כשבידי הערוצים השונים כבר היו תוצאות המדגמים, טלפן אליי חבר טוב. "אתה לא יודע איזו הפתעה", לחש. מי? שאלתי והוא ענה: הגמלאים. במהלך היום כבר היה ברור שהגמלאים עומדים לעבור את אחוז החסימה. בהתאם לכך, ניסיתי להיראות מעודכן כשאמרתי: ידעתי שהם יעברו. אבל המקור היה נרגש יותר. "איזה עברו, המדגם נותן להם שבעה מנדטים".

מאז תחילת מערכת הבחירות, התיימרו הפרשנים לנבא איזו מפלגה תזכה בתואר הפתעת הבחירות. איש מהם, כמו מכל הסוקרים למיניהם, לא הצליח לחזות תוצאה כה מדהימה לרשימת הקשישים.

מטר פתקי ז"ך בקלפי היה תוצאה של תופעה שהתפתחה בשבועות האחרונים כשהמעוז הגדול שלה היה תל אביב, מבצר הישראליות הבורגנית. כל תל-אביבי עשירי נתן את קולו לרשימת הגמלאים.

*

מעבר לים המלל שכבר הספיק להישפך בנושא - בהצבעה הזו, שלה היו שותפים המוני צעירים, יש משהו שיכול ללמד על הלך הרוח ברחוב הישראלי.

בעגה העכשווית קוראים לזה 'רטרו'. זהו גל ששוטף המונים, בייחוד צעירים. התופעה מתאפיינת בהתרפקות ואימוץ של סממנים השאובים מן העבר, מפעם. הדבר מוצא את ביטויו בביגוד, במוסיקה, בעיצוב חוץ ופנים. וגם בדברים מהותיים יותר כמו תחומי עיסוק, לימוד והתעניינות.

אם עד כה הייתה זו תנועה לא רשמית שבאה לידי ביטוי בתחום של אורחות החיים האישיים, השנים האחרונות הפכו את התופעה לרוח נושבת של נחלת הכלל. ההערצה הגדולה שעטפה את הכריזמה הצעירה ששידרה דמותו של נתניהו עם עלותו לראשונה לראשות הליכוד – פינתה את מקומה לסגידה של ממש לשרון שהרבה להצטייר כזקן השבט, הסבא הגדול מהחווה, שיודע כביכול איך לנווט את הספינה.

עם התפנות הזירה משרון, המצביעים הללו שברובם המכריע אמורים היו להימנות עם מצביעי קדימה או עם המוני הנותרים בבית – תרו ומצאו להם דמות אב חדשה בדמות הקשישים החביבים של מפלגת הגמלאים.

כזה היה גם 'נוער הנרות' שכזכור ישב בכיכר, שר ואף דמע, בחבקו את האבל משל העניק לו כוחות סגוליים.

*

כדאי לשים לב לתופעה הזו. בשפת היהדות הפשוטה זוהי שאיפה כנה לשיבה אל המקורות. אבל איש מהם לא יודע לקרוא לילד בשמו. קריאת התורה "שאל אביך ויגדך, זקניך ויאמרו לך", הפכה, בסוג של אתערותא דלתתא בלתי מודעת, להמיה ספונטנית של הדור הצעיר.

בהתבסס על דברי הרבי באיגרת הקודש המפורסמת הנושאת באורח ייחודי את הכותרת "קול ילד בוכה" – יש כאן מסר ברור וקרקע אנושית פורייה לעיבוד, זריעה והשקיה, ובסייעתא דשמיא אף קצירה. הנוער כמה אל אבותיו אך אינו מוצא בפיו את הביטויים הנכונים לכך.

הצעיר המצביע לגמלאים כמוהו כבן החמישי המפורסם בשיחותיו הקדושות של הרבי. אין לו אג'נדה ברורה משלו. הוא לא נמנה עם החכמים הלנים באהלה של תורה, אף אין בו את הרשעות של מרצ. לא תמצאו בו גם את התום החברתי של העבודה או את מאפיין ה'שאינו יודע להצביע', ככלב השב אל קיאו, אל בורו הריק של מרזל. הוא הבן החמישי והוא מצא לו בית בחיק הגמלאים.

לנו, חסידי חב"ד, יש את הכלים הנכונים ביותר להגיע אל הבן הזה ולהציב בפניו את נתיבי האור. כשם שאנו אמונים על הארת עולמם הפנימי של הנוהים אחר אורות התוהו של ארצות המזרח, כן יכולים וראויים אנו לחבק ולאמץ את הבן החמישי, לקרבו אל שולחן הסדר הקרוב ולנתב את פסיעותיו בדרך אבות.

א' בניסן תשס"ו
הגב לכתבה

תגובות
6
1. לפקין מהי תגובתך על תוצאות הקלפי בכפר?
והמפסיד בעת ההיא ידום?
א' בניסן תשס"ו
2. האם יש בן שישי? תשכיל אותנו!
א' בניסן תשס"ו
3. מערבולת של שטויות
אין שום קשר בין הבן החמישי בשיחות של הרבי לבין הגימלאים.
מעניין מה האג'נדה של אגודת ישראל?
התשובה: כסף ויו"ר ועדת הכספים.
אכן אג'נדה נפלאה
א' בניסן תשס"ו
4. שאינו יודע להצביע
דווקא הייתי מקטלג את "שאינו יודע להצביע" במי שלא בא להצביע. שכן מי שהצביע מרזל הוא בהחלט יודע, יודע את רבונו ומכוון למרוד בו. אל תקל ראש עם פורעי החוק של ליובאוויטש.
מרזליסטים החוצה!!
א' בניסן תשס"ו
5. להוקיע את אנשי מרזל
ממתי חב"ד נהייתה ימנית קיצונית, שיש איזה כמה חסידים שוטים ומפגרים שהחליטו להתמסר לרגליו של איש הימין הקיצוני ברוך מרזל ולאבד מנדט שלם לימין. תתביישו לכם חוצפנים.
א' בניסן תשס"ו
6. אהבתי
מאמר קולע ונחמד.
א' בניסן תשס"ו