הרב קפלן והרב הלפרין
הרב קפלן והרב הלפרין צילום: שטורעם
אף על פי כן, לא בכל מחיר ● מאמר תגובה

שום הנהגה אחראית אינה יכולה ואינה רשאית לקבל החלטה של 'בכל מחיר'. לא רק משום שהמחיר המדובר במקרה זה משמעותו הכמעט-וודאית היא הגברת ההשתוללות והטירוף המשיחי והרחקת הגאולה עוד יותר, אלא משום שעצם ההסכמה ל'בכל מחיר' פירושה התקפלותה המוחלטת של ההנהגה החב"דית ועידוד שאין כמותו לעשות מה שיותר פעולות של טירוף, השחתה וביזוי
הרב מנחם מענדל קפלן

מארגני הקמפיין הגדול למען ה"אחדות" הקפידו ושמרו מכל משמר, בחכמה ובתבונה, שלא תשתרבב בו שום נימה פוליטית. אילולא נהגו כן, סביר להניח כי הדבר היה מפחית ממספר המשתתפים, ובעיקר ממעיט את האפקט הציבורי הגדול שהקמפיין הצליח לעורר.

אך למרות ההקפדה הרשמית והדקדקנית של מארגני הקמפיין, לא היה כל קושי להצביע על זהות הגופים שעמדו מאחוריו, ועל המאפיינים הברורים של רוב משתתפיו. אחד הכותבים החשובים הגדיר זאת במשפט: "אתר קמפיין ה'אחדות' נראה אתמול כמו דף באתר 'חב"ד אין פה'". כותב אחר בחר בתיאור צהבהב יותר: "טרם נראתה בחב"ד בארץ תנועה המונית שכזו, שמגיעה מלמטה ודורשת מהנהגת חב"ד בארץ ישראל להחזיר את האחדות למחננו, תמורת מחיר נקוב של כרזות ודגלונים".

הגדיל לעשות אחד האתרים שלא הסתפק בתיאור הקמפיין ויצא גם בקביעה הצהרתית נחרצת: "למרות ניסיונות נואלים של גורמים שוליים שעושים הכל כדי להמשיך בפילוג המיותר, הקמפיין הענק לאחדות ליובאוויטש עומד בפני שלב המעשה".

אין שום ספק באשר לזכותו של אתר מסחרי להעלות כל דרישה שהוא מוצא לנכון בפני ההנהגה החב"דית כדי להביא להגברת הרייטינג של האתר, כולל הדרישה להיענות לתביעת ה"משיחיסטים". יהיה זה מאד לא טבעי ולא אנושי אם לא ינהג כן. אם לא יעשה כל שביכולתו, מכל הכיוונים, כדי להשתלב בזרם הפופוליסטי הצובר תאוצה וכך להגביר את כמות הגולשים וההכנסות.

לעומתו – מהתקשורת החב"דית הממוסדת, מציבור אנ"ש ובוודאי מהנהגת חב"ד, הציפיות שונות לחלוטין. שונות, לא הפוכות. גם בעיניהם המטרה צריכה להיות לעשות הכל כדי להשיב את האחדות למחננו, אך לא בכל מחיר. לא משום שהשלום והאחדות אינם שווים כל מחיר. הם בהחלט שווים. כל עם ישראל הוא 'קומה אחת', על-אחת-כמה-וכמה מי שנשלחו על-ידי רבותינו נשיאינו כדי להגביר את האחדות בעם ולהביא את הגאולה. נכונה גם הטענה כי חלק עיקרי מחוסנה של חב"ד נובע מהידיעה וההכרה של כל חסיד שתנועת חב"ד כולה עומדת מאחוריו, ואסור, חלילה, לערער את ההכרה הזו בקרב החסידים.

ואף-על-פי-כן – לא בכל מחיר. משום שגם 'אנשי האחדות', הצעקנים הגדולים של 'בכל מחיר', אינם מתכוונים לכך באמת. הם אינם מתכוונים אפילו למחיר פרטי, כמו, למשל, אילו ה"משיחיסטים" היו אומרים להם: "אנחנו מוכנים להתאחד אתכם בתנאי שתסגרו את אתריכם ועיתוניכם ותעברו לעבוד כחוטבי עצים ושואבי מים בשבועון 'בית מה-שייך' ובאתר 'חב"ד אין פה'". למחיר הזה הם אינם מתכוונים כשהם דורשים בהבעת פנים צדקנית "אחדות בכל מחיר". אפילו למחיר אישי נמוך בהרבה, ספק רב אם היו מוכנים.

בדרישתם "אחדות בכל מחיר", הם בוודאי גם אינם מתכוונים שחב"ד תביא לכך שה"משיחיסטים" הם שישלמו 'כל מחיר' כל עוד אינם חדלים מהתנהגותם המטורפת, החל מעצירה מוחלטת של התקציבים המגיעים אליהם דרך מוסדות חב"ד וכלה בשלילת כל הזכויות של ה'שלוחים' ה"משיחיסטים".

אז למה הם כן מתכוונים כשהם אומרים "בכל מחיר"? למחיר שלא הם ישלמו (כך לפחות נדמה להם), ולא, חלילה, יקיריהם ה"משיחיסטים". הם מתכוונים למחיר שישלמו כל קהל חסידי חב"ד, כמו כל עם ישראל והעולם כולו, כתוצאה משחרור חרצובותיו של הטירוף הצהוב הנחוש בהחלטתו להשחית ולבזות את שמו וזכרו של רבנו זי"ע, להרחיק יהודים מתורת החסידות ולהרחיק בכך את הגאולה.

שום הנהגה אחראית אינה יכולה ואינה רשאית לקבל החלטה של 'בכל מחיר'. לא רק משום שהמחיר המדובר במקרה זה משמעותו הכמעט-וודאית היא הגברת ההשתוללות והטירוף המשיחי והרחקת הגאולה עוד יותר, אלא משום שעצם ההסכמה ל'בכל מחיר' פירושה התקפלותה המוחלטת של ההנהגה החב"דית ועידוד שאין כמותו לעשות מה שיותר פעולות של טירוף, השחתה וביזוי. כי היום ה'בכל מחיר' הוא הסכמה להדפסת כרזת 'יחי'. ב'אחדות' הבאה, חלילה, המחיר יהיה כפול, וב'אחדות' השלישית נגיע גם לאיסור על השתטחות על הציון הקדוש. אם העיקרון הוא 'בכל מחיר' – הרי אין שום אפשרות לעצור.

*

גילוי נאות: כתיבתו של טור זה לא דרשה ממני זמן רב. למעשה, עברו דקות ספורות מאז שעלה בדעתי הרעיון ועד שהטור היה בדרכו אל שולחן המערכת.

נחשו למה.

כ"ז באדר א' תשע"א